កុំធៀបតុលាការកម្ពុជាទៅនឹងតុលាការដែលសង្កត់ក Huaweiនៅអាមេរិក
ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំកម្ពុជា នៅថ្ងៃនេះបានបញ្ចេញប្រតិកម្មថា ការផ្តន្ទាទោសដោយតុលាការ កម្ពុជាទៅលើលោក រ៉ុង ឈុន ធ្វើឲ្យមានការចោទសួរ ចំពោះសេរីភាពក្នុងការបញ្ចេញមតិ និងដំណើរការលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យនៅទីនេះ ហើយថា ប្រព័ន្ធតុលាការមិនគួរណា ត្រូវបានគេរំលោភបំពាន ដើម្បីបំបិទសម្លេងសកម្មជនសន្តិភាពទេ ប៉ុន្តែ តើលោក ផាទ្រីក មរហ្វី W. Patrick Murphy អានឃ្លាខ្លួនឯងឱ្យបានពីរបីដងសិនទេ?
សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញទើបតែ បានផ្តន្ទាទោសមេដឹកនាំសហជីពលោករ៉ុង ឈុន ឲ្យជាប់ពន្ធនាគារ ២ ឆ្នាំ និង មនុស្សពីរនាក់ទៀត ២០ខែពីបទ«ញុះញង់ឲ្យប្រព្រឹត្តបទឧក្រិដ្ឋ ឬបង្កភាពចលាចលក្នុងសង្គម» ក្រោយពី ត្រូវបានចាប់ខ្លួននៅថ្ងៃទី ៣១ ខែកក្កដា ឆ្នាំមុន និងប្តឹងផ្តល់ឡើងដោយគណៈកម្មាការកិច្ចការព្រំដែនកម្ពុជា។
ពាក្យថា ដំណើរប្រព័ន្ធតុលាការមួយដែលមិនគួរត្រូវបានគេរំលោភបំពាន លោកទូតគួរតែយកមកប្រើ និងគោរពជាមុនផង។
នៅក្រោមបូរណភាពនិងឯករាជ្យភាពកម្ពុជា ឬហៅថា នីតិរដ្ឋមួយពិតប្រាកដ សហរដ្ឋអាមេរិកដែលកំពុងតែល្បីឈ្មោះ លើសំណុំរឿងប្រវត្តិសាស្ត្ររង្គើមេឃនៅកាប៊ុល គួរតែពិនិត្យនិងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះចំណាត់ការតាមផ្លូវច្បាប់ នៃរដ្ឋឯករាជ្យមួយដែលតំកល់សិទ្ធិនៃការមានសន្តិភាព សុវត្ថិភាព សង្គមជូនពលរដ្ឋខ្លួនជាធំ។
សូមមេត្តាកុំស្រមៃធៀបកម្ពុជា ឬតុលាការកម្ពុជាទៅនឹង សកម្មភាព ដាក់កំហិត លើក្រុមហ៊ុន Huawei ទាំងដែលសភាសហរដ្ឋអាមេរិកធ្លាប់បានបរាជ័យនៅក្នុងការបង្កើតភស្តុតាង គាំទ្រការរឹតបន្តឹងរបស់ខ្លួន ចំពោះការបង្អាក់ផលិតផលក្រុមហ៊ុនចិនយក្សាមួយ មានអ្នកប្រើប្រាស់ជាង ៥០ លាននាក់ ទូទាំងពិភពលោក។
វិធានការផ្លូវច្បាប់លើក្រុមញុះញង់បំភ្លៃ បំភាន់ទស្សនៈមតិ ជាមធ្យោបាយត្រឹមត្រូវ និងចុងក្រោយ ដែលកម្ពុជាប្រកាន់យក ក្នុងមូលដ្ឋានការពារផលប្រយោជន៍ជាតិ នៃរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យមួយ ដែលគ្រប់គ្នាមានសិទ្ធិក្នុងការទទួលបាននូវព័ត៌មានពិត មិនញុះញង់ មិនក្លែងបន្លំ។
ករណី Huawei យើងអាចឃើញ ការរំលោភលើគោលការណ៍នៃបែកចែកអំណាច នៅក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដែលសភាបង្កើតច្បាប់ហើយព្យាយាមធ្វើការវិនិច្ឆ័យ និងកាត់សេចក្តីតែម្តងនោះ មិនអាចយកមកប្រដូចជាមួយករណី ការពារកម្ពុជា ការពារ សណ្តាប់ធ្នាប់ សន្តិសុខផ្ទៃក្នុង ដែលគាំទ្រដោយ មាត្រា ៤៩៥ នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌនេះឡើយ។
សាជាថ្មី សូមលោកទុកជំហរមនុស្សធម៌ និងការគោរពសិទ្ធិរបស់លោក ទៅប្រឆាំងតតាំងនឹង ករណីយន្តហោះ អាមេរិកដែលធ្លាប់ទម្លាក់គ្រាប់បែកលើមាតុភូមិនេះ និងនៅប្រទេសកម្សត់ដទៃពិសេសចុងក្រោយ ថ្មីៗនេះ ការដឹកយកក្រុមនយោបាយលោកភៀសខ្លួនចេញពីអាហ្វហ្គានីស្ថាន ទាំងកំពុងមានមនុស្សតោងស្លាប និងតោងកង់យន្តហោះធ្លាក់ស្លាប់ផង។
ប្រទេសកម្ពុជាមានដានស្នាមច្រើនហើយ មិនចង់ច្រំដែល លើប្រវត្តិសាស្ត្រដដែលជាដដែលទេ។ ចំណែកករណីពាក្យថា«សកម្មជនសន្តិភាព» ក្នុងរូបភាពញុះញង់ ក៏មិនចាំបាច់ដែរក្នុងប្រទេសមួយ ដែលកំពុងមានសុខសន្តិភាពពេញលេញរួចទៅហើយ។