សហភាពអឺរ៉ុបប្តេជ្ញាផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានក្នុងជួយអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអាកាសចរណ៍កម្ពុជា
ទីភ្នាក់ងារសុវត្ថិភាពអាកាសចរណ៍សហភាពអឺរ៉ុប(EASA) នឹងផ្តល់មូលនិធិដល់រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល (SSCA) ដើម្បីចូលរួមចំណែកដល់ការលើកកម្ពស់អាកាសយានដ្ឋាន និងប្រតិបត្តិការដែនកាស និងសុវត្ថិភាពសំដៅបង្កើតវិស័យកាន់តែមានភាពទាក់ទាញពីបណ្តាក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍ក្នុងស្រុកនិងអន្តរជាតិ។
ផែនការនេះត្រូវបានលើកឡើងក្នុងជំនួបកាលពីពេលថ្មីៗនេះរវាងលោកឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាបអឺរ៉ុបប្រចាំនៅកម្ពុជា Igor Driesmans ជាមួយ លោកបណ្ឌិត ម៉ៅ ហាវណ្ណាល់ រដ្ឋមន្ត្រីទទួលបន្ទុករដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល (SSCA) រួមជាមួយតំណាងមកពីទីភ្នាក់ងារសុវត្ថិភាពអាកាសចរណ៍សហភាពអឺរ៉ុប (EASA) ផងដែរ។
បើយោងតាមសហភាបអឺរ៉ុបប្រចាំនៅកម្ពុជាចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ដោយមានការគាំទ្រពីកម្មវិធីការសាងសង់អាកាសយានដ្ឋាន ការធ្វើផែនការផ្លូវអាកាស និងការអភិវឌ្ឍន៍ស្តង់ដារ និងសុវត្ថិភាព (SCOPE) ដែលផ្តល់មូលនិធិដោយទីភ្នាក់ងារសុវត្ថិភាពអាកាសចរណ៍សហភាពអឺរ៉ុប(EASA) នឹងជួយដល់ SSCA ក្នុងការបង្កើតផែនការមេអាកាសចរណ៍កម្ពុជា ដែលស្របតាមស្តង់ដារអន្តរជាតិ។
«ផែនការនេះមានគោលបំណងលើកកំពស់សមត្ថភាពអាកាសយានដ្ឋាន និងប្រតិបត្តិការដែនអាកាស ជំរុញសុវត្ថិភាព និងនិរន្តរភាព ដែលធ្វើឲ្យប្រទេសកម្ពុជាកាន់តែមានភាពទាក់ទាញចំពោះក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍អន្តរជាតិ និងក្នុងស្រុក»។ នេះបើតាមសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំនៅកម្ពុជា។
លោក ស៊ីន ចាន់សេរីវត្ថា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យអាកាសចរណ៍ស៊ីវិលបានឱ្យដឹងកាលពីពេលថ្មីៗនេះថា គិតចាប់ពីខែមករា ដល់ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៤ កម្ពុជាទទួលបានអ្នកដំណើរចេញ-ចូលតាមជើងហោះហើរជាង ៥ លាននាក់ (៥ ៥៩៩ ៨៣១) មានការកើនឡើង ២១ ភាគរយ បើធៀបនឹងរយៈពេលដូចគ្នានៅឆ្នាំ ២០២៣។
លោកបន្តថា ក្នុងដំណាក់កាលនេះភ្ញៀវទេសចរបរទេសដែលមកកម្ពុជា ភាគច្រើនជាប្រជាជនក្នុងតំបន់ ឬមកពីប្រទេសមានព្រំដែនជាប់គ្នាតែប៉ុណ្ណោះ ព្រោះងាយស្រួលធ្វើដំណើរដោយអាចតាមផ្លូវគោក ផ្លូវទឹក និងផ្លូវអាកាស។
លោកថ្លែងថា៖ «យើងទាំងអស់គ្នាដឹងហើយថាសារស្ថានភាពពិភពលោកបន្តស្ថិតក្នុងភាពមិនច្បាស់លាស់ ដូច្នេះខ្ញុំពិតជាពិបាកព្យាករថា វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជា ក៏ដូចជាការមកដល់របស់ភ្ញៀវតាមផ្លូវអាកាសនឹងមានស្ថានភាពបែបណានោះទេដោយសារតែបណ្តាប្រទេសនានាជិតខាងយើងក៏គេបានព្យាយាមទាក់ទាញភ្ញៀវទេចរខ្លាំងណាស់នាពេលបច្ចុប្បន្នដើម្បីជួយស្តារសេដ្ឋកិច្ចរបស់គេ»៕