ដំរីព្រៃចុះប្រេងនៅខេត្តត្រាត កំពុងបង្កការភ័យ​ខ្លាចដល់ប្រជាពលរដ្ឋ
សត្វដំរីព្រៃប្រមាណ ១០ ក្បាល ដែលមានខ្លះកំពុងចុះប្រេង បានកំពុងអុកឡុកទៅលើផលដំណាំ និងប្រជាពលរដ្ឋ​នៅតាមភូមិ ដែលធ្វើឲ្យមានការភ័យខ្លាចរហូតមិនហ៊ានចេញពីផ្ទះទៅធ្វើការងារទោះពេលថ្ងៃឬយប់ក៏ដោយ។
យោងតាមការផ្សាយរបស់គេហទំព័រ Thai PBS បានបញ្ជាក់ថា មានរយៈពេល ២ ថ្ងៃហើយដោយចាប់ពីថ្ងៃទី ៥ និងទី ៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៣ នេះ មានសត្វដំរីព្រៃចំនួន  ១០ ក្បាល និងកូនតូចដែលទើបនឹងកើតប្រមាណមួយសប្តាហ៍ចំនួន ១ ក្បាលផងដែរ បានធ្វើដំណើរចេញពីព្រៃចូលមកអុកឡុកផលដំណាំនៅក្នុងចម្ការស្ថិតក្នុងស្រុកបររ៉ៃ ខេត្តត្រាត ប្រទេសថៃ ដែលស្ថិតនៅជាប់នឹងព្រំដែនខេត្តកោះកុង បានបង្កឲ្យប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់នោះមានការ​ភ័យខ្លាចយ៉ាង​ខ្លាំងរហូតដល់ពួកគាត់ មិនហ៊ានចេញទៅប្រកបរបររកស៊ីឬធ្វើការងារអ្វីនោះឡើយ​ដោយសារតែសត្វដំរីទាំងនេះ​បានអុកឡុក​ទាំងថ្ងៃទាំងយប់។
គេហទំព័របានបន្តថា នៅក្នុងចំណោមសត្វដំរីព្រៃទាំង ១០ ក្បាលនេះ គឺមានពីរក្បាល ដែល​កំពុងចុះ​ប្រេងបានមក​បំផ្លិចបំផ្លាញ ទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ប្រជាពលរដ្ឋផលដំណាំកសិកម្ម និងបង្គោលភ្លើងនានា ដែលដាក់​បំភ្លឺផ្លូវនៅ​តាមភូមិ​ធ្វើឲ្យបាក់អស់ជាច្រើនបង្គោល។
ប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួនបាននិយាយថា បើទោះបីជាបច្ចុប្បន្នជ័រកៅស៊ូឆៅមានតម្លៃខ្ពស់ក៏ដោយក៏ពួកគាត់​មិនហ៊ាន​ចេញទៅចម្ការកៅស៊ូឡើយ ព្រោះដោយសារតែខ្លាចសត្វដំរីចុះប្រេងទាំងនេះព្រោះវាមានភាព​កាចសាហាវ​ដោយពួកវា​បានបំផ្លាញរបស់របរ និងទ្រព្យសម្បត្តិរបស់ពួកគាត់ជាច្រើន។ ដោយឡែកខាង​អាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ និងកម្លាំងឧទ្យានជាតិ ណាំតុកខ្លងកែវ ក៏បានចេញអន្តរាគមន៍ដោយរកវិធីសាស្រ្តធ្វើយ៉ាងណាកៀង​សត្វដំរីទាំងនេះឱ្យត្រឡប់ចូលទៅក្នុងព្រៃ​ជ្រៅវិញចៀសវាងបង្កបញ្ហាដល់អាយុជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ៕