ប្រទេសកាណាដារកឃើញករណីឆ្លង​ជំងឺផ្តាសាយបក្សីលើកដំបូងលើមនុស្ស
សារព័ត៌មាន Al Jazeera នៅថ្ងៃទី១១ខែវិច្ឆិកានេះ​ បាន​ផ្សាយ​ថា ប្រទេសកាណាដាបានបញ្ជាក់ពីករណីឆ្លង​​នៃជំងឺផ្តាសាយបក្សី​មក​លើមនុស្ស បន្ទាប់ពីក្មេងជំទង់ម្នាក់បានធ្វើតេស្តវិជ្ជមានចំពោះវីរុសនេះ។
ដោយ​ដកស្រង់​​​​តាមក្រសួងសុខាភិបាល ការ​ចុះ​ផ្សាយ​នោះ​បាន​លើកឡើង​ថា​ ក្មេងជំទង់នេះមកពីខេត្តភាគខាងលិចនៃរដ្ឋ British Columbia ត្រូវបានតេស្តរកឃើញឆ្លងជំងឺផ្តាសាយបក្សី H5 ដែលឆ្លងពីបក្សី។ អ្នកជំងឺកំពុងសម្រាកព្យាបាល​នៅមន្ទីរពេទ្យកុមារ ខណៈក្រសួងសុខាភិបាលខេត្តកំពុងតាម​ដាន​ទំនាក់ទំនង​របស់​ក្មេង​ជំទង់​នេះដើម្បី​បញ្ជាក់​ពី​ប្រភព​នៃ​ការ​ឆ្លង។
លោក Bonnie Henry មន្ត្រីសុខាភិបាល British Columbia បាននិយាយនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា «នេះគឺជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏កម្រមួយ យើងកំពុងធ្វើការស៊ើបអង្កេតឱ្យបានហ្មត់ចត់ ដើម្បីស្វែងយល់ឱ្យបានពេញលេញអំពីប្រភពនៃការបង្ហាញវត្តមានរបស់វីរុសនេះ»។ រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាលកាណាដា លោក Mark Holland ក៏បានធានាដល់សាធារណៈជនថា ហានិភ័យចំពោះពួកគេនៅតែមានកម្រិតទាបនោះទេ។
គួរបញ្ជាក់ថាជំងឺគ្រុនផ្តាសាយបក្សី H5 កំពុងរីករាលដាលនៅក្នុងសត្វបក្សីទូទាំងពិភពលោក ហើយកំពុងបង្កការផ្ទុះឡើងនៅក្នុងបសុបក្សី និងសត្វគោទឹកដោះគោរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដោយមានករណីមនុស្សថ្មីៗជាច្រើនក្នុងចំណោមកម្មករទឹកដោះគោ និងបសុបក្សីរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក។ មេរោគនេះក៏ត្រូវបានគេសង្ស័យថាបានសម្លាប់សត្វខ្លារាប់សិបក្បាល និងសត្វក្នុងសួនសត្វផ្សេងទៀតនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាមផងដែរ។
កាលពីដើមខែវិច្ឆិកា មជ្ឈមណ្ឌលគ្រប់គ្រង និងការពារជំងឺរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក (CDC) បានស្នើឱ្យកម្មករកសិដ្ឋានដែលបានប៉ះពាល់នឹងសត្វដែលមានជំងឺផ្តាសាយបក្សី ត្រូវបានធ្វើតេស្តរកមេរោគ ទោះបីជាពួកគេមិនមានរោគសញ្ញាក៏ដោយ។ជំងឺគ្រុនផ្តាសាយបក្សីបានឆ្លងដល់កសិដ្ឋានទឹកដោះគោជិត ៤៥០ នៅក្នុងរដ្ឋចំនួន ១៥ របស់សហរដ្ឋអាមេរិកចាប់តាំងពីខែមីនា ហើយ CDC បានកំណត់អត្តសញ្ញាណមនុស្សចំនួន ៤៦ ករណីនៃជំងឺផ្តាសាយបក្សីចាប់តាំងពីខែមេសា។
នៅក្នុងប្រទេសកាណាដា រដ្ឋ British Columbia ក៏បានរកឃើញកសិដ្ឋានចិញ្ចឹមមាន់ឆ្លងយ៉ាងហោចណាស់ ២២កន្លែងចាប់តាំងពីខែតុលា ហើយបក្សីព្រៃជាច្រើនបានធ្វើតេស្តវិជ្ជមាន។ ប្រទេសកាណាដាមិនមានករណីដែលត្រូវបានរាយការណ៍នៅក្នុងសត្វគោក្របី និងមិនមានភស្តុតាងនៃជម្ងឺគ្រុនផ្តាសាយបក្សីនៅក្នុងទឹកដោះគោនោះទេ។ ទោះយ៉ាងណាក្នុងរយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍ចាប់តាំងពី H5 ត្រូវបានរកឃើញនៅក្នុងមនុស្ស មានករណីកម្រដែលប្រភពសត្វមិនអាចកំណត់អត្តសញ្ញាណបាន៕