របាយការណ៍​ UN៖​ ផែនការ​លុបបំបាត់ភាពអត់ឃ្លានសកលនៅឆ្នាំ២០៣០​ ត្រូវរាំងស្ទះ
របាយការណ៍ថ្មីមួយរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានដឹងឲ្យថា គោលដៅលុបបំបាត់ភាពអត់ឃ្លានជាសាកលនៅឆ្នាំ ២០៣០ ត្រូវ​បានបង្អាក់ ខណៈដែលចំនួនមនុស្សទទួលរងនូវភាពអត់ឃ្លានរ៉ាំរ៉ៃបានផ្លាស់ប្តូរនិងកើនឡើងយ៉ាងគំហុកកាលពីឆ្នាំមុន។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន Al Jazeera នៅពីថ្ងៃទី២៥ខែកក្កដានេះ។
របាយការណ៍ប្រចាំឆ្នាំរបស់អង្គការសន្តិសុខស្បៀង និងអាហារូបត្ថម្ភក្នុងពិភពលោក ដែលបានចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃពុធ បាននិយាយថា មនុស្សប្រហែល​៧៣៣លាននាក់ប្រឈម​ភាពអត់ឃ្លានក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ដែលក្នុងនោះ ១នាក់ក្នុងចំណោម១១នាក់កើត​មាន​នៅទូទាំងពិភពលោក និងម្នាក់ក្នុងចំណោម៥នាក់​កើត​​មាន​នៅទ្វីបអាហ្រ្វិក ខណៈ​​​ជម្លោះ​ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច​បណ្តាល​ឱ្យ​តួលេខ​កើន​ខ្ពស់​​។
លោក David Laborde ប្រធានផ្នែកក្នុងអង្គការស្បៀងអាហារ​និងកសិកម្ម(FAO) របស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានឲ្យដឹងថា ទោះបីជាមានការរីកចម្រើននៅក្នុងតំបន់មួយចំនួន ប៉ុន្តែស្ថានការណ៍​ធ្លាក់​ចុះ​កាន់តែយ៉ាប់យ៉ឺនស្ទើរពេញពិភពលោក ដែល​មាន​និន្នាការ​បង្អាក់នូវគោលដៅដើម្បីលុបបំបាត់ភាពអត់ឃ្លាននៅឆ្នាំ២០៣០ ដោយសារបញ្ហាប្រឈមដូចជាការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងសង្រ្គាមក្នុងតំបន់ដែលបានកើនឡើងខ្លាំងជាងការរំពឹងទុកក្នុងពេលប៉ុន្មានឆ្នាំនេះ។ ប្រសិនបើស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៅតែបន្ត មនុស្សប្រហែល​៥៨២​លាននាក់នឹងទទួលរងនូវកង្វះអាហារូបត្ថម្ភរ៉ាំរ៉ៃនៅចុងទសវត្សរ៍នេះ។
(រូបភាព៖ Getty)
(រូបភាព៖ FAO)
របាយការណ៍ក៏បាន​បង្ហាញថា​ ៧១,៥ភាគរយនៃប្រជាជននៅក្នុងប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលទាបមិនមានលទ្ធភាពទទួលបានរបបអាហារល្អទេកាលពីឆ្នាំមុនទេ បើធៀបនឹង​៦,៣ភាគរយនៅក្នុងប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលខ្ពស់។ បើទោះបីគ្រោះទុរ្ភិក្សតែងតែកើតឡើងជាធម្មតា ប៉ុន្តែវាបានធ្វើឲ្យកង្វះអាហារូបត្ថម្ភកាន់តែអាក្រក់ទៅ ធ្វើឱ្យមនុស្សបាត់បង់ជីវិត ធ្វើឱ្យមានការបង្អាក់ទាំងការវិវឌ្ឍន៍ផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្តរបស់ទារកនិងកុមារ ហើយបណ្ដាលឱ្យមនុស្សពេញវ័យងាយនឹងឆ្លងមេរោគនិងជំងឺ​ថែម​ទៀត​​។
ជាមួយគ្នានេះ នាយកប្រតិបត្តិអង្គការ UNICEF លោកស្រី Catherine Russell បាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា៖‍«កង្វះអាហារូបត្ថម្ភប៉ះពាល់ដល់ការរស់រានមានជីវិត ការលូតលាស់រាងកាយ និងការអភិវឌ្ឍខួរក្បាលរបស់កុមារ»។ ប៉ុន្តែ លោកស្រីបានកត់សម្គាល់ថា អត្រាកុមារក្រិនទូទាំងពិភពលោកបានធ្លាក់ចុះមួយភាគបី ឬ៥៥លាននាក់ក្នុងរយៈពេលពីរទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ តាមរយៈការខិតខំប្រឹងប្រែងកាត់បន្ថយរបស់អង្គការពិភពលោកនានា៕
(រូបភាព៖ istock)