SUGA, Taeyeon និង Seulgi បរិច្ចាគប្រាក់ម្នាក់ជិត៧ម៉ឺនដុល្លារ ជួយជួយជនរងគ្រោះដោយភ្លើងឆេះព្រៃ
នៅថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា កាកបាទក្រហមកូរ៉េ (ប្រធាន Kim Chul Soo) បានប្រកាសថា SUG ក្រុម BTS បានបរិច្ចាគ ១០០ លានវ៉ុន (៦៨,៣៥៨ដុល្លារ) ដើម្បីជួយជនរងគ្រោះដោយភ្លើងឆេះព្រៃ។ មូលនិធិនេះ នឹងត្រូវបានប្រើប្រាស់សម្រាប់ផ្តល់អាហារ ភេសជ្ជៈ និងការផ្គត់ផ្គង់ចាំបាច់សម្រាប់អ្នកស្រុកដែលរងផលប៉ះពាល់” ។
Taeyeon សមាជិកក្រុម Girls’ Generation ក៏បានបរិច្ចាគថវិកាចំនួន ១០០ លានវ៉ុន ដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងសង្គ្រោះផងដែរ។ នាង​បាន​សម្តែង​ការ​គាំទ្រ​ដោយ​និយាយ​ថា «ខ្ញុំ​សង្ឃឹម​ថា​ការ​បរិច្ចាគ​នេះ​អាច​ផ្តល់​នូវ​កម្លាំង​តិចតួច​ដល់​អ្នក​ភៀសខ្លួន អ្នក​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ និង​បុគ្គលិក​សង្គ្រោះ​ដែល​កំពុង​ឆ្លង​កាត់​ពេល​លំបាក​បែប​នេះ»។
Seulgi Red Velvet ក៏​បាន​បន្ថែម​ជំនួយ​ជា​មួយ​នឹង​ការ​បរិច្ចាគ​ចំនួន ១០០លាន​វ៉ុន។ នាង​បាន​ចែករំលែក​ថា «​វា​ធ្វើឲ្យខ្ញុំ​ខូចចិត្ត​ពេល​ឃើញ​ជនរងគ្រោះ​តស៊ូ​នឹង​ការបាត់បង់​ផ្ទះសម្បែង និង​ជីវភាព​ដោយសារ​ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​ដែល​នឹកស្មាន​មិន​ដល់​»​។ នាងបានសង្កត់ធ្ងន់បន្ថែមទៀតលើការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់នាង ក្នុងការជួយដល់ការសង្គ្រោះគ្រោះមហន្តរាយដោយបន្ថែមថា ទោះបីជាវាអាចជាកាយវិការតូចមួយក៏ដោយ តែនាងបានសម្រេចចិត្តបរិច្ចាគដោយសង្ឃឹមថាវាអាចជួយបានខ្លះ ។
ភ្លើងឆេះព្រៃជាលើកដំបូង បានផ្ទុះឡើងនៅថ្ងៃទី ២១ ខែមីនានៅក្នុង Sancheong, Gyeongnam ហើយបានរីករាលដាលយ៉ាងឆាប់រហ័សទៅកាន់តំបន់ក្បែរនោះរួមទាំង Gyeongbuk និង Ulsan ដោយសារតែខ្យល់បក់ខ្លាំង និងលក្ខខណ្ឌស្ងួត។ កិច្ច​ខិត​ខំ​ប្រឹង​ប្រែង​ពន្លត់​អគ្គិភ័យ​បាន​បន្ត​អស់​មួយ​សប្តាហ៍។
យោងតាម​ទីស្នាក់ការ​កណ្តាល​ទប់ទល់​គ្រោះមហន្តរាយ និង​សុវត្ថិភាព គិត​ត្រឹម​ម៉ោង​៦​ព្រឹក គ្រោះមហន្តរាយ​នេះ​បាន​បណ្តាល​ឲ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់​ចំនួន​២៦​នាក់ របួសធ្ងន់​៨​នាក់ និង​របួសស្រាល​២២​នាក់​។ ចំនួនអ្នកភៀសខ្លួនបានកើនឡើងដល់ ៣៧.១៨៥ នាក់ឯណោះ៕