ថ្ងៃនេះ អង្គការ ណាតូ បន្ថែមសមាជិកថ្មីទី ៣១
អគ្គលេខាធិការអង្គការណាតូ លោក Jens Stoltenberg បាននិយាយថា ប្រទេសហ្វាំងឡង់នឹងចូលរួមជាមួយអង្គការណាតូនៅថ្ងៃអង្គារនេះ ក្រោយមានការឯកភាពគ្នាពីសំណាក់ប្រទេសជាសមាជិកទាំង ៣០ ។
លោក Stoltenberg បាននិយាយថា “នេះគឺជាសប្តាហ៍ប្រវត្តិសាស្ត្រ យើងនឹងស្វាគមន៍ហ្វាំងឡង់ ក្នុងនាមជាសមាជិកទី ៣១ របស់អង្គការណាតូ ជាពិសេសវានឹងធ្វើឲ្យហ្វាំងឡង់មានសុវត្ថិភាព ហើយសម្ព័ន្ធភាពរបស់យើងកាន់តែរឹងមាំផងដែរ” ។
ប្រមុខអង្គការណាតូរូបនេះបន្ថែមទៀតថា “នៅល្ងាចថ្ងៃអង្គារនេះ យើងក៏នឹងធ្វើពិធីលើកទង់ជាតិហ្វាំងឡង់ជាលើកដំបូងនៅឯទីស្នាក់ការរបស់យើង ខណៈប្រទេសស៊ុយអែត ដែលបានដាក់ពាក្យចូលជាសមាជិកក្នុងពេលតែមួយជាមួយហ្វាំងឡង់ ក៏នឹងអាចចូលរួមជាមួយអង្គការណាតូក្នុងប៉ុន្មានខែខាងមុខនេះផងដែរ” ។
លោក Stoltenberg បានបញ្ជាក់ថា ការចូលជាសមាជិករបស់ហ្វាំងឡង់ អាចសម្រេចទៅបាន ដោយសារតែប្រទេសតួកគីបានផ្ដល់សច្ចាប័នជាផ្លូវការទៅឲ្យរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអាមេរិក លោក Antony Blinken នៅថ្ងៃអង្គារនេះ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ប្រធានាធិបតីហ្វាំងឡង់លោក Sauli Niinistö និងរដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិ Antti Kaikkonen រួមជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសលោក Pekka Haavisto ក៏នឹងអញ្ជើញចូលរួមក្នុងពិធីដ៏ប្រវត្តិសាស្ត្រនេះ ៕