ធនាគារពិភពលោក ផ្តល់មូលនិធិដល់ប្រជាជាតិអាស៊ីក្រីក្រ សម្រាប់កម្មវិធីចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ
ធនាគារពិភពលោក បានប្រកាសផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានដល់ប្រទេសអាហ្វហ្គានីស្ថាន បង់ក្លាដែសនិងនេប៉ាល់សម្រាប់កម្មវិធីចាក់វ៉ាក់សាំងដល់ប្រជាជនរបស់ពួកគេប្រឆាំងនឹងជំងឺកូវីដ១៩។
This image has an empty alt attribute; its file name is 2021-02-28T104523Z_927217374_RC2M1M9BACKU_RTRMADP_3_HEALTH-CORONAVIRUS-AFGHANISTAN-VACCINE.jpg
ធនាគារនេះបាននិយាយកាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ថា ប្រទេសអាហ្វហ្គានីស្ថាន នឹងទទួលបានទឹកប្រាក់១១៣លានដុល្លារអាមេរិក ដែលក្នុងនោះមាន៦០លានដុល្លារពី សមាគមអភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (IDA) ដើម្បីចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដប្រកបដោយសុវត្ថិភាពនិងប្រសិទ្ធភាព។
This image has an empty alt attribute; its file name is image_2021-03-19_15-27-38.png
នាយកធនាគារពិភពលោកប្រចាំនៅប្រទេសអាហ្វហ្គានីស្ថាន លោក Henry Kerali បាននិយាយថា “ធនាគារពិភពលោក បានធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយរដ្ឋាភិបាលអាហ្វហ្គានីស្ថាន និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ដើម្បីឆ្លើយតបប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ចំពោះជំងឺកូវីដ១៩ ការធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវការធ្វើតេស្តនិងការព្យាបាល និងពង្រឹងប្រព័ន្ធសុខាភិបាលរបស់ប្រទេសនេះ”។
ការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានបន្ថែមនេះ គឺជាជំហានដ៏ធំមួយឆ្ពោះទៅមុខដើម្បីផ្តល់ការទទួលថ្នាំបង្ការទាន់ពេលវេលានិងសមធម៌ ដល់ប្រជាជនអាហ្វហ្គានីស្ថានរាប់លាននាក់។
This image has an empty alt attribute; its file name is 4d78f31fcb16d998b7ae09627775d6b8.jpg
កញ្ចប់ថវិកានេះ មានគោលបំណងចាក់វ៉ាក់សាំងដល់ប្រជាជនអាហ្វហ្គានីស្ថានចំនួន ១៧ភាគរយនិងជួយប្រទេសនេះឲ្យរួចផុតពីជំងឺរាតត្បាត។
តាមរយៈ IDA, ធនាគារពិភពលោកក៏បានអនុម័តទឹកប្រាក់ចំនួន៥០០លានដុល្លារអាមេរិក ដល់ប្រទេសបង់ក្លាដែសនិង ៧៥លានដុល្លារសម្រាប់នេប៉ាល់ផងដែរ។
World Bank rolls out vaccine funds for impoverished Asian nations | Deccan  Herald
អាហ្វហ្គានីស្ថាន បង់ក្លាដែសនិងនេប៉ាល់ស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេសក្រីក្របំផុតនៅអាស៊ី។
សរុបទៅ ធនាគារពិភពលោកនិយាយថា ខ្លួនបានផ្តល់ប្រាក់ចំនួន១២ពាន់លានដុល្លារ សម្រាប់បណ្តាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់និងចែកចាយវ៉ាក់សាំង ការធ្វើតេស្តនិងការព្យាបាលជំងឺកូវីដ១៩៕