អ្នកជំនាញអះអាង វិស័យធនាគារចាប់ផ្ដើមមានភាពល្អប្រសើរនៅឆ្នាំ ២០២៥
អ្នកជំនាញនៅក្នុងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ បានអះអាងថា វិស័យធនាគារទំនងនឹងចាប់ផ្ដើមមានភាព​ល្អ​ប្រសើរឡើងវិញចាប់ពីឆ្នាំ ២០២៥ បន្ទាប់ពីមានការកើនឡើងនូវឥណទានមិនដំណើរការ ក្រោយ​​វិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩។
លោក តូច ចៅចេក សមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៃសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា និងជាប្រធាន​នា​យក​ប្រតិបត្តិធនាគារ ប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ឥណទានមិន​ដំណើរការចាប់​ផ្ដើម​កើន​​ឡើងនៅឆ្នាំ ២០២២ រហូតដល់បច្ចុប្បន្ន។ ប៉ុន្តែនៅដំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤ ឥណទានមិន​ដំណើរ​ការធ្លាក់ចុះបន្តិច ហើយទំនងវិស័យនេះ នឹងមានភាពល្អប្រសើរចាប់ពីឆ្នាំ ២០២៥ នេះ។
បើតាមលោក តូច ចៅចេក វិស័យធនាគារនៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ជាពិសេសប្រាក់សន្សំធនា​គាររីកចម្រើនច្រើន បើតាមរបាយការណ៍របស់ធនាគារជាតិ កាលពីពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ ២០២៤ រីកចម្រើនរហូតដល់ ១៣% ហើយសម្រាប់ឥណទាន គឺរីកចម្រើនជាង ២%។
លោក តូច ចៅចេក បានប្រាប់ថា ប្រាក់កម្ចី និងបញ្ញើ មិនមានហានិភ័យក្នុងវិស័យធនាគារ​នោះទេ ពោលគឺជាសញ្ញាវិជ្ជមានសម្រាប់វិស័យធនាគារទាំងមូល ខណៈ​សមតុល្យប្រាក់​សន្សំ​ទើបតែបាន ៥២ ពាន់លានដុល្លារ រីឯសមតុល្យប្រាក់កម្ចីចំនួន ៥៩ ពាន់លានដុល្លារ។
លោក តូច ចៅចេក៖ «កាលណាសមតុល្យប្រាក់សន្សំកាន់តែច្រើន នៅក្នុងធនាគារគាត់​អាចនឹងទម្លាក់ការប្រាក់សមតុល្យប្រាក់សន្សំ កាលណាអត្រាការប្រាក់សន្សំហ្នឹងទាប អញ្ចឹងធនា​គារមានឱកាសច្រើននៅក្នុងការផ្ដល់ឥណទានកាន់តែច្រើនក្នុងអត្រាការប្រាក់ទាប»។
យោងតាមធនាគារ​ជាតិ​នៃកម្ពុជា (NBC) គិតត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ ២០២៤ ប្រាក់​បញ្ញើ​អតិថិជន​ក្នុង​វិស័យ​ធនាគា និងហិរញ្ញវត្ថុ មានចំនួន ៤៩,៩ ប៊ីលានដុល្លារ ដែលមានការកើនឡើងដល់ ២២,៤%​ ធៀបនឹងឆ្នាំមុន។
គិតត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ ២០២៤ មានអតិ​ថិជន​ប្រមាណ ៥ លាននាក់ កំពុងប្រើប្រាស់កម្ចី​ពីប្រ​ព័ន្ធ​ធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងនោះ​ឥណទាន​អតិថិជនបានកើន ២,៦% ដែលមានទំហំទឹក​ប្រាក់​ប្រមាណ ៥៨,៩ ប៊ីលានដុល្លារ៕