លោក សេដ្ឋា អង្វរករឲ្យពលរដ្ឋថៃ នៅអ៊ីស្រាអែល វិលមកស្រុកវិញ ខណៈស្ថានការណ៍ កាន់តែយ៉ាប់យ៉ឺន
ជាថ្មីម្តងទៀត នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោក សេដ្ឋា ថាវីស៊ីន បានអង្វរករដល់ពលករថៃទាំងអស់ឲ្យចាកចេញពីអ៊ីស្រាអែល វិលត្រលប់មកស្រុកវិញ បន្ទាប់ពីពលរដ្ឋខ្លួនបីនាក់ទៀត ត្រូវបានក្រុមសកម្មប្រយុទ្ធហាម៉ាស់ ចាប់ជាចំណាប់ខ្មាំង។
ក្រសួងការបរទេស ប្រកាសកាលពីយប់ថ្ងៃអាទិត្យថា ចំនួនជនជាតិថៃដែលត្រូវបានចាប់ជាចំណាប់ខ្មាំងបានកើនឡើងពី១៩នាក់ដល់២២នាក់ បើទោះបីជាតួលេខអ្នកស្លាប់នៅតែ ៣២នាក់និងរបួស១៩នាក់ក៏ដោយ។
ថ្លែងប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មាន មុនពេលឡើងយន្តហោះទៅប្រទេសឡាវ ក្នុងខេត្ត Udon Thani លោក សេដ្ឋា និយាយថា ជនជាតិថៃចំនួន៣នាក់ទៀត ត្រូវបានក្រុមហាម៉ាស់បញ្ជាក់ ចាប់ធ្វើជាចំណាប់ខ្មាំង ខណៈពលរដ្ឋមួយចំនួន នៅមិនទទួលបានដំណឹង។
លោកបន្តថា ការធ្វើដំណើរជុំវិញប្រទេសអ៊ីស្រាអែលកាន់តែលំបាកទៅៗ ហើយឥឡូវនេះអ៊ីស្រាអែល បានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការជើងគោកចូលទៅក្នុងតំបន់ ហ្គាហ្សាស្ទ្រីប ទៀត។ ដូច្នេះហើយ ជនជាតិថៃដែលស្ថិតនៅក្នុងប្រទេសអ៊ីស្រាអែល គួរតែរកមធ្យោបាយដើម្បីវិលត្រលប់មកស្រុកវិញឲ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។
ទន្ទឹមនោះលោក សេដ្ឋា បញ្ជាក់ថា ពេលនេះ ការជម្លៀសពលករថៃ ចេញពីទីតាំងក្បែរតំបន់សង្គ្រាម ក៏កាន់តែមានហានិភ័យដែរ ហើយរដ្ឋាភិបាលរបស់លោក ក៏កំពុងបង្កើនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការចរចាដោះលែងចំណាប់ខ្មាំងថៃផងដែរ៕