លោក ហេង ឡុង មិនចាត់ទុកបុគ្គលពាក់ព័ន្ធសិល្បៈប្រើបណ្ដាញសង្គមគ្មានសីលធម៌ ជាអ្នកសិល្បៈទេ
តាម​ការ​កត់សម្គាល់​អំឡុង​មួយ​រយៈ​នេះ​មាន​បុគ្គល​មួយ​ចំនួន​តាំង​ខ្លួន​ជ្រក​ក្រោម​ដំបូល​ជា​អ្នក​សិល្បៈ ពុំ​មាន​អាជីព​ក្នុង​វិស័យ​នេះ​ច្បាស់លាស់ បាន​ប្រើប្រាស់​បណ្ដាញ​សង្គម​ធ្វើជា​ខែល​ទាញ​យក​ប្រយោជន៍ ដោយ​ប្រព្រឹត្តិ​ទង្វើ​អសីលធម៌ បង្ក​ការ​រិះគន់ និង​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​កិត្តិយស​ខ្លាំង​ដល់​អ្នក​សិល្បៈ​អាជីព​ត្រឹមត្រូវ។
សកម្មភាព​គ្មាន​សីលធម៌​ក្លាយ​ជា​ទង្វើ​បំពុល​សង្គម រហូត​ធ្វើ​ឲ្យ​មហាជន និង​អ្នកគាំទ្រ ស្នើ​ដល់​ក្រសួង​វប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ និង​សមាគម​សិល្បករ​ខ្មែរ ពិនិត្យ​ញែក​ឲ្យ​ដាច់​រវាង​អ្នក​សិល្បៈ ឬ បុគ្គល​ក្រៅ​សិល្បៈ ត្រូវ​បាន​លោក ហេង ឡុង ប្រធាន​សមាគម​មិត្ត​សិល្បៈ​ស្ម័គ្រចិត្ត​ជួយ​សង្គម បាន​ចេញ​មុខ​បញ្ជាក់​ថា បុគ្គល​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សិល្បៈ​ប្រើប្រាស់​បណ្ដាញ​សង្គម​ដោយ​គ្មាន​សីលធម៌ គឺ​មិន​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​អ្នក​សិល្បៈ​ឡើយ។
ប្រធាន​សមាគម​រូប​នេះ បាន​លើក​ឡើង​ថា «បងប្អូន​ដែល​មាន​ការងារ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សិល្បៈ ហើយ​ប្រើប្រាស់​បណ្ដាញ​សង្គម​ដោយ​គ្មាន​សីលធម៌ មិន​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​អ្នក​សិល្បៈ​ឡើយ»។
យ៉ាងណា​ក៏​មាន​អ្នកគាំទ្រ​លើក​ឡើង​ថា សមាគម​សិល្បៈ​គួរ​មាន​តួលេខ​ចុងក្រោយ នៃ​សមាជិក​របស់​ខ្លួន និង​គួរ​ធ្វើការ​ឲ្យ​បាន​សកម្ម​លើ​ការ​ចេញ​ប័ណ្ណ​ជូន​សមាជិក​ខ្លួន និង​ដកហូត​ប័ណ្ណ​វិញ ក្រោយ​ឃើញ​ថា​សមាជិក​ខ្លួន​អសកម្ម ឬ​សមាជិក​នោះ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ខុស​នឹង​លក្ខខណ្ឌ​របស់​សមាគម។
សូម​បញ្ជាក់​ថា កន្លងមក​លោក ហេង ឡុង ធ្លាប់​បាន​ប្រកាស​ដោយ​បាន​ចាត់​ទុក​ដែរ​ថា អ្នក​ដែល​មាន​បទពិសោធន៍​ចាប់ពី ៣ ឆ្នាំ គឺជា​អ្នក​សិល្បៈ​អាជីព​ត្រឹមត្រូវ។ លោក​ថា សូម​បែងចែក​រវាង​តារា​ហ្វេស​ប៊ុក និង​សិល្បករ​-​សិល្ប​ការិនី។ បើ​គ្មាន​បទពិសោធន៍​ក្នុង​អាជីព​សិល្បៈ​យ៉ាងតិច ៣ ឆ្នាំ នោះ​ទេ សមាគម​សិល្បករ​ខ្មែរ មិន​ចាត់ទុកថា​ជា​សិល្បករ​អាជីព​ឡើយ។
លោក ហេង ឡុង បន្ត​ថា ក្នុង​នាម​ជា​ប្រធាន​សមាគម សូម​អំពាវនាវ​ដល់​សិល្បករ​-សិល្ប​ការិនី សូម​មេត្តា​ប្រើប្រាស់​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេស​ប៊ុក ដើម្បី​ជា​ប្រយោជន៍​ដល់​ខ្លួនឯង និង​សង្គម​ជាតិ សូម​កុំ​យក​បណ្ដាញ​សង្គម​ជា​ឈ្នាន់​បង្កើត​រឿង​បំពុល​សង្គម ទង្វើ​អសីលធម៌ ឬ សិច​ស៊ី​ជ្រុល ដើម្បី​ទាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ពី​មហាជន៕