ថៃដាក់ចេញវិធានការបន្ទាន់ ១០ ចំណុចដើម្បីគ្រប់គ្រងការចម្លងកូវីដ
រដ្ឋបាលក្រុងបាងកក (BMA) បានប្រកាសពីវិធានការណ៍ចំនួន ១០ ចំណុចដើម្បីទប់ស្កាត់ការឆ្លងនៃជំងឺកូវីដ ១៩ និងបានចាប់ផ្តើមស្វែងរកយ៉ាងសកម្មលើពលករចំណាកស្រុកដែលមានហានិភ័យនៃការឆ្លង ។ BMA ក៏បានបិទទ្វារសាលារៀនចំនួន ៣ ដែលស្ថិតនៅតាមព្រំប្រទល់ខេត្ត សាមុត សាខន ផងដែរ ។
វិធានការថ្មីដែលបញ្ជាដោយអភិបាលក្រុងបាងកកលោក Asawin Kwanmuang រួមមាន ៖
១. សាលារៀន និងសាលាមត្តេយ្យទាំងអស់នៅតំបន់ជិតខេត្ត សាមុត សាខុន ដូចជា សង្កាត់បាងឃុនធាន (Bang Khunthien) សង្កាត់បាងប៊ុន (Bang Bon) និងសង្កាត់ណុងខែម (Nong Khaem) នឹងត្រូវបិទរយៈពេល ១៤ ថ្ងៃ (ថ្ងៃទី ២១ ខែធ្នូដល់ថ្ងៃទី ៤ ខែមករា) ហើយថ្នាក់រៀនទាំងអស់ត្រូវរៀនតាមអនឡាញ ។
២. មន្រ្តីរាជការ ឬបុគ្គលិក BMA ដែលធ្វើដំណើរពីខេត្ត សាមុតសាខន នឹងត្រូវរស់នៅដាច់ដោយឡែក ហើយធ្វើការពីផ្ទះ ។
៣. មិនមានការអនុញ្ញាតឲ្យជួបជុំសម្រាប់ការប្រារព្ធពិធីឆ្លងឆ្នាំថ្មីនោះទេ ។ ប្រសិនបើមានព្រឹត្តិការណ៍ចាំបាច់អ្នករៀបចំត្រូវដាក់ផែនការគ្រប់គ្រងជំងឺដើម្បីទទួលបានការអនុញ្ញាតពីមន្ទីរសុខាភិបាលរបស់ BMA ។
៤. ប៉ុស្តិ៍ត្រួតពិនិត្យត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅលើផ្លូវ Petchkasem ផ្លូវ Rama II ផ្លូវ Borommaratchachonnani និងផ្លូវ Liap Khlong Phitthayalongkon ដើម្បីត្រួតពិនិត្យពលករចំណាកស្រុកចូលក្នុងទីក្រុងបាងកក ។
៥. ឧទ្យានអាចត្រូវបានប្រើសម្រាប់ការធ្វើលំហាត់ប្រាណ ប៉ុន្តែមិនមែនការប្រមូលផ្តុំនោះទេ ។
៦. រាល់ពលករចំណាកស្រុកនៅកន្លែងសំណង់នឹងត្រូវពិនិត្យរកជំងឺកូវីដ ១៩ ។
៧. ផ្សារទាំង ៤៧២ នៅទីក្រុងបាងកកនឹងត្រូវបានពិនិត្យរកមើលករណីសកម្មកូវីដ ១៩ ដោយផ្តោតជាពិសេសទៅលើបុគ្គលិកដឹកជញ្ជូន និងឈ្មួញកណ្តាលដែលទាក់ទងនឹងអាហារសមុទ្រមកពីខេត្ត សាមុត សាខន ។
៨. ទីសក្ការៈបូជា និងទីតាំងសាសនានៅទីក្រុងបាងកកត្រូវបានគេស្នើសុំឲ្យឈប់ធ្វើសកម្មភាពរហូតដល់ស្ថានការណ៍ត្រូវបានដោះស្រាយ ។
៩. សាលារៀននានានឹងជួយស្វែងរកឪពុកម្តាយដែលជាពលករចំណាកស្រុកឲ្យធ្វើតេស្តរកវីរុស ។
១០. កន្លែងកំសាន្ត ភោជនីយដ្ឋាន សណ្ឋាគារ ផ្សារទំនើបក៏ដូចជាហាងស្រា និងបារ៍ខារ៉ាអូខេចាំបាច់ត្រូវពិនិត្យភ្ញៀវ ពាក់ម៉ាសដាច់ខាង តុនៅដាច់ពីគ្នា ភ្ញៀវមិនត្រូវរាំ ហើយតំបន់នោះត្រូវបានសម្អាតជាទៀងទាត់យោងតាមគោលការណ៍ណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ។
ទន្ទឹមនោះអ្នករាល់គ្នាត្រូវពាក់ម៉ាសនៅតាមទីសាធារណៈក៏ដូចជាតាមដានការធ្វើដំណើររបស់ពួកគេដោយប្រើពាក្យសុំ Thai Chana ដូច្នេះវាកាន់តែងាយស្រួលសម្រាប់មន្រ្តីសុខាភិបាលក្នុងការស្វែងរក និងស៊ើបអង្កេតករណីផ្សេងៗក្នុងករណីមានការឆ្លងណាមួយត្រូវបានរកឃើញនៅក្នុងតំបន់ ៕