អណ្ដើកយក្សដ៏កម្ររបស់ពិភពលោក ងាប់ដោយគ្មានមូលហេតុនៅ វៀតណាម
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុកបានរាយការណ៍ថា អណ្ដើកយក្ស Hoan Kiem ដែលត្រូវគេស្គាល់ថាជា Rafetus swinhoei ដ៏កម្រនៅក្នុងបឹង Dong Mo ក្នុងស្រុក Son Tay បានងាប់កាលពីថ្ងៃទី ២៣ ខែមេសា។
លោក Phung Huy Vinh ប្រធានផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​ទីក្រុង Son Tay បាននិយាយថា សមាជិកនៃ​ក្រុម​ការពារ​អណ្ដើក​មិនរកប្រាក់ចំណេញមួយបានរកឃើញអណ្តើកដែលងាប់នៅបឹង Dong Mo កាល​ពីថ្ងៃអាទិត្យ។ អណ្តើក​នេះ​ត្រូវ​បាន​គេលែង​ចូល​បឹង​ក្នុង​ឆ្នាំ ២០២០ ខណៈមូលហេតុនៃការស្លាប់របស់វាមិនទាន់ត្រូវបាន​បញ្ជាក់​នៅ​ឡើយ​ទេ។
មន្ត្រីអង្គការមិនរកប្រាក់ចំណេញ IMC ដែលមើលការខុសត្រូវលើគម្រោងអភិរក្សអណ្តើក Hoan Kiem បាន​និយាយ​ថា អណ្ដើក​ងាប់​នេះ​មានប្រវែង ១.៥៦ ម៉ែត្រ និង​ទម្ងន់ ៩៣ គីឡូក្រាម។ ឥឡូវ​នេះ​សាកសព​របស់​វាស្ថិតនៅក្នុងដៃអ្នកស្រាវជ្រាវ ដូច្នេះ​អាយុ និង​មូលហេតុ​នៃ​ការ​ស្លាប់​របស់​វា​អាច​កំណត់​បាន។
អណ្តើក Hoan Kiem ត្រូវបានពិពណ៌នាជាលើកដំបូងនៅឆ្នាំ ១៨៧៣ ប៉ុន្តែមានការស្រាវជ្រាវតិចតួចអំ​ពីប្រភេទសត្វទន់។ ប្រភេទសត្វនេះធ្លាប់រស់នៅភាគច្រើននៃតំបន់ដីសណ្តទន្លេក្រហម ប៉ុន្តែត្រូវបានបរបាញ់រហូតដល់ជិតផុតពូជនៅក្នុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ ១៩៧០ និង ១៩៨០ ។​ វា​ជា​ប្រភេទ​វា​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​បី​ប្រភេទ​ដែល​នៅ​សេសសល់​ក្នុង​ពិភពលោក ដោយមួយ​នៅ​រស់រាន​មានជីវិត​នៅ​បឹង Xuan Khanh ក្នុង​ស្រុក Ba Vi និងមួយ​ទៀត​នៅ​ប្រទេស​ចិន។ ជាមួយនឹងការស្លាប់របស់វា ក្តីសង្ឃឹមសម្រាប់ការរស់ឡើងវិញនៃប្រភេទសត្វអណ្តើកដ៏កម្របំផុតរបស់ពិភពលោកកំពុងធ្លាក់ចុះ៕