គរុវិជ្ជាចារ្យកវី វ៉ែន សុន ឈានដល់ការវង្វេង បន្ទាប់ពីឈឺធ្ងន់ ១ឆ្នាំ
គរុវិជ្ជាចារ្យកវី វ៉ែន សុន ជា​អ្នកនិពន្ធ​អក្សរសិល្ប៍​ផ្នែក​កំណាព្យ រឿងខ្លី​សម្រាប់​កុមារ និង​ជា​សាស្ដ្រាចារ្យ​មុខវិជ្ជា​និពន្ធ​កំណាព្យ ​នៅ​មហាវិទ្យាល័យ​សិល្បៈ​នាដសាស្ដ្រ​ នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​វិចិត្រ​សិល្បៈ និង​បង្រៀន​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​អ្នក​និពន្ធ​នៅ​សមាគម​អ្នក​និពន្ធ​ខ្មែរ។ បច្ចុប្បន្ន លោកមានជំងឺធ្ងន់ ព្រមទាំងខ្សោយការចងចាំផងដែរ។
អ្នកគ្រូ ប៉ុល ពិសី ជាកវីនិពន្ធផ្នែក កំណាព្យ ប្រលោមលោក និងភាពយន្ត បានឱ្យ កម្ពុជាថ្មី ដឹងថ្ងៃនេះថា ឆ្នាំនេះលោកគ្រូមានជន្មាយុ ៨៤ឆ្នាំហើយ។ មួយឆ្នាំមុន លោកវះកាត់ពោះវៀនដុះខ្នែង ហើយក៏ធ្លាក់ខ្លួនរហូតដល់ពេលនេះ។ ឥឡូវនេះ អាការរោគគាត់ធំជាងគេ គឺវង្វេង។
អ្នកគ្រូ ប៉ុល ពិសី បានឱ្យដឹងបន្តថា នៅថ្ងៃត្រង់ទី២១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣នេះ អ្នកគ្រូ និងលោកស្រីសាស្ត្រាចារ្យបណ្ឌិត ប៉ែន សេដ្ឋារិន បានទៅសួរសុខទុក្ខ គរុវិជ្ជាចារ្យកវី វ៉ែន សុន ដល់គេហដ្ឋាន។ លោកគ្រូហាក់ដូចជាសប្បាយចិត្តច្រើន ញញឹមរហូត ហើយក៏ចងចាំលោកស្រីបានច្បាស់ដែរ ទោះបីជាគាត់មើលមិនបានឃើញច្បាស់ក៏ដោយ។ គាត់បានរំលឹកពីស្នាដៃកំណាព្យ ទំនុកច្រៀង និងល្ខោននិយាយដែលគាត់បាននិពន្ធកន្លងមក។
អ្នកគ្រូ ប៉ុល ពិសី លើកឡើងបន្តថា៖ “អ្វីដែលគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍នោះ គឺគាត់ចង់បាន ព្យ៉ាណូមួយមកលេងកំដរពេលអផ្សុក ព្រោះគាត់ក៏ជាអតីតតន្ត្រីករម្នាក់ដែរ។ លោកស្រី ប៉ែន សេដ្ឋារិន បានសម្ដែងនូវក្តីរំភើបសប្បាយចិត្ត នៅពេលដែលបានជួបលោកគ្រូនៅពេលនេះ ដោយបាននាំនូវថវិកាផ្ទាល់ខ្លួនចំនួន៥០ ម៉ឺនរៀល និងសម្ភារប្រើប្រាស់មួយចំនួនទៀត។ លោកស្រីបានសន្យាថានឹងឧស្សាហ៍មកសាកសួរសុខទុក្ខលោកគ្រូឲ្យបានញឹកញាប់”។
ចំពោះ សិស្សគុន អ្នកគាំទ្រ និងមហាជនដែលមានបំណងទៅសួរសុខទុក្ខ គរុវិជ្ជាចារ្យកវី វ៉ែន សុន ផ្ទាល់់ អាចទាក់ទងលេខកូនស្រីគាត់ ឈ្មោះអ្នកស្រី វ៉ែន សុផល្លី លេខ 012984421 / 081 946881 ។
គួរបញ្ជាក់ថា លោក​សាស្ដ្រាចារ្យ វ៉ែន សុន បាន​ទទួល​ពាន​រង្វាន់​ជាតិ​ចំនួន ​២​លើក គឺ​ពាន​រង្វាន់​មេដាយ​មាស​ ផ្នែក​កំណាព្យ​អប់រំ “បណ្ដាំ​កវី” ដែល​ផ្ដល់​ដោយ ​ក្រសួង​វប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ​ នៅ​ឆ្នាំ​១៩៩១ និង​ពាន​រង្វាន់ ​៧​មករា គឺ​រឿង “​ឋានសួគ៌​ក្នុង​សុបិន​” ដែល​ផ្ដល់​ដោយ​សមាគម​អ្នក​និពន្ធ​ខ្មែរ ​ក្នុង​ឆ្នាំ​១៩៩៧​។ រីឯ​ពាន​រង្វាន់​អន្ដរជាតិ​វិញ លោក​ទទួល​បាន​ពី​កម្មវិធី Sunthorn Phu Award លើ​កំណាព្យ “​របាំ​ប្រពៃណី​ខ្មែរ” ផ្ដល់​ជូន​កវី​អាស៊ាន​ទាំង ​១០​ប្រទេស ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៣។
គួររម្លឹកថា ពី​ឆ្នាំ​១៩៦៥ រហូត​ដល់​ក្រោយ​របប​ខ្មែរ​ក្រហម​នៅ​ឆ្នាំ​១៩៧៩ លោក​ជា​តន្ដ្រីករ អ្នកនិពន្ធ​បទភ្លេង និង​ទំនុក​ច្រៀង​នៅ​ក្រុម​តន្ដ្រី​សម័យ​រាជតម្រួត (ភ្លេង​ប៉ូលិស​) ហើយនៅ​ចន្លោះ​ឆ្នាំ​១៩៧០ ដល់​ឆ្នាំ​១៩៧៥ លោក​ក៏​ធ្លាប់​ជា​អ្នក​ផលិតកម្ម​វិធី និង​ពិធីករ​សម្រាប់​កម្មវិធី​កំណាព្យ ភ្លេង​ប្រពៃណី និង​រឿង​កំប្លែង​ផង​ដែរ។
គរុវិជ្ជាចារ្យ វ៉ែន សុន បាន​បង្កើត​ស្នាដៃ​ជាច្រើន​ទៀត ដូចជា​កំណាព្យ​អប់រំ ប្រលោមលោក និង​រឿង​ខ្លី​អម​ដោយ​រូបភាព​សម្រាប់​កុមារ​។ លើស​ពី​នេះ​ទៀត លោក​បាន​និពន្ធ​បទភ្លេង និង​ទំនុក​ច្រៀង​ឱ្យផលិតកម្ម​ល្បីៗផងដែរ៕