ស្លាប់ ដល់ទៅជាង ១ពាន់នាក់ ក្រោយចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ នៅ ថៃ
លោកវិជ្ជបណ្ឌិត Chawetsan Namwat ប្រធានផ្នែកគ្រោះថ្នាក់សុខភាពបន្ទាន់ និងការគ្រប់គ្រងជំងឺនៅនាយកដ្ឋានគ្រប់គ្រងជំងឺរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលថៃ បាននិយាយថា គិតត្រឹមថ្ងៃទី២៤ខែតុលា មានរបាយការណ៍នៃការស្លាប់មនុស្សចំនួន ១,២៩៦ នាក់បន្ទាប់ពី បានចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយអ្នកជំនាញដែលមានភារកិច្ចស៊ើបអង្កេតការស្លាប់ បានពិនិត្យមើលករណីចំនួន ៨៤២ករណី។ នេះបើយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់កាសែត បាងកកប៉ុស្តិ៍ កាលពីថ្ងៃទី ៤ ខែវិច្ឆិកា។
ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ លោកនិយាយថា ការស្លាប់ចំនួន ៥៤១នាក់ ត្រូវបានរកឃើញថាជាព្រឹត្តិការណ៍កើតឡើងព្រមគ្នា ដែលនេះមានន័យថា ការស្លាប់ព្រមគ្នានេះគឺបណ្តាលមកពីជំងឺផ្សេងទៀត ហើយមិនមានពាក់ព័ន្ធនឹងការចាក់វ៉ាក់សាំងនោះទេ។
ព្រឹត្តិការណ៍កើតឡើងព្រមគ្នារួមមានមនុស្សចំនួន ២៥៧នាក់ដែលមានជំងឺរលាកសួតធ្ងន់ធ្ងរ, ១០៩នាក់មានជំងឺសរសៃឈាមបេះដូង, ៣៧នាក់មានជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាលនិង២៩នាក់ មានការឆ្លងមេរោគឈាម។
លើសពីនេះ មនុស្ស៨នាក់មានការហូរឈាមក្នុងពោះ, ៦នាក់មានជំងឺមហារីកសួត, ៤នាក់ស្ទះសរសៃឈាមសួតឬកំណកឈាមក្នុងសួត, ២នាក់មានជំងឺមហារីកសុដន់ និង២នាក់មានជំងឺថ្លើមបន្ទាប់ពីទទួលទានផ្សិតពុល។
អ្នកជំនាញក៏បានរកឃើញផងដែរថា ពួកគេមិនអាចកំណត់ថាតើការស្លាប់មនុស្សចំនួន៦៦នាក់ បណ្តាលមកពីការចាក់វ៉ាក់សាំងឬក៏អត់នោះទេ។ ព្រឹត្តិការណ៍ដែលមិនអាចកំណត់បាន រួមមានអ្នកស្លាប់ចំនួន៤៧នាក់ ដែលមានជំងឺសរសៃឈាមបេះដូង។
ហើយក៏មិនមានព័ត៌មានគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់អ្នកជំនាញដើម្បីកំណត់ថាតើ ការស្លាប់ចំនួន៤១នាក់ មានជាប់ទាក់ទងនឹងការចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដដែរឬក៏អត់នោះដែរ៕