កសិករឃុំទួលសូភី ថា ទោះ តាសក់ផ្អរ ធ្លាក់ថ្លៃបន្តិចមែន តែមិនពិបាកលក់ទេ
កសិករ​នៅ​ឃុំ​ទួល​សូ​ភី ស្រុក​អូររាំងឪ ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា បើ​ទោះបី តាសក់​ផ្អរ ធ្លាក់​ថ្លៃ​បន្តិច​មែន ប៉ុន្តែ​មិន​ពិបាក​លក់​ទេ ដោយ​មាន​ម៉ូយ​ចុះ​ទិញ​ដល់​ចម្ការ​តែម្ដង ហើយ​អាច​ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាព​គ្រួសារ​បាន​យ៉ាង​ល្អ​ប្រសើរ​ថែមទៀត​ផង។
កសិករ​ប្រមាណ ១៥ គ្រួសារ ក្នុង ៣ ភូមិ នៃ​ឃុំ​ទួល​សូ​ភី ស្រុក​អូររាំងឪ ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ សប្បាយចិត្ត​ក្នុង​ការ​ប្រមូល​ផល​តាសក់​ផ្អរ ដោយ​ប្រើ​រយៈពេល​តែ ១ ខែ ៥ ថ្ងៃ​ប៉ុណ្ណោះ អាច​ប្រមូល​ផល​បាន​ហើយ ដោយ​ពួកគាត់​មិន​បង្អង់​ដៃ​នោះ​ទេ ជា​ផែនការ​ក្នុង ១ ឆ្នាំ គឺ​បន្ថែម​ការ​ដាំដុះ​ឲ្យ​បាន ៥ ដង។ ឆ្នាំនេះ ទិន្នផល​តាសក់​ផ្អរ​ឲ្យ​ផល​មិន​ខុស​ពី​ឆ្នាំទៅ​នោះ​ទេ គ្រាន់តែ​ទីផ្សារ​ធ្លាក់​តម្លៃ​ជាង​ឆ្នាំទៅ។ ឆ្នាំទៅ តម្លៃ​១ ៧០០ រៀល ដោយឡែក ឆ្នាំនេះ លក់​បាន​តែ ៨០០ រៀល ប៉ុណ្ណោះ តែ​ទោះ​យ៉ាងណា​តាសក់​មិន​ពិបាក​លក់​ទេ គឺ​មាន​ម៉ូយ​ចុះ​ទិញ​ដល់​ចម្ការ​តែម្ដង។ នៅ​លើ​ផ្ទៃដី ២០ អា ក្នុង ១ ឆ្នាំ កសិករ អាច​ប្រមូល​ផល​បាន​រហូតដល់ ៤០ តោន​ឯណោះ ផល​នេះ អាច​ផ្គត់ផ្គង់​ជីវភាព​គ្រួសារ​បាន​យ៉ាង​ប្រសើរ។
លោក អាត សារ៉េត អាយុ ៣៧ ឆ្នាំ ជា​ប្រជាកសិករ​រស់នៅ​ភូមិ-ឃុំ ខាងលើ បញ្ជាក់​ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​ដាំដុះ​តាសក់​ផ្អរ​នៅ​លើ​ផ្ទៃដី​ទំហំ ១៧ អា កសិករ ត្រូវ​ប្រើ​ដើមទុន​អស់​ជិត ២ លាន​រៀល ដាំ​រយៈពេល ១ ខែ ៥ ថ្ងៃ ហើយ​ប្រមូល​ផល ១ ខែ​ពេញ​តែម្ដង។ អាច​ដាំ​បាន ៥ ដង ក្នុង ១ ឆ្នាំ រៀង​មមាញឹក ហត់នឿយ​ខ្លាំង តែ​ផល​ល្អ ហើយ​ទីផ្សារ​ក៏​ស្រួល​លក់​ដែរ។
អ្នកស្រី យឿន លៃអ៊ា អាយុ ៣៩ ឆ្នាំ ជា​ប្រជាកសិករ​ដូចគ្នា បាន​ឲ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា ការ​ដាំដុះ​តាសក់​ផ្អរ​នេះ​មិន​ស្រួល​ទេ ពេល​ប្រមូល​ផល​កសិករ​ប្រាថ្នា​លក់​ឲ្យ​បាន​តម្លៃ​ខ្ពស់​នោះ​ទើប​ចំណេញ តែ​បើ​តម្លៃ​ទីផ្សារ​ដូច​បច្ចុប្បន្ន​ចំណេញ​តិច​បំផុត ព្រោះ​ការ​ដាំដុះ​ប្រើ​អស់​លទ្ធភាព​ទៅ​លើ​ការ​ភ្ជួរ​រាស់​ដី ជ្រើស​រើស​ពូជ ដាក់​ជី ស្រោច​ទឹក កម្ចាត់​សត្វល្អិត ការ​ថែទាំ​សព្វបែបយ៉ាង ពេល​លក់​ហាងឆេង​ស្រេច​លើ​ឈ្មួញ​កណ្តាល។ បញ្ហា​ប្រឈម​លើ​ការ​ដាំដុះ កម្មករ​មាន​បទ​ពិសោធ​អាច​ទប់ទល់​បាន តែ​ទីផ្សារ​ប្រឈម​ការ​ឡើង​ចុះ​តម្លៃ​ស្រេច​លើ​ឈ្មួញ​ទៅវិញ។
ជាមួយ​នេះ កសិករ បាន​សំណូមពរ​ដល់​ជំនាញ​ពាក់ព័ន្ធ មាន​មន្ទីរ​កសិកម្ម​ខេត្ត អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន សូម​មេត្តា​ជួយ​រក្សា​តម្លៃ​ឲ្យ​បាន​សមរម្យ​ផង ដើម្បី​អភិវឌ្ឍន៍​ជីវភាព​គ្រួសារ​ពលរដ្ឋ​នៅ​មូលដ្ឋាន​បាន​ល្អ​ប្រសើរ​ថែមទៀត។
ដោយឡែក លោក ស៊ូ សុផល មេឃុំ​ទួល​សូ​ភី ក៏បាន​ឲ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា ឃុំ​ទាំងមូល​មាន​ភូមិ​ចំនួន ២៣ ភូមិ ក្នុង​នោះ កសិករ​ដែល​ប្រកប​របរ​ដាំដុះ​តាសក់​ផ្អរ​នេះ មាន​ចំនួន ៣ ភូមិ​ដែរ គឺ ភូមិ​ថ្មដា​កើត ភូមិ​ដូន​ទេស និង​ភូមិ​ក្បាល​អូរ គិត​ទៅ​គ្រួសារ​ដាំដុះ​តាសក់​នេះ​មាន​ចំនួន ១៥ គ្រួសារ។ ក្រៅពីនោះ កសិករ​ប្រកប​របរ​កសិកម្ម​ចម្រុះ ការ​ចិញ្ចឹម​សត្វ និង ទីផ្សារ ទៅ​តាម​លទ្ធភាព​របស់​ពួកគាត់ សម្រាប់​ដោះស្រាយ​ជីវភាព​គ្រួសារ​រៀងៗ ខ្លួន៕