មន្ទីរពិសោធន៍ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ធ្វើតេស្តវិភាគសំណាកបានជាង ១ ម៉ឺន នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤
រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និង​នវានុវត្តន៍ លោក ហែម វណ្ណឌី បាន​ឱ្យ​ដឹង​ថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ មន្ទីរពិសោធន៍ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍(STINL)បានធ្វើ​តេស្តវិភាគ​សំណាក​ចំនួន ១១០១៨ ជាមួយនឹងលទ្ធផល​ដែល​ទទួល​ស្គាល់​ជា​អន្តរជាតិ។
ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ចមន្ទីរពិសោធន៍ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ (STINL) និងវិទ្យាស្ថាន​ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ (NISTI) ដើម្បីស្វែងយល់ពីតួនាទី សមិទ្ធផល បញ្ហាប្រឈម និង​ទិសដៅអនាគត​រវាង​គណៈកម្មាធិការទី៩ រដ្ឋសភា និង​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម ​នៅ​ថ្ងៃ​ទៅ​១៣ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ លោក ហែម វណ្ឌឌី ​មាន​ប្រសាសន៍​ថា បច្ចុប្បន្ន វិទ្យាស្ថានជាតិ វនប កំពុងអនុវត្តគំនិតផ្តួចផ្តើមមួយចំនួន ដូចជាគម្រោង​ប្រព្រឹត្តិកម្មវិទ្យុ​សកម្មសម្លាប់​មេរោគលើ​ផលិតផល​ចំណីអាហារ​ដោយ​សហការ​ជាមួយទីភ្នាក់ងារ​ថាមពល​បរមាណូអន្តរជាតិ (IAEA), កម្មវិធីអ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ​វ័យក្មេង​ដើម្បី​បំផុសទឹកចិត្ត​យុវជន​ឱ្យក្លាយ​ជាអ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រនា​ពេលអនាគត, និង​គម្រោង ស្រាវជ្រាវ និងការបណ្តុះបណ្តាលផ្សេងៗសម្រាប់វិស័យឯកជន។
ដោយ​ឡែក​ មន្ទីរ​ពិសោធន៍​ជាតិ វបន ក្រោយ​ពី​បាន​កែទម្រង់ បាន​ពង្រីក​សមត្ថភាព​ធ្វើតេស្តវិភាគ ដោយបន្ថែមប៉ារ៉ាម៉ែត្រថ្មីចំនួន៤០ ផ្តោតលើវិស័យ​នាំចេញ​សំខាន់ៗ ដូចជាអង្ករ និងគ្រាប់ស្វាយចន្ទី។ ជាមួយនឹងវិញ្ញាបនបត្រ ISO/IEC:17025 និងការ​វាយ​តម្លៃ​ទទួល​ស្គាល់​ជា​អន្តរជាតិពី SAC-SINGLAS ប្រទេសសិង្ហបុរី និង NATA ប្រទេសអូស្ត្រាលី។
លោក រដ្ឋមន្ត្រី ក៏​បាន​ដឹង​បន្ថែម​ដែរ​ថា មន្ទីរពិសោធន៍​ក៏គ្រោង​ពង្រីកសមត្ថភាព​សម្រាប់​សេវាមន្ទីរ​ពិសោធន៍​មេកានិច អគ្គិសនី និង​អេឡិចត្រូនិច(MEEL) និងមន្ទីរពិសោធន៍ស្រាវជ្រាវ​ដើម្បីលើកកម្ពស់​ភាពប្រកួត​ប្រជែង​របស់​កម្ពុជានៅក្នុង​ទីផ្សារក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក។ ជា​ពិសេស ​ការ​​ប្រែ​ក្លាយ​មន្ទីរពិសោធន៍ជាតិវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍
(STINL)ទៅ​ជា​គ្រឹះស្ថាន​សាធារណៈ​រដ្ឋបាល និង​ការផ្តោត​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​វិទ្យាស្ថានជាតិ វបន លើការស្រាវជ្រាវអនុវត្ត(Applied Research) ដែល​ជំរុញការបង្កើត​ដំណោះស្រាយជាក់ស្តែងសម្រាប់ឧស្សាហកម្មក្នុងស្រុក។
ជា​ការ​ឆ្លើយ​តប ស្រប​តាម​លទ្ធផល​ខាង​លើ​នេះ​គណៈប្រតិភូនៃគណៈកម្មាធិការទី៩ រដ្ឋសភា បានកោតសរសើរ​ចំពោះសមិទ្ធផល​របស់ស្ថាប័ន​ទាំងពីរ និង​បាន​បញ្ជាក់​ការ​គាំទ្រលើតួនាទីសំខាន់នៃវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្នុងការជំរុញ​ការអភិវឌ្ឍ សេដ្ឋកិច្ច គាំទ្រដល់យុទ្ធសាស្ត្របច្ចកោណដំណាក់កាលទី១ និងចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៥ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងបញ្ជាក់ពីស្មារតីសហប្រតិបត្តិការរវាងអង្គនិតិបញ្ញត្តិ និងស្ថាប័នទាំងពីរ៕