ជប៉ុន ជួយ​ហ្វីលីពីន ១០​លាន​ដុល្លារ ឲ្យ​ពង្រឹង​ទ័ព​ជើង​ទឹក បន្ទាប់​ពី​ប៉ះទង្គិច​ជាមួយ​ចិន
នៅ​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍​​​ទី​៥​ខែ​ធ្នូ​ឆ្នាំ​២០២៤ ​ប្រទេស​ជប៉ុន បានផ្តល់ជំនួយដល់ហ្វីលីពីនចំនួន ១០,៦លានដុល្លារ ដើម្បី​បង្កើនសមត្ថភាពកងទ័ពជើងទឹករបស់ខ្លួន។ ជំនួយ​នេះ​ ត្រូវ​បាន​ប្រកាស​មួយថ្ងៃបន្ទាប់ពីហ្វីលីពីន​បាន​លើក​ឡើង​​ថា ឆ្មាំសមុទ្រចិនបាន «យាយី» នាវារដ្ឋាភិបាលរបស់ខ្លួន។
(រូបភាព៖ កងទ័ព​ជើង​ទឹក​ហ្វីលីពីន)
មូលនិធិដែលជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីជំនួយសន្តិសុខក្នុងតំបន់របស់ជប៉ុន នឹងផ្តល់​​ឲ្យ​កងទ័ពជើងទឹក​​ក្រុង​ម៉ានីល​នូវ​ទូក​ខ្យល់​ដែលរឹងជាងមុន ប្រព័ន្ធរ៉ាដាតាមឆ្នេរសមុទ្រ និងប្រព័ន្ធកំណត់អត្តសញ្ញាណដោយស្វ័យប្រវត្តិ។
ស្ថានទូតជប៉ុន បាន​ប្រាប់​ថា កញ្ចប់​ថវិកា​​នេះ នឹង​រួមចំណែកដល់ការរក្សា និងពង្រឹងសន្តិសុខក្នុងតំបន់ ព្រម​ទាំង​សន្តិសុខនៃផ្លូវសមុទ្រសំខាន់ៗ។
សូម​បញ្ជាក់​ថា ហ្វីលីពីន បាននិងកំពុង​​ពង្រីក​សមត្ថភាព​​សន្តិសុខដែនសមុទ្ររបស់ខ្លួន និងបង្កើនទំនាក់ទំនងជាមួយសម្ព័ន្ធមិត្ត ដើម្បីទប់ទល់នឹងការអះអាងយ៉ាងចាស់ដៃរបស់ទីក្រុងប៉េកាំងចំពោះការទាមទារ​នៅក្នុងសមុទ្រចិនខាងត្បូង រួមទាំងតំបន់ជម្លោះ​រវាង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ។
ចិន បាន​ទាមទារស្ទើរតែទាំងស្រុងនូវ​អធិបតេយ្យ​ក្នុង​សមុទ្រចិនខាងត្បូង ដោយ​ច្រាន​ចោល​ការទាមទាររបស់​ប្រទេសផ្សេងៗ និងសេចក្តីសម្រេចអន្តរជាតិដែលថា ការអះអាងរបស់​ចិន​មិនមានមូលដ្ឋានច្បាប់។
កាលពីថ្ងៃពុធ ទីក្រុងម៉ានីល បាន​​និយាយ​ថា ឆ្មាំឆ្នេរសមុទ្រចិនបាន​ប្រើ​កាណុងបាញ់ទឹក បង្ក​រឿង​ដាក់​​កប៉ាល់រដ្ឋាភិបាល​ហ្វីលីពីន​មួយ​គ្រឿង នៅជិតតំបន់ជម្លោះ Scarborough Shoal។
ហ្វីលីពីន បន្ថែមថា នៅថ្ងៃដដែលនោះ ក៏​មាន​ជនជាតិចិនម្នាក់ទៀត ដែល​បាន «វាយឆ្មក់ដោយចេតនា» លើ​កប៉ាល់នាយកដ្ឋានជលផលនៅជិត​តំបន់ Sabina Shoal ក្នុង​ប្រជុំ​កោះ Spratly ផង​ដែរ៕