SMEs ជិត ២ ពាន់មូលដ្ឋានបិទទ្វារ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤
នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ មានសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងសិប្បកម្មចំនួន ១ ៩៥០ បានបិទទ្វារ ដែលធ្វើឱ្យកម្លាំងពលកម្ម​ថយ​ចុះចំនួន ១៣ ៥៧៦ នាក់ ខណៈមន្រ្តីអះអាងថាការថមថយនៃសហគ្រាសក្នុងឆ្នាំមុនដោយសារតែការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចសកល និងតំបន់។ នេះតាមរបាយការណ៍របស់​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍​។
ទន្ទឹមនេះ ក្រសួង​ឧស្សាហកម្មបានបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ការចុះបញ្ជីសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងសិប្បកម្មផ្នែកកម្មន្តសាលថ្មីបានចំនួន ១ ២៩២ មូលដ្ឋាន និងបានចេញវិញ្ញបនបត្រ​ដំណើរ​ការ​ចំនួន ១ ០៥២ មូលដ្ឋាន និងវិញ្ញា​បនបត្របន្តចំនួន ១ ៣៣៨ មូលដ្ឋាន ដែលបង្កើត​ការងារ​ថ្មី​ចំ​នួន ២៥ ៨៣៣នាក់។
លោក ហែម វណ្ឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជានៅតែអាចរក្សា​បាននូវស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ធានាបាននូវអត្រាការងារខ្ពស់ ទាក់​ទាញ​ការវិនិយោគ និងការបង្កើតរោងចក្រ​សហគ្រាសជាបន្តបន្ទាប់ រហូតទទួលបានកំណើន​នៃ​ការ​នាំចេញ ជាពិសេសការដាក់ចេញវិធានការជាបន្តបន្ទាប់របស់ប្រមុខដឹកនាំ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​​​ការ​ជួយ​ដល់សហគ្រាស​ធុនតូច និងមធ្យម ដែលជាឆ្អឹងខ្នងនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ដើម្បី​រក្សា​បាន​ដំណើរការផលិតកម្ម ធុរកិច្ច និងការវិនិយោគនានា ក៏ដូចជារក្សាបានការ​ងារជូន​ប្រជា​ពល​រដ្ឋ។
គិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងសិប្បកម្មសរុបមានចំនួន ៤៣ ៩៧០ មូលដ្ឋាន និងកម្លាំងពលកម្មចំនួន ៤៧៦ ២២៣ នាក់។
យោងតាមជំរឿនឆ្នាំ២០២២ របស់វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិនៃក្រសួងផែនការ កម្ពុជាមានសហ​គ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមចំនួន ៧៥៣,៦៧០ មូលដ្ឋាន មានកម្លាំងពលកម្មសរុប ២,៩៨០,៥៦៩ នាក់ ក្នុងនោះស្រ្តី​មាន១,៨៤១,៣៦២នាក់។