ថៃ ជម្លៀសពលរដ្ឋ ១៥០នាក់ ចេញពី ស៊ូដង់
ជនជាតិថៃភាគច្រើនដែលរស់នៅក្នុងប្រទេសស៊ូដង់ ត្រូវបានជម្លៀសដោយជោគជ័យទៅកាន់ប្រទេសអារ៉ាប៊ីសាអូឌីតកាលពីថ្ងៃចន្ទទី២៤ខែមេសា ហើយគេរំពឹងថា អ្នកទាំងនោះនឹងត្រលប់ទៅប្រទេសថៃវិញក្នុងសប្តាហ៍នេះ។
ការសម្រេចចិត្តធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍នេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងក្នុងអំឡុងកិច្ចពិភាក្សាដែលដឹកនាំដោយអគ្គលេខាធិការក្រុមប្រឹក្សាសន្តិសុខជាតិលោក Supoj Malaniyom បន្ទាប់មកមានការយល់ព្រមពីសំណាក់លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ប្រាយុទ្ធ ចាន់អូចា។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ Supoj បាននិយាយកាលពីថ្ងៃចន្ទថា ជនជាតិថៃចំនួន១៥០នាក់ក្នុងចំណោម២១៥នាក់ ដែលចង់វិលត្រលប់ទៅប្រទេសថៃវិញ ត្រូវជិះរថយន្តក្រុងរយៈពេល១០ម៉ោងពីទីក្រុង ខាទុំ ទៅកាន់កំពង់ផែស៊ូដង់ នៅសមុទ្រក្រហម។
យោងតាមអ្នកនាំពាក្យកងទ័ពអាកាស, ការដឹកជញ្ជូនតាមរថយន្តក្រុងគឺជាមធ្យោបាយមួយក្នុងចំណោមមធ្យោបាយបីក្នុងការជម្លៀសពលរដ្ឋថៃ និងជាមធ្យោបាយមានសុវត្ថិភាពបំផុត ដោយសារស្ថានភាពសន្តិសុខជុំវិញអាកាសយានដ្ឋាន ខាទុំ មិនអាចធានាបាន។
បន្ទាប់មក ពួកគេដឹកតាមទូកទៅកាន់ទីក្រុង ជេដា នៃប្រទេសអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត រួចបន្តដំណើរតាមរថយន្តក្រុងទៅកាន់រាជធានី រីយ៉ាដ ជាកន្លែងដែលពួកគេនឹងត្រូវហោះហើរចេញនៅថ្ងៃអង្គារ តាមយន្តហោះដែលរៀបចំដោយក្រសួងការបរទេស និងកងកម្លាំងអាកាស សហការជាមួយអាជ្ញាធរអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ Supoj គូសបញ្ជាក់ថា ប្រតិបត្តិការនេះ ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបញ្ចប់ក្នុងរយៈពេលពីរថ្ងៃ ឬនៅពេលដែលលែងមានជនជាតិថៃ ចង់ចាកចេញពីប្រទេសស៊ូដង់។ លោកបន្តថា ក្រុមប្រឹក្សាបានបញ្ជាឲ្យអគ្គកុងស៊ុលកិត្តិយសនៅស៊ូដង់ ថែទាំជនជាតិថៃ ដែលចង់ស្នាក់នៅក្នុងប្រទេស។
ស្របពេលជាមួយគ្នានោះ មជ្ឈមណ្ឌលរដ្ឋបាលខេត្តព្រំដែនភាគខាងត្បូង នឹងទទួលខុសត្រូវក្នុងការធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍និស្សិត ដែលភាគច្រើនជាជនជាតិថៃមូស្លីម៕