ទេសចរចិនជាង ៤០០ នាក់ជិះរថភ្លើងពីប៉េកាំងមកលេងឡាវ ចាយពេល ១៥ ថ្ងៃ
រថភ្លើង​ដឹក​អ្នក​ទេសចរ​ជើង​ដំបូង​​ដែល​មាន​កូដ​ឈ្មោះ Y445 ចេញ​ពី​រដ្ឋ​ធានី​ប៉េកាំង​ប្រទេស​ចិន ឆ្លង​ព្រំ​ដែន​មក​ប្រទេស​ឡាវ​ក្នុង​ឆ្នាំ ​២០២៤ ​នេះ បាន​ចាប់ផ្ដើមចេញ​ដំណើរកាល​ពី​​ព្រឹក​ព្រលឹម​ថ្ងៃ​ទី​១៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ​ជាមួយនឹងអ្នកដំណើរជាង ៤០០ នាក់ ។ នេះ​បើ​តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​សារព័ត៌មាន​ឡាវ Laotian Times
អ្នក​ដំណើរឈ្មោះ Dai Kaiyi ​មកពីរដ្ឋ​ធានី​ប៉េ​កាំង​ប្រទេស​ចិនបាន​និយាយ​ពី​អារម្មណ៍​ ក្នុង​ទស្សនា​ចរ​ណ៍​តាម​​ជើង​រថភ្លើង​ដ៏​វែង​ឆ្ងាយ​នេះ​ថា “ជើង​រថភ្លើង​នេះ​ យើង​បាន​មើល​​ទេស​ភាពជាច្រើន​ទាំង​ប្រទេស​ចិន និង​ប្រទេស​ឡា​វ ។ វាគឺ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​មាន​រយៈ​ពេល​ ១៥ ​ថ្ងៃ ដែល​នេះ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ទេស​ចរ​​ជួបបទ​ពិសោធ​និង​ទិដ្ឋ​ភាព​​​ស្អាត​​នៃ​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​” ។
ដោយ​ឡែក​អ្នក​បើក​រថ​ភ្លើង​ GE Rongyan ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា “ជា​មួយ​អ្នក​ដំណើរ​វ័យ​ចំណាស់​​ជា​ច្រើន​ក្នុង​​ដំណើរ​ទេសចរ​នេះ កិច្ចការ​ចម្បង​​របស់​ពួក​យើង​នោះ គឺ​​ធានា​ផ្តល់​ឲ្យ​ពួក​គេ​នូវ​សុវត្ថិភាព សេវា​ឆ្លើយ​តប​ឆាប់​រហ័សលើ ចំណី​​អាហារ​ និង​ភេសជ្ជៈក្នុង​រថភ្លើង ក៏​ដូច​ជា​សេវា​កម្ម​ល្អ​ៗ​ជា​ច្រើន​ទៀត​សម្រាប់​អតិថិជន​ពួក​យើង​” ។
ជាក់ស្ដែង គេ​ឃើញ​មាន​ការ​រៀប​ចំ​យ៉ាង​ល្អ​ពី​មន្រ្តី​​​​​ស្ថានីយ៍​រថភ្លើងមាន​ទាំង​ម្ហូប​ចំណី​សម្រាប់​ផ្គត់​​ផ្គង់​ដល់​អតិថិជន​ជា​ច្រើន​មុខ កម្ម​វិធី​កម្សាន្ត សម្ភារៈ​​បរិក្ខារ​សុខាភិបាល ក៏​ដូច​ជា​មន្រ្តី​ជំនាញ​ទាំង​សុខាភិបាល និង​សង្រ្គោះ​ផ្សេង​ៗ​ដើម្បី​ធានា​សុខ​សុវត្ថិភាព​របស់​អ្នក​ដំណើរ​ ។
លោក Wang Xu ​អ្នក​គ្រប់​គ្រង​​ធុរកិច្ច​នៃ​សេវា​កម្ម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ធ្វើ​ដំណើរផ្លូវដែក China Railway Travel Service Group ​បាន​លើក​ឡើង​ថា “​ឆ្នាំ​នេះ ពួក​យើង​ផ្តល់​​សេវា​ទេសចរណ៍​ពិសេស​ ដែល​រួម​បញ្ចូល​ទាំង​​ជើង​រថភ្លើង​​ក្នុង​ស្រុក​ពិសេស និង​ឆ្លង​ដែន​សម្រាប់​ធ្វើ​ដំណើរ​ ដែល​ជា​បទ​ពិសោធ​មិន​បាន​បំភ្លេច​បាន​” ។
គួរ​រំឭក​ដែរ​ថា ចាប់​តាំង​ពី​ដំណើរ​ការ​​​នា​​ថ្ងៃ​ទី​១៣ ខែ​មេសា ឆ្នាំ​២០២៣​មក ជើង​រថភ្លើង​ឆ្លង​ព្រំដែ​ន​នេះ បាន​ដឹក​អ្នក​ដំណើរ​ប្រមាណ​ជាង ​៣០ ​លាន​នាក់​រួច​​មក​ហើយ រី​ឯ​​ការ​ដឹក​ទំនិញ​បាន ​៣៤ ​លាន​តោន ខណៈជើង​រថភ្លើង​​ទាំង​ដឹក​អ្នក​ដំណើរ និង​ទំនិញ គឺ​មាន​កំណើន​ទៅ​មុខ​យ៉ាង​រលូន​គួរ​កត់​សម្គាល់​ ។
តំណាង​ខាង​ក្រុមហ៊ុន​​​រថភ្លើង​ខាង​លើ​ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ជំហរ​ខ្លួន​ដែរថា នឹង​បន្ត​ពង្រឹង​កិច្ច​សហ​ការ​ ក៏​ដូច​ជា​​ផ្តល់​នូវ​សេវា​គុណ​ភាព ព្រម​ទាំង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ស្រប​ទៅ​នឹង​​គោល​នយោបាយ​​​យុទ្ធសាស្រ្ត​ចិន​ ខ្សែ​ក្រវ៉ាត់​មួយ​ផ្លូវ​មួយ​​ដែល​នឹង​ផ្តល់​ប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំង​ពីរ​ប្រទេស ​៕