​នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃនឹងទៅ​​​ព្រំដែន​ជាប់​​ប៉ោយប៉ែត​ ពិនិត្យ​មើល​សកម្មភាព​ឆបោក​តាម​អនឡាញ​​
​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​​ លោកស្រី​ ផែថង​ថា​ន ស៊ីណា​វ៉ាត្រា ​​​នឹង​ធ្វើ​ដំណើរ​​ទស្សនកិច្ច​​មក​កាន់​ខេត្ត​​​ជាប់​ព្រំដែន​កម្ពុជានៅថ្ងៃទី​២៨ខែ​កុម្ភៈ​​ ដើម្បី​ត្រួតពិនិត្យ​មើល​ស្ថានភាព​​​ទូទៅ​នៃ​ស្ថានភាព​​ឆបោក​តាម​​អ៊ិនធឺណិត ដែល​កំពុង​តែ​ចោទ​ជាបញ្ហា​យ៉ាងខ្លាំង​នៅ​តាម​ខេត្តព្រំដែន​​​​ជុំវិញ​ប្រទេស​ជាពិសេស​ព្រំដែន​ជាមួយ​​មីយ៉ាន់ម៉ា។
លោកស្រី នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ ផែថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ដឹកនាំ​កិច្ច​ប្រជុំ​​​​គណៈកម្មការ​​​បង្ក្រាបបទល្មើស​។ Ing Shinawatra
លោក​ស្រី ផែថងថាន បានបញ្ជាក់​ថា ចំពោះរឿងនេះរដ្ឋាភិបាលនឹងអនុវត្តយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់​ទាំងនៅថៃ ចិន មីយ៉ាន់ម៉ានិង​កម្ពុជា ហើយ លោកស្រីនឹងចុះទៅ​ច្រក​ព្រំដែន​ខ្លងលឹកជិតផ្សាររោងក្លឿ ស្រុកអារញ្ញ ខេត្តស្រះកែវ ជាប់ព្រំដែនក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​របស់​ប្រទេសកម្ពុជា នៅ​ថ្ងៃទី​​២៨ខែ​កុម្ភៈ​​​​​ ដើម្បីតាមដាន​​​ និង​ត្រួតពិនិត្យ​មើល​បញ្ហានេះដោយ​ខ្លួនឯងផ្ទាល់ និងដើម្បី​ពន្លឿន​ការ​ដោះស្រាយនិងលុប​បំបាត់ឱ្យអស់ពី​ប្រទេស​ថៃឱ្យបាន​ឆាប់បំផុត។
លោកស្រី​ ផែថង​ថា​ន បានទទួល​​​​ស្គាល់​ថា ​​​បទ​ល្មើស​​​​​ឆបោក​តាម​​​អ៊ីនធឺណិតបង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​​ដល់​ប្រជា​​ពល​​​រដ្ឋ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ​ ខណៈ​អាជ្ញាធរ​ថៃ​បានបង្ក្រាប​​​​​​​​យ៉ាង​ចាស់ដៃ​នៅ​តាមព្រំដែន​​​ជាប់​មីយ៉ាន់​ម៉ា និង​បន្ត​មក​កាន់​ព្រំដែន​​ជាប់​កម្ពុជា​។
​សារ​ព័ត៌មាន​ថៃ​ Khaosod បាន​ផ្សាយ​ថា ​លោកស្រី នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ ​បាន​ដឹកនាំ​កិច្ច​ប្រជុំ​​គណៈរដ្ឋមន្ត្រីអំពីការបង្ក្រាបក្រុមឧក្រិដ្ឋជនឆបោកតាមអនឡាញ និង​បាន​ចាត់​ទុក​ថាបទ​ល្មើស​នេះ​​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋយ៉ាង​ខ្លាំង។
​លោកស្រី​​​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ក្នុងពេលថ្មី​ៗ​ក៏ធ្លាប់​បាន​អះអាង​ថា លោកស្រី​​​ស្ទើរ​តែ​ចាញ់​បោក​ក្រុមឆបោក​តាម​អន​ឡាញ​ ដែល​​ប្រើ​ប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ AI យក​ត្រាប់​សម្លេង​របស់​ប្រធានាធិបតីសហរដ្ឋអាមេរិក លោក ដូណាល់ ត្រាំ​ ដោយ​អះអាង​ថា ប្រទេសរបស់​លោកស្រី​មិនទាន់​បាន​បង់​មូល​និធិ​សប្បុរសធម៌​ ហើយ​តម្រូវ​ឲ្យ​​​លោកស្រី​វេ​រ​​មូលនិធិនោះ​ទៅ​​កាន់​ទីក្រុង​ហុងកុង​។
​តាមការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​សារព័ត៌មាន​ថៃ លោកស្រី​​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ​បាន​អះអាងថា បច្ចុប្បន្ននេះថៃបានបើកប្រតិបត្តិការបង្ក្រាបនៅខេត្តទាំង១៤ ដែលជាប់ព្រំដែន ហើយបានទទួលកិច្ចសហការយ៉ាងល្អពីប្រទេសចិននិងមីយ៉ាន់ម៉ា ធ្វើឱ្យអាចចាប់ខ្លួនបានមួយចំនួនធំ។ អ្នកដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួន ក្រសួងការពារជាតិថៃបាន​សម្របសម្រួល​ជាមួយ​ប្រទេស​គោលដៅឱ្យមកទទួលយក​ពួកគេ​ជាក្រុម២​ត្រឡប់ទៅស្រុកវិញ ដើម្បីជៀសវាងកុំឱ្យមានបញ្ហាកើតឡើង។
លោកស្រីថា ប្រទេសថៃ ចិន និងមីយ៉ាន់ម៉ា បានបង្កើតគណៈកម្មការត្រីភាគីមួយដើម្បីពិភាក្សានិងដោះស្រាយបញ្ហាជាក់ស្តែងលើករណីនេះ ដោយ​បញ្ជាឱ្យ​ចាត់​​វិធាន​ការយ៉ាងតឹងរ៉ឹង​ចំពោះ​មន្ត្រីដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​អំពើ​ពុករលួយ ដោយ​រុញឲ្យ​​​ប្រើ​វិធានការ​ច្បាប់​ ហើយក្រសួងឌីជីថលថៃត្រូវធ្វើការជាមួយគណៈកម្មាធិការផ្សព្វផ្សាយ និងទូរគមនាគមន៍ អាជីវកម្មទូរទស្សន៍ និងក្រុមហ៊ុនទូរគមនាគមន៍ដើម្បីធ្វើការរុះបង្គោលអង់តែនអ៊ីនធឺណិតនៅជិតព្រំដែន កាត់បន្ថយកម្ពស់និងកម្លាំងសេវា ហើយបង្វែរសេវាឆ្ពោះទៅកាន់ព្រំដែនថៃវិញ ព្រមទាំងកាត់ផ្តាច់ប្រអប់ស៊ីមអ៊ីនធឺណិតផងដែរ។