បារាំង ព្យួរការងារបុគ្គលិកសុខាភិបាល ៣,០០០ នាក់ មិនឲ្យប្រាក់ខែ ព្រោះអត់ចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ
បុគ្គលិកសុខាភិបាលរាប់ពាន់នាក់នៅទូទាំងប្រទេសបារាំង ត្រូវបានព្យួរការងារ ដោយមិនឲ្យប្រាក់ខែ ព្រោះមិនចាក់វ៉ាក់សាំងប្រឆាំងជំងឺកូវីដ-១៩ មុនថ្ងៃកំណត់ក្នុងសប្តាហ៍នេះ។
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសុខាភិបាលបារាំងលោក Olivier Veran បានប្រាប់វិទ្យុ RTL នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ទី ១៦ ខែកញ្ញានេះថា “ការព្យួរការងារប្រមាណ៣,០០០នាក់ ត្រូវបានជូនដំណឹងកាលពីម្សិលមិញ ដល់បុគ្គលិកដែលមិនទាន់បានចាក់វ៉ាក់សាំងនៅតាមមណ្ឌលសុខភាពនិងគ្លីនិក”។
លោកបន្ថែមថា “មានគ្រូពេទ្យរាប់សិបនាក់ សុខចិត្តលាលែងពីតំណែង ជាជាងចុះឈ្មោះចាក់វ៉ាក់សាំង”។
កាលពីខែកក្កដា លោកប្រធានាធិបតី Emmanuel Macron បានផ្តល់ឱសានវាទដល់បុគ្គលិកនៅមន្ទីរពេទ្យ បុគ្គលិកនៅមណ្ឌលនិវត្តជន និងសេវាកម្មពន្លត់អគ្គិភ័យ ឲ្យចាក់វ៉ាក់សាំងយ៉ាងហោចណាស់មួយដូសត្រឹមថ្ងៃទី១៥ខែកញ្ញា បើមិនដូច្នោះទេត្រូវប្រឈមនឹងការព្យួរការងារដោយ មិនផ្តល់ប្រាក់ខែ។
យ៉ាងណាក្តី គិលានុបដ្ឋាយិកាជាច្រើននាក់ មានការស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការចាក់វ៉ាក់សាំង ដោយលើកឡើងពីកង្វល់អំពីសុវត្ថិភាពឬប្រសិទ្ធភាព ដែលបង្កហានិភ័យធ្វើឲ្យយុទ្ធនាការចាក់ថ្នាំបង្ការរោគរបស់ប្រទេសបារាំង អាចជាប់គាំង។
ទីភ្នាក់ងារសុខភាពសាធារណៈជាតិរបស់បារាំង បានប៉ាន់ប្រមាណកាលពីសប្តាហ៍មុនថា ប្រហែល១២ភាគរយនៃបុគ្គលិកមន្ទីរពេទ្យ និងប្រហែល៦ភាគរយនៃវេជ្ជបណ្ឌិតនៅក្នុងវិស័យឯកជន មិនទាន់បានចាក់វ៉ាក់សាំងនៅឡើយទេ៕