ស្ថានទូតកាតាបើកដំណើរការឡើងវិញ ក្រោយបិទ១៣ឆ្នាំនៅស៊ីរី
ប្រទេសកាតា បានលើកទង់ជាតិ និងបើកដំណើរការស្ថានទូតរបស់ខ្លួនឡើងវិញជាផ្លូវការនៅក្នុងរដ្ឋធានីដាម៉ាស ប្រទេសស៊ីរី កាលពីថ្ងៃសៅរ៍ទី២១ខែធ្នូឆ្នាំ២០២៤ជាលើកដំបូងក្នុងរយៈពេល១៣ឆ្នាំ។
ការបើកស្ថានទូតឡើងវិញនេះ ធ្វើឡើងស្របពេលដែលមានអ្នកតំណាងក្នុងតំបន់ និងលោកខាងលិចទៅបំពេញទស្សនកិច្ចនៅប្រទេសស៊ីរីបន្តកន្ទុយគ្នា ដើម្បីជួបជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំថ្មី បន្ទាប់ពីការដួលរលំនៃរដ្ឋាភិបាលរបស់អតីតប្រធានាធិបតីលោក Bashar al-Assad កាលពីថ្ងៃទី៨ធ្នូ។
កាលពីជិតមួយសប្តាហ៍មុន គណៈប្រតិភូកាតា បានទៅទស្សនកិច្ចនៅទីក្រុងដាម៉ាស ដើម្បីរៀបចំសម្រាប់ការបន្តបេសកកម្មការទូត ដែលត្រូវបានបិទក្នុងឆ្នាំ២០១១បន្ទាប់ពីការផ្ទុះឡើងនៃសង្រ្គាមស៊ីវិលស៊ីរី។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការបរទេសកាតា លោក Majed Al Ansari បាននិយាយថា គណៈប្រតិភូបានជួបជាមួយតំណាងរដ្ឋាភិបាលអន្តរកាលរបស់ប្រទេសស៊ីរី ហើយបានអះអាងឡើងវិញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កាតា ក្នុងការគាំទ្រប្រជាជនស៊ីរីក្នុងការស្វែងរកសន្តិសុខ សន្តិភាព ការអភិវឌ្ឍ និងវិបុលភាព។
លោក Al Ansari បានកត់សម្គាល់ថា កិច្ចប្រជុំក៏បានពិភាក្សាអំពីវិធីដើម្បីបង្កើនលំហូរនៃជំនួយមនុស្សធម៌កាតាទៅកាន់ស៊ីរី និងវាយតម្លៃតម្រូវការបន្ទាន់របស់ប្រជាជនស៊ីរីក្នុងដំណាក់កាលដ៏សំខាន់នេះ។
កាតាគឺជាប្រទេសទីពីរបន្ទាប់ពីតួកគី ដែលបានចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការការទូតឡើងវិញជាផ្លូវការនៅក្នុងរដ្ឋធានីស៊ីរី ចាប់តាំងពីការដួលរលំរបស់លោក Assad៕