បណ្ឌិត ម៉ី កល្យាណ៖ ប្រព័ន្ធកសិកម្មកម្ពុជាកំពុងផ្លាស់ប្តូរ ឆ្ពោះទៅរកការផលិតចំណីអាហារមានស្តង់ដារខ្ពស់
ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សា​ភិបាលនៃក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មសហគមន៍កសិកម្មកម្ពុជា  (CACC) បណ្ឌិត ម៉ី កល្យាណ ​បាន​អះអាងថា ប្រព័ន្ធ​កសិកម្ម​កម្ពុជា​​កំពុង​ផ្លាស់ប្តូរ និង​​ធ្វើ​ដំណើរ​ឆ្ពោះ​​ទៅ​រក​ការ​ផលិត​ចំណី​អាហារ​ដែល​មាន​ស្តង់ដារ​ខ្ពស់ ហើយ​មាន​ការ​ទទួល​ស្គាល់​ពី​ទីផ្សារ​​អន្តរជាតិ។
ក្នុងសន្និសីទលើកទី៥ ស្តីពី «កសិចំណី​អាហារ​ប្រកបដោយនិរន្តរភាព» បណ្ឌិត ម៉ី កល្យាណ បាន​លើក​ឡើង​ថា ចក្ខុ​វិស័យ វែង​ឆ្ងាយ​របស់​កម្ពុជា​ក្នុង​វិស័យ​កសិកម្ម គឺ​សំដៅ​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឱ្យ​វិស័យ​កសិកម្ម​កម្ពុជា​ឈាន​ឆ្ពោះ​ទៅ​ការ​ផលិត​ចំណី​អាហារ​មួយ​ដែល​មាន​ស្តង់ដារ​ខ្ពស់ និង​មាន​ការ​ទទួល​ស្គាល់​ពី​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ។ ការណ៍​នេះ ទាមទារ​ឱ្យ​​អ្នក​​ពាក់ព័ន្ធ​​នានា នៅ​ក្នុង​ប្រព័ន្ធ​ខ្សែ​សង្វាក់ ប្រកាន់​ខ្ជាប់ ជា​ចក្ខុវិស័យ​រួម ធ្វើ​ការងាររួមគ្នា និង​សហការ​​សម្របសម្រួល ដើម្បី​បង្កើន​ប្រាក់ចំណូល​របស់​កសិករ សម្រួល​អាជីវកម្ម​របស់ពួកគេ​ និង​បង្កើត​ទំនាក់ទំនង​ល្អក្នុងសង្គម»។
ជាក់ស្តែង ដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​គោលដៅ​នេះ បណ្ឌិត ម៉ី កល្យាណ បាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា «​យើងត្រូវតែ​ដាក់​​បញ្ចូល​នូវ លក្ខខណ្ឌ ESG ទៅ​ក្នុងប្រព័ន្ធផលិតកម្មរបស់យើង។ យើង​ក៏​ត្រូវ​ខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងអស់គ្នា ដើម្បី​ពន្យល់​ពី​គំនិត​នេះ​ជា​ភាសាខ្មែរ ដោយ​ងាយយល់ និងសាមញ្ញ​ដល់កសិករទាំងអស់របស់យើង ដែលជាជនជាតិខ្មែរ»។
ជា​មួយ​គ្នា​នេះ លោកឧកញ៉ា ចាន់ សុខឃាំង ប្រធាន​សហព័ន្ធ​ស្រូវអង្ករកម្ពុជា បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា កសិ-អាហារ​ប្រកប​ដោយ​និរន្តរភាព រួម​មាន​ការ​ផលិតស្រូវប្រកបដោយនិរន្តរភាព គឺជាជំហាន​ដ៏សំខាន់​សម្រាប់​ផលិតផល​កសិកម្ម​កម្ពុជា​ដើម្បីបំពេញតម្រូវការទីផ្សារ និង​កាត់​បន្ថយ​ផល​ប៉ះពាល់​បណ្តាល​​មក​ពី​បញ្ហា​បម្រែបម្រួល​អាកាសធាតុ។
មិន​តែ​ប៉ុណ្ណោះ តាម​រយៈ​សន្និសីទឆ្នាំ ២០២៥ នេះ ក៏បង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់​តួអង្គពាក់ព័ន្ធនានានៅកម្ពុជា និង​ដើម្បី​ប្រមូលធាតុចូលទៅក្នុងយុទ្ធសាស្ត្រដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់ ឧស្សាហកម្មស្រូវ និងឧស្សាហកម្ម​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​កសិកម្ម​ផ្សេង​ទៀត ឱ្យ​ទទួល​យក​ការ​អនុវត្ត​ការ​ធ្វើ​កសិកម្ម ប្រកប​ដោយនិរន្តរភាពនៅកម្ពុជា។
​សន្និសីទលើកទី៥ ស្តីពី «កសិចំណីអាហារ​ប្រកបដោយនិរន្តរភាព» រៀប​ចំ​ឡើង​ក្នុង​គោលដៅ​លើក​កម្ពស់​ការអនុវត្ត​កសិកម្ម​ប្រកប​ដោយ​ភាពច្នៃប្រឌិត ភាពធន់ និងនិរន្តរភាព ដោយប្រមូលផ្ដុំអ្នកជំនាញជាតិ និងអន្តរជាតិ មកពីស្ថាប័នឯកជន រាជរដ្ឋាភិបាល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍នានា។ ការពិភាក្សាផ្ដោត​ទៅលើការ​អនុលោមតាម​គុណភាព​ចំណីអាហារសុវត្ថិភាព ទំនាក់ទំនងទីផ្សារ និងនិន្នាការទីផ្សារបច្ចុប្បន្ន និងយន្តការ​ហិរញ្ញប្បទាន ដែល​ផ្ដោត​សំខាន់​លើហិរញ្ញប្បទានបៃតង និងការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស័ន្មកាបូនិក ក៏ដូចជា​ការ​បញ្ចូល​គោល​ការណ៍ប-រិស្ថាន សង្គម និង​អភិបាលកិច្ច (ESG) ក្នុងភាពជាដៃគូសាធារណៈ​ និង​ឯកជន​សម្រាប់​សន្តិសុខស្បៀង​ប្រកប​ដោយនិរន្តរភាព។
សន្និសីទនេះ​ទៀត​សោត ក៏​មាន​ការចូលរួមពីអ្នកជំនាញជាតិ និង​អន្តរជាតិមកពីវិស័យឯកជន រដ្ឋាភិបាល និង​ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍​ប្រមាណជា ៣៥០នាក់ ក្រោមប្រធានបទ “អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង៖ នវានុវត្តន៍ និង​បរិវត្តកម្ម​ស្បៀង​អាហារ​កសិកម្ម​ប្រកបដោយនិរន្តរភាព”៕