ប្រសើរណាស់! ប្រទេស មួយទៀតនៅអឺរ៉ុប លែងឲ្យប្រជាជនពាក់ម៉ាសនៅទីតាំងបើកចំហ
ប្រទេសបារាំង បានលុបចោលតម្រូវការពាក់ម៉ាសនៅទីតាំងបើកចំហ ហើយនឹងបញ្ចប់បម្រាមគោចរនៅពេលយប់មុនពេលកំណត់ បន្ទាប់ពីមានភាពប្រសើរឡើង នៃការគ្រប់គ្រងស្ថានភាពជំងឺកូវីដ ១៩ ។
នាយករដ្ឋមន្រ្តីបារាំងលោក Jean Castex បានប្រាប់ក្រុមអ្នកយកព័ត៌មានកាលពីថ្ងៃពុធថា ករណីឆ្លងថ្មីប្រចាំថ្ងៃបានធ្លាក់ចុះដល់ជាង ៣,០០០ ករណី ខណៈករណីឆ្លងខ្ពស់ឡើងដល់ ៥,០០០ ករណី ។ លោកបាននិយាយថា ស្ថានការណ៍កំពុងតែប្រសើរឡើងលឿនជាងការរំពឹងទុក ។
លោក Castex បានប្រកាសថា ការពាក់ម៉ាសនៅទីតាំងបើកចំហ ដែលត្រូវបានតម្រូវចាប់តាំងពីខែសីហាឆ្នាំទៅ នឹងត្រូវលុបចេញចាប់ពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍នេះទៅ ។
ប៉ុន្តែលោកបានកត់សម្គាល់ថា ការពាក់ម៉ាសនឹងនៅតែចាំបាច់ នៅក្នុងកាលៈទេសៈជាក់លាក់ ដូចជានៅក្នុងកីឡដ្ឋាន និងកន្លែងដែលមានមនុស្សច្រើន ។
លោក Castex ក៏បាននិយាយផងដែរថា បម្រាមគោចរនៅម៉ោង ១១ យប់ នឹងត្រូវដកចេញនៅថ្ងៃអាទិត្យខាងមុខ ពោល ១០ ថ្ងៃមុនពេលកំណត់ ។
លោកនាយករដ្ឋមន្រ្តីបានបន្ថែមទៀតថា វិធានការធ្វើចត្តាឡីស័ក នឹងនៅតែរឹតបន្តឹងនៅអាកាសយានដ្ឋាន និងកំពង់ផែសមុទ្រ ដើម្បីទប់ស្កាត់វីរុសបំប្លែងខ្លួនឥណ្ឌា “Delta” ខណៈដែលឥឡូវនេះកំពុងរីករាលខ្លាំងនៅចក្រភពអង់គ្លេស និងកន្លែងផ្សេងទៀត ។
លោកបាននិយាយថា រដ្ឋាភិបាលក៏គ្រោងនឹងចាក់វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ ១៩ ដូសដំបូងដល់ប្រជាជនបារាំងចំនួន ៦០ ភាគរយ ពោល ៤០ លាននាក់នៅចុងខែសីហានេះ ខណៈប្រជាជន ៣៥ លាននាក់បានចាក់វ៉ាក់សាំងពេញ ២ ដូសរួចហើយ ៕