កូរ៉េខាងត្បូង បាញ់មីស៊ីលខុសបច្ចេកទេស ធ្វើឲ្យប្រជាពលរដ្ឋ ភ័យស្លន់ស្លោ (មានវីដេអូ)
នៅថ្ងៃពុធទី ០៥ខែតុលានេះ យោធាកូរ៉េខាងត្បូង បានចេញសុំទោសបន្ទាប់ពីការបាញ់មីស៊ីលខុសបច្ចេកទេស ក្នុងអំឡុងពេលធ្វើសមយុទ្ធរួមគ្នាជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិក។
ការបាញ់មីស៊ីលខុសបច្ចេកទេសនេះ បានបង្កឲ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើល ក្នុងចំណោមប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងទីក្រុងឆ្នេរសមុទ្រ Gangneung​ ដោយពួកគេ​​រាយការណ៍​ថា ​បាន​ឮ​សំឡេង​ផ្ទុះ និង​ឃើញ​ភ្លើងឆេះពេញ​មួយ​យប់។
ការបាញ់ខុសបច្ចេកទេសនេះ ក៏បានធ្វើឲ្យប្រជាពលរដ្ឋភ័យស្លន់ស្លោផងដែរ និងនាំឲ្យមនុស្សជាច្រើនជឿថា វាអាចជាការវាយប្រហាររបស់កូរ៉េខាងជើង។
វាចំណាយពេលរហូត​ដល់ទៅ​ប្រាំពីរ​ម៉ោងឯណោះទើបយោធា​​ទទួល​ស្គាល់អំពី​ឧបទ្ទវហេតុ​នេះ ហើយ​និយាយ​ថា ​គ្មាន​អ្នក​ស្លាប់​ឬរបួសឡើយ។
ការ​បាញ់​បង្ហោះ​នេះ គឺ​ជា​ការ​ឆ្លើយ​តបទៅ​នឹង​ការ​ធ្វើតេស្ត​មីស៊ីល​របស់​កូរ៉េ​ខាង​ជើង ​លើ​ប្រទេស​ជប៉ុន​កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​អង្គារទី០៤ខែតុលា។
នេះជាលើកទីមួយហើយ ដែលទីក្រុងព្យុងយ៉ាង បាញ់មីស៊ីលពីលើប្រទេសជប៉ុន ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៧មក ហើយវាជំរុញឲ្យមានការបង្ហាញកម្លាំងពីសហរដ្ឋអាមេរិក ជប៉ុន និងកូរ៉េខាងត្បូងដែលបានធ្វើសមយុទ្ធយោធារួមគ្នា។
ទីក្រុងសេអ៊ូល និងវ៉ាស៊ីនតោន ក៏បានបាញ់មីស៊ីលផ្លោងចូលទៅក្នុងសមុទ្រខាងកើតផងដែរ ឬត្រូវបានគេស្គាល់ថាជាសមុទ្រជប៉ុន ដែលពុះចែកឧបទ្វីបកូរ៉េ និងប្រទេសជប៉ុន។
ក្រោយមក យោធាកូរ៉េខាងត្បូងបានបញ្ជាក់ថា មីស៊ីលមួយគ្រាប់របស់ពួកគេ បានបាញ់ខុសបច្ចេកទេស ហើយធ្លាក់ភ្លាមៗបន្ទាប់ពីការបាញ់បង្ហោះ តែនេះគឺជាមីស៊ីលផ្សេងពីមីស៊ីលដែលបាញ់ជាមួយអាមេរិក។
យោធាក៏បាននិយាយផងដែរថា មីស៊ីល Hyunmoo-2 មានបំពាក់ក្បាលគ្រាប់ ប៉ុន្តែវាមិនផ្ទុះទេ ហើយបានសុំទោសចំពោះការបង្កក្តីព្រួយបារម្ភ៕