អតិផរណា​សិង្ហបុរី​​កើនតិច​បំផុតក្នុងរយៈពេល ៤ ឆ្នាំ
អតិផរណារបស់ប្រទេសសិង្ហបុរី បានកើនឡើង​តិច​បំផុតចាប់តាំងពីខែកុម្ភៈឆ្នាំ ២០២១​ ​ត្រឹម ១,២ ភាគរយ នៅខែ​មករា ដោយ​ធ្លាក់ចុះពីកំណើន ១,៥ ភាគរយ នៅខែធ្នូ និងទាបជាងខ្លាំងធៀបនឹង​ការរំពឹង​ទុក ២,៤ ភាគរយ របស់​សេដ្ឋវិទូ។ នេះបើតាម​ទិន្នន័យ​ចុងក្រោយ​របស់នាយកដ្ឋានស្ថិតិនៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម និងពាណិជ្ជកម្ម​ (MTI) ដែលចេញ​ផ្សាយ​នៅថ្ងៃចន្ទនេះ។
ជាមួយគ្នា​នោះ អតិផរណាស្នូល ដែលមិនរាប់បញ្ចូលការដឹកជញ្ជូនឯកជន និងការស្នាក់នៅ បានកើនឡើងត្រឹម​ ០,៨ ភាគរយ ឆ្នាំលើឆ្នាំ ធៀប​នឹង​កំណើន ១,៧ ភាគរយ ភាគរយ នៅខែធ្នូ និងទាបជាងការំពឹង​ទុក​ ១,៥ ភាគរយ​។
ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្មរបស់សិង្ហបុរីបានពន្យល់ថា ការធ្លាក់ចុះនៃកំណើន​អតិផរណា​នេះ គឺដោយសារតែអតិផរណាទាបនៅ​គ្រប់សន្ទស្សន៍តម្លៃអ្នកប្រើប្រាស់ស្នូលទាំងអស់។
ទិន្នន័យដដែលចេញ​ផ្សាយ​ក្រោយ​ពេល​ដែល​រដ្ឋាភិបាលសិង្ហបុរីបង្ហាញ​ពីគោលនយោបាយ​ផ្សេងៗ​ក្នុងការជួយគាំទ្រអាជីវកម្ម និងពលរដ្ឋសិង្ហបុរី ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំង​នឹង​ការកើន​ឡើងខ្ពស់នៃ​ការចំណាយប្រចាំសម្រាប់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ ឬ​តម្លៃនៃការរស់នៅ។
ថ្លែងក្នុង​អំឡុង​សុន្ទរកថា​ប្រកាសថវិកាជាតិសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៥ ​នាយករដ្ឋមន្ត្រីសិង្ហបុរី លោក Lawrence Wong បាននិយាយថា៖ «ខណៈ​អតិផរណាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងថយចុះបន្ថែមទៀតនៅឆ្នាំនេះ តម្លៃទំនិញ​នៅតែខ្ពស់ដដែល​»។
យ៉ាងណា​មិញ ទោះបីជា​កំណើនអតិផរណា​ធ្លាក់ចុះក៏ដោយ​ អាជ្ញាធររូបិយវត្ថុសិង្ហបុរី (MAS) និង MTI បានរក្សាការព្យាករ​របស់ពួកគេសម្រាប់អតិផរណាស្នូល​ជាមធ្យមចន្លោះពី ១-២ ភាគរយ និងអតិផរណា​ចន្លោះពី ១,៥-២,៥ ភាគរយ នៅឆ្នាំ ២០២៥៕ ​