រដ្ឋបាលរាជធានី ប្រគល់សម្ភារៈបរិក្ខារពេទ្យជាង១០មុខ ជូនមន្ទីរសុខាភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ
គ្រឿងសម្ភារៈបរិក្ខារពេទ្យជាង១០មុខ ត្រូវបានរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញប្រគល់ជូន មន្ទីរសុខាភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីយកទៅប្រើប្រាស់ ក្នុងគោលដៅប្រយុទ្ធប្រឆាំងមេរោគកូវីដ-១៩ ខណៈដែលជំងឺនេះ បាននឹងកំពុងរីករាលដាល់ ក្នុងព្រឹត្តការណ៍សហគមន៍២០កុម្ភៈ នូវឡើយ។
ពិធីប្រគល់នឹងទទួលនេះ បានធ្វើឡើងនៅវេលាថ្ងៃត្រង់ថ្ងៃទី២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២០នេះ ក្រោមវត្តមានលោក នួន ផារ័ត្ន អភិបាលរងរាជធានីភ្នំពេញ តំណាងឲ្យលោក ឃួង ស្រេង អភិបាលរាជធានី និងលោក ងី មានហេង ប្រធានមន្ទីរសុខាភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ នៅសាលារាជធានីភ្នំពេញ។
ចំពោះសម្ភារៈបរិក្ខារពេទ្យដែលប្រគល់ជូនខាងលើនេះរួមមាន៖ ស្រោមដៃ (Gloves) ចំនួន១០០ ,មួក (100pcs) ,វ៉ែនតា Eyes Glass ,អាវអៀមផ្លាស់ស្ទិក Apron ចំនួន១២០ ,របាំងមុខ- Face shieldចំនួន៣៦០,ប្រដាប់វាស់សម្ពាធឈាម Blood Pressure ចំនួន២០, ប្រដាប់វាស់កម្ដៅ ចំនួន២០,ប្រដាប់វាស់កម្រិតអ៊ុកស៊ីសែនក្នុង ឈាម Pulse Oxymeterចំនួន១០,កំប៉ុងដាក់ប្រ៊ីច (Bleach solution spray bottle)ចំនួន១២០,Hand Sanitizing Portable Stand ចំនួន១២,ម៉ាសវះកាត់ {Sug\cil Mask)ចំនួន៤០០, អាល់កុល៧០%(5L) (Alcohor 70% ចំនូន១០។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្រសួងសុខាភិបាលកម្ពុជានៅថ្ងៃទី២០ ខែឧសភានេះ បានប្រកាសរកឃើញករណីឆ្លងជំងឺកូវីដ-១៩ ចំនួន៤១៥នាក់ ជាសះស្បើយចំនួន៧៤៥នាក់និង ស្លាប់ចំនួន៥នាក់។ ក្នុងចំណោម អ្នកឆ្លងថ្មីទាំងនេះ មាន៤១១ករណីឆ្លងក្នុងសហគមន៍ និងអ្នកដំណើរបរទេសចំនួន៤នាក់៕