វេទិកាបូអាវ ៖ សេដ្ឋកិច្ច អាស៊ី នឹងលូតលាស់ដល់ ៤.៥ ភាគរយក្នុងឆ្នាំនេះ
សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ី​​រំពឹង​ថានឹង​​​មាន​កំណើន​លូត​លាស់​​បាន ​៤.៥​ ភាគរយនៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០២៤​ នេះ ពោលលើសពី​ឆ្នាំ​​ ២០២៣ និង​បន្ត​រួម​ចំណែក​​ដល់​កំណើន​​លូត​លាស់​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភព​លោក​ផងដែរ ​។ នេះ​​បើ​ផ្អែក​តាម​របាយការណ៍​ដែល​ចេញ​ផ្សាយ​ដោយ​វេទិកា​​បូអាវ​​​សម្រាប់​អាស៊ី (BFA) ដែល​កំពុង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​​ក្រុង​រមណីយដ្ឋាន​​ទេសចរ​​បូអាវ ខេត្ត​ហៃ​ណាន ភាគ​ខាង​ត្បូង​ប្រទេស​ចិន​ ។
ព័ត៌មាន​​ពី​របាយការណ៍​​ដដែល​បាន​ឲ្យដឹង​ថា បើ​ទោះ​ជា​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​​​មួយ​ចំនួនក៏ដោយ​ ក៏សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ី​នឹង​នៅ​រក្សា​បាន​អត្រា​កំណើន​លូតលាស់​បន្ត ដោយ​មាន​​​ធាតុ​សកម្ម​មួយ​ចំនួនចេញ​ពី​កត្តា​ប្រើ​ប្រាស់​​ទំនិញ និង​​គោលនយោបាយ​​​ពាក់​ព័ន្ធ​ផ្សេង​ៗ​ ។
របាយការណ៍​ដដែល​នេះ​ក៏​បាន​ចង្អុល​បង្ហាញ​ឡើង​ដែរ​ថា ប្រទេស​ចិន​ដែល​ជា​មហា​អំណាច​សេដ្ឋកិច្ច​បច្ចុប្បន្ន​នេះ នឹង​បន្ត​ឋានៈ​ជា​​អ្នក​រួម​ចំណែក​ដ៏​សំខាន់​ទៅ​ដល់​កំណើន​លូត​លាស់​សេដ្ឋ​កិច្ច​សកល​ ក៏​ដូច​ជា​ទី​ផ្សារ​ដ៏​ធំ​​របស់​ខ្លួន ហើយក៏នឹង​នាំ​មក​នូវ​ភាគ​ចំណេញ​ទៅ​កាន់​ពាស​ពេញ​ពិភព​លោកផងដែរ ​។
នៅ​ក្នុង​​បរិបទ​​ជំនួញ និង​វិនិយោគវិញ អាស៊ី​រំពឹង​ថា នឹង​​ផ្លាស់​ប្តូរ​របត់​ធ្លាក់​ចុះ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ពី​ឆ្នាំ​ ២០២៣ ដោយ​​​បង្កើន​​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​ពាណិជ្ជកម្ម​​ក្នុង​បរិបទ​ឌីជីថល ក៏​ដូច​ជា​ការ​ស្តារ​សេដ្ឋកិច្ច​ឡើង​វិញ​តាម​រយៈ​វិស័យ​ទេសចរ​នៅ​អាស៊ី ក៏​ដូច​កិច្ច​សហ​ការភាព​ជា​ដៃ​គូ​ជា​បណ្តាញ​ជា​ច្រើន​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​ ។
គួរ​រំឭក​ដែរ​ថា សន្និសីទ​ប្រចាំនៃ​វេទិកា​បូ​អាវសម្រាប់​អាស៊ី (BFA) កំពុង​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ទី​ក្រុង​បូអាវ ខេត្ត​ហៃ​ណាន​ នៃ​សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន ចាប់​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៦ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែមីនា ដោយ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​រដ្ឋាភិបាល បញ្ញាវ័ន្ត អ្នក​ធុរកិច្ច ស្ថាប័ន​សិក្សា​ស្រារជ្រាវ​ អង្គការ​អន្តរ​ជាតិ និង​អង្គការ​ក្នុង​តំបន់​នានា ដើម្បី​ពិភាក្សា​​អំពី​បញ្ហា​សំខាន់​ៗ​នានា​ដែល​កំពុង​ប្រឈម​ និង​ជំរុញ​កិច្ច​សហ​ការ​​​ជា​អន្តរជាតិផងដែរ​ ៕