SMEs ជិត ២ ពាន់មូលដ្ឋានបិទទ្វារ នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤
នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ មានសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងសិប្បកម្មចំនួន ១ ៩៥០ បានបិទទ្វារ ដែលធ្វើឱ្យកម្លាំងពលកម្មថយចុះចំនួន ១៣ ៥៧៦ នាក់ ខណៈមន្រ្តីអះអាងថាការថមថយនៃសហគ្រាសក្នុងឆ្នាំមុនដោយសារតែការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចសកល និងតំបន់។ នេះតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍។
ទន្ទឹមនេះ ក្រសួងឧស្សាហកម្មបានបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ ការចុះបញ្ជីសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងសិប្បកម្មផ្នែកកម្មន្តសាលថ្មីបានចំនួន ១ ២៩២ មូលដ្ឋាន និងបានចេញវិញ្ញបនបត្រដំណើរការចំនួន ១ ០៥២ មូលដ្ឋាន និងវិញ្ញាបនបត្របន្តចំនួន ១ ៣៣៨ មូលដ្ឋាន ដែលបង្កើតការងារថ្មីចំនួន ២៥ ៨៣៣នាក់។
លោក ហែម វណ្ឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជានៅតែអាចរក្សាបាននូវស្ថិរភាពម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច ធានាបាននូវអត្រាការងារខ្ពស់ ទាក់ទាញការវិនិយោគ និងការបង្កើតរោងចក្រសហគ្រាសជាបន្តបន្ទាប់ រហូតទទួលបានកំណើននៃការនាំចេញ ជាពិសេសការដាក់ចេញវិធានការជាបន្តបន្ទាប់របស់ប្រមុខដឹកនាំរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការជួយដល់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដែលជាឆ្អឹងខ្នងនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ ដើម្បីរក្សាបានដំណើរការផលិតកម្ម ធុរកិច្ច និងការវិនិយោគនានា ក៏ដូចជារក្សាបានការងារជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
គិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ ២០២៤ សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងសិប្បកម្មសរុបមានចំនួន ៤៣ ៩៧០ មូលដ្ឋាន និងកម្លាំងពលកម្មចំនួន ៤៧៦ ២២៣ នាក់។
យោងតាមជំរឿនឆ្នាំ២០២២ របស់វិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិនៃក្រសួងផែនការ កម្ពុជាមានសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យមចំនួន ៧៥៣,៦៧០ មូលដ្ឋាន មានកម្លាំងពលកម្មសរុប ២,៩៨០,៥៦៩ នាក់ ក្នុងនោះស្រ្តីមាន១,៨៤១,៣៦២នាក់។