ដល់ពេលនេះ កុមារម៉ាឡេស៊ីជាង៨ម៉ឺននាក់ឆ្លងកូវីដ-១៩
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសុខាភិបាល លោក Adham Baba បានដឹងកាលពីថ្ងៃចន្ទ ទី៣១ ខែឧសភាថា រហូតដល់ពេលនេះកុមារម៉ាឡេស៊ី ៨២ ៣៤១នាក់ ត្រូវបានធ្វើតេស្តរកឃើញវិជ្ជមានកូវីដ-១៩។
លោករដ្ឋមន្ត្រីបានបង្ហាញលំអិតពីអាយុនៃកុមារដែលបានឆ្លងទាំងអស់នោះគឺ កុមារដែលមានអាយុក្រោម៤ឆ្នាំមាន១៩៨៥១នាក់។ កុមារអាយុចន្លោះពី៥ទៅ៦ឆ្នាំមាន ៨២៣៧នាក់។ កុមារអាយុចន្លោះពី៧ទៅ១២ឆ្នាំមាន ២៦ ៨៥១នាក់ និងមនុស្សវ័យជំទង់អាយុ១៣ទៅ១៧ឆ្នាំមាន ២៧ ៤០២នាក់។
លោកបញ្ជាក់ថា ទោះបីជាយ៉ាងណា មិនទាន់មានកុមារឆ្លងណាម្នាក់ដែលមានអាការធ្ងន់ធ្ងរខ្លាំងចូលដល់កន្លែងសង្គ្រោះបន្ទាន់ឡើយ។
ដោយបង្ហាញពីកង្វល់ជុំវិញចំនួនកើនឡើង លោកវេជ្ជបណ្ឌិត Adham បានណែនាំឲ្យឪពុកម្តាយ ក៏ដូចជាអាណាព្យាបាលត្រូវតែប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ដើម្បីការពារកូនរបស់ពួកគេពីការឆ្លងកូវីដ-១៩ ជាពិសេសត្រូវជៀសវាងទៅកន្លែងដែលមានមនុស្សច្រើន។
លោកថា ទោះជាបីជាមិនមានបទប្បញ្ញត្តិស្ថិតក្រោមច្បាប់ដើម្បីពិន័យឪពុកម្តាយដែលនាំកូនរបស់ពួកគេទៅកាន់កន្លែងដែលមានមនុស្សច្រើន ឯកសារស៊ើបអង្កេតអាចត្រូវបានបើកចំហ។
កាលពីថ្ងៃចន្ទ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីមានករណីឆ្លងកូវីដ-១៩ថ្មីចំនួន ៦៨២៤នាក់ ដែលធ្វើឲ្យចំនួនឆ្លងសរុបឡើងដល់ ៥៧២ ៣៥៧នាក់។
ជាមួយគ្នានេះ ករណីស្លាប់ថ្មី៦៧នាក់ដែលធ្វើឲ្យចំនួនអ្នកស្លាប់ឡើងដល់២៧២៩នាក់ ហើយទន្ទឹមជាមួយគ្នានេះអ្នកជំងឺកូវីដ-១៩កំពុងស្ថិតបន្ទប់សង្គ្រោះបន្ទាន់៨៥១នាក់៕