បទ​ឈប់បាញ់​​អ៊ីស្រាអែល-ហាម៉ាស​​បន្ត​សុពល​ភាពទៀត ដែលស្ទើរតែ​​ផ្ទុះ​​កាល​ថ្ងៃសៅរ៍​​
ចំណាប់ខ្មាំងអ៊ីស្រាអែល៣នាក់​​ទៀត​ដែលក្រុមហាម៉ាសចាប់ខ្លួន​ក្នុងការវាយប្រហារ​ចូលអ៊ីស្រាអែល​​​កាលថ្ងៃទី​៧​​តុលា​​​ឆ្នាំមុន និងជនជាតិប៉ាឡេស្ទីន​៣៦៩នាក់ ដែលអ៊ីស្រាអែលឃុំខ្លួន នឹងត្រូវបានដោះលែងដោះដូរគ្នាជាផ្នែកនៃបទឈប់បាញ់នៅហ្គាហ្សាដែលផុយស្រួ​យបំផុត​​​​​​រក​​​តែ​ផ្ទុះ​សង្គ្រាម​ជាថ្មី​នោះ​​។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់សារព័ត៌មានAl Jazeera នៅថ្ងៃទី១៥ខែកុម្ភៈនេះ។
(រូបភាព៖ AP)
​អ៊ីស្រាអែល​បានគំរាម​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៅមុន​ថ្ងៃ​សៅរ៍​ ដែល​ថា បើ​ក្រុមហាម៉ាស​មិនដោះលែង​​ចំណាប់​ខ្មាំង​​ដូច​ចែង​ក្នុង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​​បទឈប់បាញ់​ទេ នោះ​សង្គ្រាម​នឹង​ផ្ទុះ​ឡើង​ជាថ្មី ដោយ​អឺស្រា​អែលបាន​ត្រៀម​​កម្លាំងទ័ព​រួច​​ហើយ​។
ចំណាប់ខ្មាំងដែលត្រូវដោះលែងនៅថ្ងៃសៅរ៍​ត្រូវបានកំណត់អត្តសញ្ញាណថា ជាជនជាតិអាមេរិក-អ៊ីស្រាអែលឈ្មោះ Sagui Dekel-Chen, រុស្ស៊ី-អ៊ីស្រាអែល Alexandre Sasha Troufanov និងជនជាតិអាហ្សង់ទីន-អ៊ីស្រាអែល Yair Horn។ ខណៈពេលដែលឈ្មោះរបស់ប៉ាឡេស្ទីនដែលនឹងត្រូវដោះលែងមិនត្រូវបានប្រកាសនោះទេ។ បើតាមតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអ៊ីស្រាអែលបានរាយការណ៍ថាមានចំណាប់ខ្មាំង ៣៣៣ នាក់ដែលបានចាប់ខ្លួននៅហ្គាហ្សានឹងត្រូវបញ្ជូនទៅវិញ ១០នាក់នឹងត្រូវបានដោះលែងនៅតំបន់ខាងលិច ម្នាក់នៅហ្សេរុយសាឡឹមខាងកើត និង ២៥នាក់នឹងត្រូវបញ្ជូនទៅហ្គាហ្សា ឬអេហ្ស៊ីប។
គួរបញ្ជាក់ថាការដោះដូរចំណាប់ខ្មាំងនេះនឹងផ្ដល់ក្ដីសង្ឃឹមបន្ថែមទៀតដល់គ្រួសារអ៊ីស្រាអែលផ្សេងទៀត ដែលសាច់ញាតិរបស់ពួកគេនៅតែត្រូវបានឃុំខ្លួននៅហ្គាហ្សា។ លើសពីបន្ទាប់ពីការដោះលែងអ្នកទោសបន្ថែមទៀតក្នុងបទឈប់បាញ់នេះត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងផ្លាស់ទីទៅដំណាក់កាលទីពីរនៃបទឈប់បាញ់នៅថ្ងៃទី ១ ខែមីនា ទោះបីជាវានៅតែមិនទាន់ច្បាស់ថាតើវានឹងដំណើរការយ៉ាងដូចម្តេចក៏ដោយ។
រហូតមកដល់ពេលនេះ ចំណាប់ខ្មាំងអ៊ីស្រាអែល ២១ នាក់ និងប៉ាឡេស្ទីនជាង ៧៣០ នាក់ត្រូវបានដោះលែងក្នុងដំណាក់កាលដំបូងនៃបទឈប់បាញ់ ចាប់តាំងពីបទឈប់បាញ់បានចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី ១៩ខែមករា៕