លោក Macron ព្រមានកើតសង្គ្រាមស៊ីវិល បើគណបក្សខ្លួន មិនឈ្នះឆ្នោត
តាមសេចក្តីរាយការណ៍របស់ Reuters កាលពីថ្ងៃអង្គារទី២៥ខែមិថុនាឆ្នាំ២០២៤ ប្រធានាធិបតីបារាំងលោក Emmanuel Macron កំពុងភ័យព្រួយថា ការបោះឆ្នោតនីតិបញ្ញត្តិនាពេលខាងមុខនេះ អាចបង្កឲ្យមានសង្គ្រាមស៊ីវិល ប្រសិនបើគណបក្សរបស់លោក ចាញ់ឆ្នោត។
ប្រធានាធិបតីបារាំងលោក Emmanuel Macron (រូបថត៖ AFP)
ថ្លែងក្នុងបទសម្ភាសជាមួយកម្មវិធី Generation Do It Yourself, លោក Macron អះអាងថា ទាំងគណបក្សស្តាំនិយម National Rally និងគណបក្សឆ្វេងនិយម France Unbowed សុទ្ធតែដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយខ្លាំងដៃដែលនឹងបង្កឲ្យមានភាពតានតឹង ហើយវោហារសាស្ត្រ​របស់​ពួកគេ ​នឹងបញ្ឆេះ​ជម្លោះ​កាន់​តែ​ខ្លាំង។ ដូចនេះ មាន​តែ​ក្រុម​ចម្រុះ​ដែលគ្រប់គ្រងដោយគណបក្សនិយម​កណ្តាល​របស់​លោក​ប៉ុណ្ណោះ​ ដែល​អាច​ការពារ​សេណារីយ៉ូ​បែប​នេះ​បាន។
លោកសង្កត់ធ្ងន់ថា “​នៅ​ពេល​អ្នក​ធុញ​ទ្រាន់ ហើយ​ជីវិត​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​ជួបភាពលំបាកទៀតនោះ ច្បាស់ណាស់អ្នក​អាច​ត្រូវ​បាន​គេ​ល្បួង​ឲ្យ​បោះឆ្នោត​ជូនក្រុម​ជ្រុល​និយម ​ដែលអួតអាង​មាន​ដំណោះស្រាយ​លឿន​ៗ ប៉ុន្តែដំណោះស្រាយទាំងនោះ គឺពោរពេញដោយគ្រោះថ្នាក់បំផុត”។
(រូបថត៖ AP)
លោក Macron បានគូសបញ្ជាក់ថា គោលនយោបាយរបស់គណបក្ស National Rally ចំពោះបញ្ហារបស់ប្រទេសបារាំង គឺលែងសូវឲ្យមនុស្សកាន់សាសនា ដែលជំរុញឆ្ពោះទៅរកសង្រ្គាមស៊ីវិល។ ដូចគ្នានេះ គណបក្ស France Unbowed ក៏ផ្សព្វផ្សាយពីសង្រ្គាមស៊ីវិលដែរ ព្រោះពួកគេកាត់បន្ថយមនុស្សលែងឲ្យកាន់សាសនា។
ការព្រមានរបស់លោក Macron កើតឡើងបន្ទាប់ពីប្រធានាធិបតីបារាំង រំលាយសភា ហើយអំពាវនាវឲ្យមានការបោះឆ្នោតជាបន្ទាន់ ក្រោយគណបក្ស National Rally ផ្តួលក្រុមចម្រុះកំពុងកាន់អំណាចនៅក្នុងការបោះឆ្នោតសភាអឺរ៉ុប។ ការបោះឆ្នោត ជុំទីមួយនឹងធ្វើឡើងនៅថ្ងៃអាទិត្យសប្តាហ៍នេះ ចំណែកជុំទីពីរ ប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី៧ខែកក្កដា។
យោងយាមការស្ទង់មតិរបស់ Ipsos ដែលធ្វើឡើងកាលពីសប្តាហ៍មុន បានបង្ហាញថា គណបក្ស National Rally កំពុងមានសំឡេងនាំមុខចំនួន ៣៥.៥% ចំណែកគណបក្ស France Unbowed ឈរលេខពីរជាមួយសំឡេង ២៩.៥% ខណៈសម្ព័ន្ធភាពរបស់លោក Macron ឈរលេខបីមានសំឡេង ១៩.៥%៕