បាក់ដីនៅ អេក្វាទ័រ ស្លាប់២២នាក់ និងរបួសជិត ៥០នាក់
ចំនួនអ្នកស្លាប់បន្ទាប់ពីការបាក់ដីនៅរដ្ឋធានី គីតូ នៃប្រទេសអេក្វាទ័រ បានកើនឡើងដល់២២នាក់ ខណៈ៤៧នាក់ត្រូវបានរាយការណ៍ថា រងរបួស។
This image has an empty alt attribute; its file name is https___cdn.cnn_.com_cnnnext_dam_assets_220201124241-02-ecuador-landslide-1024x576.jpg
ភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងឥតឈប់កាលពីយប់ថ្ងៃចន្ទទី៣១ខែមករា បានបណ្តាលឲ្យទឹកជន់លិចនៅតាមជ្រលងភ្នំ ក្បែរតំបន់ La Gasca និង La Comuna ដែលបណ្តាលឲ្យមានភក់ និងថ្មធ្លាក់មកលើលំនៅដ្ឋាន ហើយប៉ះពាល់ដល់ការផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនី។
អភិបាលក្រុង គីតូ លោក Santiago Guarderas បានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានថា “គិតត្រឹមពេលនេះ អ្នកស្លាប់ចំនួន២២នាក់ត្រូវបានបញ្ជូនទៅកន្លែងបញ្ចុះសព។ មានមនុស្ស៤៧នាក់បានរងរបួស ហើយ២​​នាក់ក្នុងនោះស្ថិតក្នុងស្ថានភាពធ្ងន់ធ្ងរ។ ក៏មាន​របាយការណ៍នៃការ​បាត់​ខ្លួនមនុស្ស​២០​នាក់ទៀតផងដែរ”​។
This image has an empty alt attribute; its file name is ecuador-landslide-ap22032509771750-1024x538.jpg
តួលេខដែលធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពនេះគឺខ្ពស់ជាងអ្វីដែលបានរាយការណ៍កាលពីល្ងាចថ្ងៃចន្ទ នៅពេលដែលមនុស្សចំនួន៩នាក់ ត្រូវបានកត់ត្រាថាបាត់ខ្លួន និង៣២នាក់រងរបួស។
អាជ្ញាធរបានអះអាងថា អាចមានលទ្ធភាព​នៃ​ការ​បាក់​ដី​បន្ថែម​ទៀត ខណៈការិយាល័យរបស់អភិបាលក្រុងបានបង្កើតជម្រកសម្រាប់គ្រួសារដែលរងផលប៉ះពាល់ ហើយបានចាប់ផ្តើមសម្អាតផ្លូវក្នុងទីក្រុង។
This image has an empty alt attribute; its file name is 000_9XP4UZ.jpg
គួរបញ្ជាក់ថា ប្រទេសអេក្វាទ័រ កំពុងប្រឈមមុខនឹងភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងនៅតំបន់មួយចំនួន ដែលបណ្តាលឲ្យទឹកទន្លេឡើងខ្លាំង និងប៉ះពាល់ដល់ផ្ទះរាប់រយខ្នង ព្រមទាំងផ្លូវថ្នល់ផងដែរ។
ភ្លៀងធ្លាក់ក្នុងទីក្រុង គីតូ កាលពីថ្ងៃចន្ទ គឺស្មើនឹង៧៥លីត្រក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េ ដែលជាតួលេខខ្ពស់បំផុតក្នុងរយៈពេលជិត២ទសវត្សរ៍៕