៤១ខេត្តនៅថៃ គ្របដណ្តប់ដោយខ្យល់ពុល គ្រោះថ្នាក់
មួយរយៈចុងក្រោយ ប្រទេសថៃហាក់ដូចជាញាំញីដោយខ្យល់ពុលខ្លាំង ខណៈពេលនេះ ខេត្តចំនួន៤១ ក្នុងចំណោមខេត្តទាំង៧៧ ភាគច្រើននៅតំបន់ទំនាបកណ្តាល ត្រូវគ្របដណ្ដប់ដោយកម្រិតខ្យល់ពុលដ៏គ្រោះថ្នាក់។
ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍បច្ចេកវិទ្យាអវកាស និងព័ត៌មានវិទ្យា (Gistda) បានរាយការណ៍ថា តំបន់ខ្លះក្នុងប្រទេសថៃ បានជួបប្រទះកំហាប់ភាគល្អិត PM2.5 ក្នុងកម្រិតមិនមានសុវត្ថិភាពចាប់ពី ៣៨.១ដល់ ១១២.៣មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូបនៃខ្យល់ នារយៈពេល២៤ម៉ោងចុងក្រោយ។
ខេត្តចំនួនបី ដែលគ្របដណ្តប់ដោយ PM2.5 កម្រិតពណ៌ក្រហមដែលជាកម្រិតធ្ងន់ធ្ងរបំផុតប៉ះពាល់ខ្លាំងដល់សុខភាព មានដូចជា Samut Songkhram ឈានដល់ ១១២.៣មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូបនៃខ្យល់, ខេត្ត Samut Sakhon ៩២.៧មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូបនៃខ្យល់ និង Nakhon Pathom ៧៦.៧មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូបនៃខ្យល់។
ចំណែកកម្រិត PM2.5 នៅទីក្រុងបាងកកជាមធ្យមគឺ៥៥មីក្រូក្រាម ឯស្រុក Don Muang ឡើងដល់កម្រិតខ្ពស់៧០មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូបនៃខ្យល់។
កាលពីសប្តាហ៍មុន នាយកដ្ឋានត្រួតពិនិត្យការបំពុល (PCD) នៃប្រទេសថៃ ក៏បានព្រមានដែរថា ប្រទេសនេះកំពុងជាប់ក្នុងរដូវផ្សែងធូលី ហើយកំហាប់ភាគល្អិត PM2.5 នឹងឈានដល់កម្រិតគ្រោះថ្នាក់ ដល់ថ្ងៃទី១២ខែមករា។
នាយកដ្ឋានខាងលើ បានដាស់តឿនឲ្យគ្រប់គ្នា ត្រូវតាមដានព័ត៌មាននិងមានការប្រុងប្រយ័ត្នជាប់ជានិច្ច។ តាមការបញ្ជាក់ គុណភាពខ្យល់មិនល្អនៅក្នុងរាជធានីរបស់ថៃ គឺបណ្តាលមកពីការកកស្ទះចរាចរណ៍ ខណៈផ្សែងពុលគ្រោះថ្នាក់ គឺកើតចេញពីការដុតកាកសំណល់ ឬការដុតព្រៃយកដីធ្វើកសិកម្ម។
សូមបញ្ជាក់ជាថ្មី PM2.5 គឺជាសារធាតុបំពុលបរិយាកាសដែលមានទាំងមីក្រូភាគល្អិតរឹង និងដំណក់ទឹកតូចៗបំផុតប្រហែល ១០ ណាណូម៉ែត្រ ទៅ ២.៥ មីក្រូម៉ែត្រ ហើយវាអាចបង្កការគំរាមកំហែងខ្លាំងបំផុតដល់រាងកាយ ជាពិសេសចំពោះអ្នកមានបញ្ហាសួត និងផ្លូវដង្ហើម៕