អង់គ្លេស ប្រកាសមានអ្នកស្លាប់ប្រចាំថ្ងៃដោយសារកូវីដខ្ពស់បំផុត ចាប់តាំងពីខែមីនា
យោងតាមទិន្នន័យផ្លូវការដែលបានចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃអង្គារបានឲ្យដឹងថា ចក្រភពអង់គ្លេសបានកត់ត្រាការស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ ១៩ ចំនួន ១៤៦ នាក់បន្ថែមទៀត ហើយជាតួលេខអ្នកស្លាប់ប្រចាំថ្ងៃខ្ពស់បំផុត ចាប់តាំងពីថ្ងៃទី ១២ ខែមីនា ។
ចំនួនសរុបនៃការស្លាប់ដោយសារជំងឺកូវីដ ១៩ នៅចក្រភពអង់គ្លេស បច្ចុប្បន្ននេះមានចំនួន ១៣០,៥០៣ នាក់ ។ តួលេខទាំងនេះរួមបញ្ចូលទាំងការស្លាប់របស់មនុស្សក្នុងរយៈពេល ២៨ ថ្ងៃ នៃការធ្វើតេស្តវិជ្ជមានលើកដំបូងរបស់ពួកគេ ។
ទន្ទឹមនោះ ប្រទេសនេះក៏បានរាយការណ៍ពីករណីឆ្លងថ្មីចំនួន ២៣,៥១០ ករណីផងដែរ ក្នុងរយៈពេល ២៤ ម៉ោងចុងក្រោយនេះ ដែលនាំឲ្យករណីឆ្លងសរុបរបស់អង់គ្លេសកើនឡើងដល់ ៦,១១៧,៥៤០ ករណី ។
យោងតាមសេចក្តីថ្លែងការណ៍ពីនាយកដ្ឋានសុខភាព និងថែទាំសង្គមបានឲ្យដឹងថា ស្របពេលជាមួយគ្នានេះ មនុស្សពេញវ័យចំនួន ៣ ភាគ ៤ នៅចក្រភពអង់គ្លេស បានទទួលការចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ ១៩ ចំនួន ២ ដូស ។
ចំណែកទិន្នន័យចុងក្រោយពីសុខភាពសាធារណៈប្រទេសអង់គ្លេស (PHE) បានបង្ហាញថា វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ ១៩ មានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ប្រឆាំងនឹងការចូលសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ ពីវីរុសបំប្លែងខ្លួនឥណ្ឌា “Delta” ។
ការវិភាគបានបង្ហាញថា វ៉ាក់សាំង Pfizer-BioNTech មានប្រសិទ្ធភាព ៩៦ ភាគរយ ហើយវ៉ាក់សាំង Oxford-AstraZeneca មានប្រសិទ្ធភាព ៩២ ភាគរយ ប្រឆាំងនឹងការចូលសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ បន្ទាប់ពីចាក់ ២ ដូស ខណៈបច្ចុប្បន្នវីរុសបំប្លែងខ្លួនឥណ្ឌា “Delta” គឺជាវ៉ារ្យង់កំពុងគ្រប់គ្រងនៅក្នុងប្រទេសអង់គ្លេស ៕