គ្រាន់តែធនាគារក្រុងកាប៊ុលបើកឡើងវិញ ពលរដ្ឋ អាហ្វហ្គានីស្ថាន រាប់រយនាក់សម្រុកទៅដកប្រាក់
បន្ទាប់ពីបិទទ្វារអស់ជាងមួយសប្តាហ៍ ធនាគារនៅអាហ្វហ្គានីស្ថានកំពុងចាប់ផ្តើមបើកដំណើរការឡើងវិញ ដោយទាក់ទាញមនុស្សរាប់រយនាក់ទៅដកសាច់ប្រាក់របស់ពួកគេសាជាថ្មី ។
ស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុនៅទីក្រុងកាប៊ុលភាគច្រើន ត្រូវបានបិទកាលពីរសៀលថ្ងៃទី ១៥ ខែសីហា មុនពេលអតីតប្រធានាធិបតីអាហ្វហ្គានីលោក Ashraf Ghani បានភៀសខ្លួន ហើយក្រុមតាលីបង់បានមកដល់រដ្ឋធានី ។
ដំបូងការបិទនេះគឺដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការភ័យខ្លាចថា ការមកដល់របស់ក្រុមនេះនៅក្នុងទីក្រុង នឹងឃើញមានការបង្ហូរឈាម និងការប្លន់ ។
ទោះយ៉ាងណាច្រើនថ្ងៃកន្លងមកនេះធនាគារនៅតែបិទ ដោយសារតែការសម្រេចចិត្តរបស់ក្រុងវ៉ាស៊ីនតោនក្នុងការកាត់ផ្តាច់ការចូលប្រើប្រាស់ប្រាក់ និងប្រាក់បម្រុងរបស់ធនាគារកណ្តាលអាហ្វហ្គានីស្ថានចំនួន ៧ ពាន់លានដុល្លារ នៅក្នុងធនាគារកណ្តាលអាមេរិក ។
ទន្ទឹមនោះ មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិក៏បានកាត់ផ្តាច់ការចូលប្រើប្រាស់ថវិកាចំនួន ៤៦០ លានដុល្លារ ដែលបានបម្រុងទុកនៅសប្តាហ៍នេះផងដែរ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ការផ្អាកទាំងនេះបានកើតឡើងប៉ុន្មានថ្ងៃ បន្ទាប់ពីមនុស្សរាប់ពាន់នាក់បានប្រមូលផ្តុំគ្នានៅតាមធនាគារ និងម៉ាស៊ីន ATM នៅទូទាំងរដ្ឋធានី ដើម្បីដកប្រាក់របស់ពួកគេឲ្យបានច្រើនតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន មុនពេលការមកដល់របស់ក្រុមតាលីបង់ ៕