ទីក្រុងបាងកក អនុញ្ញាតឲ្យបុគ្គលិក ៥០០០០នាក់ធ្វើការពីផ្ទះ បើខ្យល់ពុល មិនធូរស្រាល
ស្ថានភាពខ្យល់ពុលដ៏គ្រោះថ្នាក់នៅតែបន្តញាំញីប្រទេសថៃ ដល់ថ្នាក់ពេលនេះ អភិបាលក្រុងបាងកកលោក Chadchart Sittipunt ត្រូវបង្ខំចិត្តសម្រុះសម្រួលជាមួយបណ្តាក្រុមហ៊ុននានា ឲ្យអនុញ្ញាតដល់បុគ្គលិកប្រមាណ៥០០០០នាក់ធ្វើការពីផ្ទះ ប្រសិនបើខ្យល់ពុលក្នុងរាជធានី មិនធូរស្រាលក្នុងរយៈពេល៣ថ្ងៃជាប់គ្នាទេនោះ។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់គេហទំព័រ Thai PBS កាលពីថ្ងៃចន្ទទី១៥ខែមករា។
អភិបាលក្រុងបាងកកលោក Chadchart Sittipunt (រូបថត៖ Pattaya Mail)
ពាក់ព័ន្ធបញ្ហានេះ លោកអភិបាលបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំជាមួយមន្ត្រីអ្នកមុខអ្នកការ ដើម្បីពិភាក្សាអំពីកំហាប់ខ្យល់ពុល PM2.5 ដែលអាចឈានដល់កម្រិតគ្រោះថ្នាក់ពណ៌ក្រហមក្នុងរាជធានី ខណៈដើមចមដ៏ធំនៃបញ្ហានេះ ត្រូវបានគេដឹងថា បណ្តាលមកពីការដុតព្រៃយកដីធ្វើកសិកម្មនៅតាមតំបន់ជនបទនិងប្រទេសជិតខាង។
លោក Sittipunt បង្ហាញថា មានចំណុចក្តៅត្រឹមតែ៥២៥ប៉ុណ្ណោះ ដែលត្រូវបានគេរកឃើញនៅចន្លោះថ្ងៃទី១ដល់ទី៩ខែមករាឆ្នាំមុន ហើយបើធៀបនឹងចំណុចក្តៅ ១០៨៩ដែលរកឃើញក្នុងអំឡុងពេលដូចគ្នាក្នុងឆ្នាំនេះ មានន័យថា វាកើនឡើងរហូតដល់១០៧%ឯណោះ។
(រូបថត៖ Eanet)
ដោយឡែក ពាក់ព័ន្ធនឹងការបំភាយផ្សែងរថយន្ត, លោកនិយាយថា រដ្ឋបាលក្រុង បានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុនរថយន្តចំនួន៩ ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់ម្ចាស់យានយន្តឲ្យថែទាំម៉ាស៊ីន និងប្តូរមកប្រើសាំងកម្រិត Euro-5 វិញ។
យោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ Bangkok Post, កំហាប់ភាគល្អិត PM2.5 ក្នុងទីក្រុងបាងកក មានចន្លោះពី៣១.១ ដល់ ៥៨.៣មីក្រូក្រាមក្នុងមួយម៉ែត្រគូបនៃខ្យល់កាលពីថ្ងៃចន្ទ ខណៈរដ្ឋាភិបាលកំណត់ថា កម្រិតសុវត្ថិភាពគឺអាចត្រឹម ៣៧.៥មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូបនៃខ្យល់។
(រូបថត៖ Smartairfilters)
Samut Songkhram គឺជាកន្លែងជួបការបំពុលកម្រិតធ្ងន់ពណ៌ក្រហម គឺ ១០៨មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូប បន្ទាប់មក Samut Sakhon មាន១០១.២មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូប, Ratchaburi មាន៨៧.២មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូប និង Phetchaburi មាន៧៧.៦មីក្រូក្រាម ក្នុងមួយម៉ែត្រគូប។
លើសពីនេះ ខេត្តចំនួន២២ទៀត ក៏បានរាយការណ៍អំពីខ្យល់ពុលកម្រិតមិនមានសុវត្ថិភាព ពណ៌ទឹកក្រូចផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ជាថ្មី PM2.5 គឺជាសារធាតុបំពុលបរិយាកាសដែលមានទាំងមីក្រូភាគល្អិតរឹង និងដំណក់ទឹកតូចៗបំផុតប្រហែល ១០ ណាណូម៉ែត្រ ទៅ ២.៥ មីក្រូម៉ែត្រ ហើយវាអាចបង្កការគំរាមកំហែងខ្លាំងបំផុតដល់រាងកាយ ជាពិសេសចំពោះអ្នកមានបញ្ហាសួត និងផ្លូវដង្ហើម៕