WHO និយាយថា វ៉ាក់សាំងនៅតែមានប្រសិទ្ធភាពប្រឆាំង Omicron
អង្គការសុខភាពពិភពលោកបាននិយាយថា វ៉ាក់សាំងការពារជំងឺកូវីដ១៩ដែលមានស្រាប់ នៅតែមានប្រសិទ្ធភាពប្រឆាំងនឹងករណីធ្ងន់ធ្ងរនៃវីរុសបំប្លែងខ្លួន Omicron។ នេះបើយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ BBC។
ការធ្វើតេស្តដំបូងទាក់ទងនឹងវីរុសបំប្លែងខ្លួនថ្មីនៅអាហ្រ្វិកខាងត្បូង បានបង្ហាញថា អង់ទីគ័រពីវ៉ាក់សាំង Pfizer អាចមានប្រសិទ្ធភាពតិចជាង ៤០ដងប្រឆាំងនឹងវីរុសនេះ។
ប៉ុន្តែលោកវេជ្ជបណ្ឌិត Mike Ryan នាយកផ្នែកសង្គ្រោះបន្ទាន់របស់ WHO បាននិយាយថា “គ្មានហេតុផលទេដែល Omicron មានសមត្ថភាពគេចវេសពីវ៉ាក់សាំង ខ្លាំងជាងមេរោគបំប្លែងខ្លួនផ្សេងទៀត”។
លោកនិយាយថា “មកទល់ពេលនេះ យើងមានវ៉ាក់សាំងមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ដែលបង្ហាញឲ្យឃើញនូវប្រសិទ្ធភាពប្រឆាំងនឹងវីរុសបំប្លែងខ្លួនទាំងអស់ ទាក់ទងនឹងជំងឺធ្ងន់ធ្ងរនិងការសម្រាកនៅមន្ទីរពេទ្យ ហើយគ្មានហេតុផលអ្វីដែលត្រូវរំពឹងថា Omicron ខ្លាំងជាងវ៉ាក់សាំងនោះទេ”។
គួរបញ្ជាក់ថា Omicron គឺជាមេរោគមានបម្រែបម្រួលខ្លាំងបំផុត ដែលគេមិនធ្លាប់ជួបប្រទះ។ វាត្រូវបានកំណត់អត្តសញ្ញាណជាលើកដំបូងនៅប្រទេសអាហ្រ្វិកខាងត្បូង៕