ហ្វីជី ប្រាប់ពិភពលោកថា បម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ គឺជាការគំរាមកំហែងធំជាង សង្គ្រាម
កោះ ហ្វីជី បានប្រាប់កិច្ចប្រជុំកំពូលសន្តិសុខអាស៊ីថា បម្រែបម្រួលអាកាសធាតុ គឺជាការគំរាមកំហែងដ៏ធំសម្រាប់តំបន់ប៉ាស៊ីហ្វិក ជាជាងភាពតានតឹងផ្នែកយោធាទៅទៀត។
រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិហ្វីជី លោក Inia Seruiratu បាននិយាយថា “កាំភ្លើងយន្ត យន្តហោះចម្បាំង មិនមែនជាកង្វល់សន្តិសុខចម្បងរបស់យើងទេ។ ការគំរាមកំហែងដ៏ធំបំផុតតែមួយគត់ចំពោះអត្ថិភាពរបស់យើង គឺការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ”។
លោក​បាន​ថ្លែង​សុន្ទរកថាបែបនេះ ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​កំពូល​នៅ​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ដែល​ផ្តោត​លើ​ភាព​តានតឹង​រវាង​ចិន-​អាមេរិក និង​សង្រ្គាម​អ៊ុយក្រែន។
រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិហ្វីជី លោក Inia Seruiratu
លោក Seruiratu បានប្រាប់វេទិកា Shangri-La Dialogue ថា “បញ្ហាអាកាសធាតុ គំរាមកំហែងដល់ក្តីសង្ឃឹម និងក្តីសុបិននៃភាពរុងរឿងរបស់យើង”។
ព្យុះស៊ីក្លូនតែងតែវាយប្រហារកោះហ្វីជី និងបណ្តាប្រទេសប៉ាស៊ីហ្វិកទាបដទៃទៀត។ ទឹកជំនន់នៅ ហ្វីជី ដែលបង្កឡើងដោយព្យុះស៊ីក្លូនត្រូពិក បានបណ្តាលឲ្យជម្លៀសមនុស្សរាប់ពាន់នាក់ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំថ្មីៗនេះ និងបំផ្លិចបំផ្លាញសេដ្ឋកិច្ច។
រដ្ឋប៉ាស៊ីហ្វិកមួយនេះ ថែមទាំងបានជំរុញឲ្យប្រទេសឧស្សាហកម្មជឿនលឿន ឲ្យធ្វើអ្វីៗបន្ថែមទៀតដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ផងដែរ។
ពិភពលោកឥឡូវនេះ គឺមានអាកាសធាតុប្រហែល ១.២អង្សា ក្តៅជាងនៅសតវត្សរ៍ទី១៩ ដោយសារតែមនុស្សដុតឥន្ធនៈហ្វូស៊ីល ដែលបញ្ចេញឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ ភាគច្រើនជាកាបូនឌីអុកស៊ីត (CO2)៕