អ្នកស្លាប់កើនឡើងដល់១៥នាក់​ក្នុង​ហេតុការណ៍​បាក់​ដី​កប់ផ្ទះ​៤០​ខ្នង​នៅអ៊ូហ្គង់ដា
យ៉ាងហោចណាស់មនុស្ស១៥នាក់បានស្លាប់ និង​១១៣នាក់ផ្សេងទៀតកំពុងបាត់ខ្លួន បន្ទាប់ពីបំណាក់ដីបានកប់ផ្ទះនៅក្នុងភូមិចំនួន៦នៅភាគខាងកើតប្រទេសអ៊ូហ្គង់ដា​ក្នុង​ទ្វី​ប​​អាហ្វ្រិក​​។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន​AP នៅថ្ងៃទី២៩ខែវិច្ឆិកានេះ។
សមាគមកាកបាទក្រហមនៃប្រទេសអ៊ូហ្គង់ដា បាននិយាយ កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ថា សាកសពចំនួន១៣នាក់ត្រូវបានរកឃើញបន្ទាប់ពីបំណាក់ដីបានកប់ផ្ទះចំនួន៤០ ខណៈកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជួយសង្គ្រោះកំពុងបន្ត។ អាជ្ញាធរព្យាករណ៍ថាចំនួនអ្នកស្លាប់អាចនឹងកើនឡើងដល់៣០នាក់។
លើសពីនេះក៏មានអ្នករងរបួស១៥នាក់ផ្សេងទៀត ត្រូវបានជួយសង្គ្រោះ និងបញ្ជូនទៅកាន់មណ្ឌលសុខភាព Buluganya ផងដែរ។ កាសែត Daily Monitor បានរាយការណ៍ថា សាកសពភាគច្រើនដែលបានរកឃើញមកទល់ពេលនេះគឺជាកុមារ។
ភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងបានបង្កឱ្យមានការបាក់ដីនៅក្នុង​ ភ្នំ Bulambuli ចម្ងាយ ២៨០ គីឡូម៉ែត្រភាគខាងកើតនៃទីក្រុង Kampala រដ្ឋធានីកាលពីយប់ថ្ងៃពុធ។ តំបន់​ដែល​រង​ផល​ប៉ះពាល់​មាន​ទំហំ​ប្រហែល ៥០ ហិចតា មាន​ផ្ទះ​សម្បែង និង​ដី​ស្រែ​ចំការ​ចុះ​ចំណោត។
រូបថត​និង​វីដេអូ​នៃ​ការ​ជីក​កកាយ​ដី​ភក់​ក្នុង​ការ​ស្វែង​រក​ជន​រង​គ្រោះ​ត្រូវ​បាន​គេ​ចែក​ចាយ​លើ​បណ្តាញ​សង្គម ខណៈផ្ទះខ្លះត្រូវបានគ្របដណ្ដប់ដោយភក់ទាំងស្រុង ខណៈខ្លះទៀតសល់តែដំបូលប៉ុណ្ណោះ។
បើតាមការិយាល័យនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានចេញការជូនដំណឹងអំពីគ្រោះមហន្តរាយកាលពីថ្ងៃពុធដោយបញ្ជាក់ថា ភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងនៅទូទាំងប្រទេសបានកាត់ផ្តាច់ផ្លូវសំខាន់ៗ។ ជាមួយគ្នានោះទូក​សង្គ្រោះ​ពីរ​គ្រឿង​ក៏បាន​ក្រឡាប់​ថែមទៀត ក្នុង​អំឡុង​បេសកកម្ម​ជួយ​សង្គ្រោះ​នៅ​ទន្លេ Nile ជា​កន្លែង​ដែល​ស្ពាន Pakwach ត្រូវ​បានជន់​លិច​ទឹក៕