Facebook​ ចំណេញ​បាន​៩​ប៊ីលាន​ដុល្លារ​ ទោះ​មាន​រឿង​អាស្រូវ
បណ្តាញ​ទំនាក់​ទំនង​សង្គម​យក្ស​ Facebook ទទួល​បាន​ប្រាក់​ចំណេញ​ចំនួន​៩​ប៊ីលាន​ដុល្លារ​អាមេរិក​​ក្នុង​រយៈ​ពេល​៣​ខែ​គិត​ត្រឹម​ខែ​កញ្ញា ដោយ​ខ្ពស់​ជាង​កាល​ពី​ឆ្នាំ​មុន​បាន​៧.៨​ប៊ីលាន​ដុល្លារ​អាមរតិក។
ទោះបី​ជា​យ៉ាង​ណា Facebook បាន​ទទួល​រង​ការ​វាយ​ប្រហារ​ដោយ​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្ន​ភាព​ឯកជន​ភាព​ថ្មី​ចំពោះ​ប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការ iOS 14 របស់ Apple ដែល​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ពិបាក​សម្រាប់​ម៉ាក​យីហោ​ដើម្បី​កំណត់​គោល​ដៅ​ពាណិជ្ជកម្ម​ទៅ​កាន់​អ្នក​ប្រើ​ប្រាស់​ជាក់​លាក់។
វាបាន​កើត​ឡើង​ចំពេល​មាន​ការ​អះ​អាង​ជា​ថ្មី​នៃ​អាកប្បកិរិយា​គអសីលធម៌​ដែល​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​អតីត​បុគ្គលិក​ម្នាក់។ អតីត​បុគ្គល ស្ត្រី​ឈ្មោះ Frances Haugen បាន​បញ្ចេញ​ឯកសារ​សម្ងាត់​ទៅ​កាន់​អ្នក​កាសែត​ដោយ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា Facebook រក​ប្រាក់​ចំណេញ​មុន​ពេល​សុវត្ថិភាព​អ្នក​ប្រើ​ប្រាស់។​
បណ្តាញ​សារព័ត៌មាន​ជា​ច្រើន​បាន​ផ្សាយ​ពី​ឯកសារ​ទាំង​នោះ​ដោយ​បង្ហាញ​ថា Facebook តែង​តែ​បរាជ័យ​ក្នុង​ការគ្រប់​គ្រង​មាតិកា​ដែល​និយាយ​ពី​ពាក្យ​សំដី​អសុរោះ និង​ការ​ជួញ​ដូរ​ផ្លូវ​ភេទ​នៅ​ខាង​ក្រៅ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក។
ក្នុង​រយៈ​ពេល​១២​ខែ​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​កញ្ញា បណ្តាញ​សារព័ត៌មាន​យក្ស​នេះ​បាន​និយាយ​ថា អ្នក​ប្រើ​ប្រាស់​ផ្អែក​តាម​ប្រចាំ​ខែ​បាន​កើន​ឡើង​៦%​ទៅ​ដល់​ចំនួន​២.៩១​ប៊ីលាន​នាក់។
Facebook បាន​និយាយ​ថា ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្ន​ភាពឯកជន​ភាព​នឹងជះ​ឥទ្ធិពល​លើ​ពាណិជ្ជកម្ម​ឌីជីថល​នៅ​ត្រី​មាស​ចុង​ក្រោយ​ឆ្នាំ​នេះ ប៉ុន្តែ​ខ្លួន​រំពឹង​ទុក​មាន​ការសម្រប​សម្រួល​ឲ្យ​មាន​ការ​ប្រែ​ប្រួល​តាម​ពេល​វេលា៕