ទេសចរកម្ពុជាប្រមាណ ៥ ម៉ឺននាក់ ចេញទៅក្រៅប្រទេសក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ
ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាប្រមាណ ៥ ម៉ឺននាក់ នឹងធ្វើដំណើរចេញទៅលេងនៅក្រៅប្រទេស ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរខាងមុខនេះ​ កើនឡើងប្រមាណ ៥% ទៅ ១០% ធៀបនឹងឆ្នាំមុន។ នេះបើតាមលោក ស សារិន អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​ទេសចរណ៍ Channel ជាក្រុមហ៊ុនលក់សំបុត្រយន្តហោះ។
លោក ស សារិន ថ្លែង​ថា ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ចេញ​ក្រៅ​ប្រទេស​នា​កំឡុង​ចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ​​ខាង​មុខ​នេះ​ជា​ទូទៅ​កើត​មាន​ឡើង​ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ​ស្រប​ពេល​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ពេល​ទំនេរ​ផង​ ដែល​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​តែងតែ​រើស​យក​ពេល​នេះ ក្នុង​រយៈ​ពេលមួយសប្ដាហ៍ ឬ​លើស​មួយ​សប្ដាហ៍ ដើម្បីធ្វើដំណើរកម្សាន្ត​។
លោក​ថា៖ «ឆ្នាំ​នេះ តាម​ការ​ប៉ាន់​ស្មាន​របស់​ខ្ញុំ ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរណ៍ មិន​ក្រោម​ ៥ម៉ឺន​នាក់​នោះ​ទេ​ដែល​នឹង​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​លេង​ក្រៅ​ប្រទេស​ក្នុង​ចន្លោះ​ពេល​ចូលឆ្នាំ​ខ្មែរ ដែល​ក្នុង​ចំណោម​​នោះ យើង​សង្កេត​ឃើញ​មាន​លក្ខណៈ​ក្រុម​តូចៗផង​ចន្លោះ​ពី ២-៣ ឬ​លក្ខណៈ​គ្រួសារ​ និង​ជា​ក្រុម​ខ្លះ អាច​មាន​ដល់ ១០​នាក់ ឬ​ ៥០ នាក់​»។
លោក​ក៏​បាន​បន្ថែម​ថា​ ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​នោះ​ភាគ​ច្រើន គឺ​ទៅ​តាម​ផ្លូវ​គោក និង​ផ្លូវ​អាកាស​ ដោយ​តាម​ផ្លូវ​គោក ​អាច​មាន​ទៅ​វៀតណាម​ ថៃ និង​ប្រទេស​ឡាវ មួយ​ចំនួន​ផង​ដែរ​។
លោក ស សារិន បន្ថែមថា៖ «មែន​ទែន​ទៅ​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​នេះ ​ដោយ​សារ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​យើង​​មាន​ថវិកា​គ្រប់​គ្រាន់​នៅ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​។ ឧទាហរណ៍​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ជិត​ខាង ពលរដ្ឋ​អាច​ចាយ​នៅ​ក្នុង​កម្រិត​ទាប​មួយ​ ឬភ្ញៀវទេសចរខ្លះ​ទៀត អាច​ចំណាយ​ក្នុង​កម្រិត​មួយ​ផ្សេង​ទៀត​ដែល​ឈាន​ដល់​ប្រទេស កូរ៉េ ជប៉ុន ជា​ដើម​»។
លោក​ ​បាន​បញ្ជាក់​ដែរ​ថា ឆ្នាំនេះ គោលដៅ​ទេសចរណ៍​ដែល​មាន​ការ​កក់​ទៅ​លេង​ច្រើន​ជាង​គេ មាន​ដូច​ជា ប្រទេស​ វៀតណាម ថៃ ម៉ាឡេស៊ី សិង្ហបុរី និង​ការ​កក់​មួយ​ចំនួន​ហោះ​ទៅ​ដល់​កូរ៉េ ជប៉ុន តៃវ៉ាន់ ឌូបៃ និង​ខាង​ប៉ែក​អឺរ៉ុប​ផង​ដែរ​។
ទន្ទឹម​នឹង​ការ​រីក​ដុះ​ដាល​នៃ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ចេញ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​នេះ​ដែរ លោក ស សារិន បានបន្ថែមថា កម្ពុជា​ក៏​ព្យាយាម​បង្កើត​ផលិត​ផល​ទេសចរណ៍​នៅ​ក្នុង​ស្រុក​បន្ថែម​ទៀត ​ដើម្បី​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​អាច​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ទស្សនា​តំបន់​ទេសចរណ៍​​ក្នុង​ស្រុក។
ជាក់ស្តែង ប្រសិន​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ចេញ​ក្រៅ​ស្រុក​មាន​ច្រើន នោះ​យើង​អាច​មើល​ឃើញ​ជាក់ច្បាស់​ថា​ការ​ចំណាយ​គឺ​ចេញ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ ប៉ុន្តែ​យើង​ចង់​ជំរុញ​ថា​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​នៅ​ក្នុងស្រុក​ក៏​ជា​គោលដៅ​ទេសចរណ៍​មួយ​ ដូច្នេះ​នៅ​ក្នុង​ករណី​ថា​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ក្នុង​ស្រុក​មាន​ការ​កើន​ឡើង​នោះ​ចំណូល​របស់​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​ស្រុក​ក៏​មាន​ការ​កើន​ឡើង​ និង​ជួយ​ឱ្យ​លំហូរ​សាច់​ប្រាក់​ក្នុង​ប្រទេស​មាន​ការ​កើន​ឡើង​ដូចគ្នា​ដែរ​។
បើតាមលោក​ ស សារិន នៅ​ដើម​ឆ្នាំ​២០២៥ នេះ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​​មាន​រីក​ផុលផុស​គួរឱ្យកត់សម្គាល់​ ប៉ុន្តែ​ក្នុង​ចំណោម​អ្នក​ដែល​ធ្វើ​ដំណើរ​យើង​សង្កេត​ឃើញ​ថា​មាន​ ៤០%​ ជា​អតិថិជន​ចាស់​ ដែល​ធ្លាប់​ធ្វើ​ដំណើរ​​ម្តង​រួច​ទៅ​ហើយ ប៉ុន្តែ​លើក​នេះ​ក្នុង​គោលដៅ​ផ្សេង​។
ដោយ​ឡែក ប្រហែល ៦០% គឺ​ជា​អតិថិជន​ថ្មី​​ ដែល​ភាគ​ច្រើន​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ជា​លើក​ទី​១ ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ជិត​ៗ ដូច​ជា ថៃ​ ឡាវ វៀតណាម សិង្ហបុរី ជា​ដើម​៕