កូរ៉េ​ខាង​ជើង បាញ់​មីស៊ីល​ផ្លោង​ចូល​សមុទ្រ​លឿង ​បង្ហាញពី​ការ​ត្រៀម​ខ្លួន​ប្រឆាំង​នឹង​សត្រូវ
យោង​តាម​ការ​ចុះ​ផ្សាយ​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​រដ្ឋ KCNA នៅ​ថ្ងៃ​សុក្រ​ទី​២៨​កុម្ភៈ​នេះ មេដឹកនាំកូរ៉េខាងជើងលោក គីម ជុងអ៊ុន បានត្រួតពិនិត្យការបាញ់សាកល្បង​មីស៊ីល​គ្រូស​ ដោយសង្កត់ធ្ងន់លើការត្រៀមខ្លួនរបស់ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាង​ជើង ដើម្បីអនុវត្តការវាយប្រហារតបត​សត្រូវ​ដោយនុយក្លេអ៊ែរ។
លោក គីម ជុងអ៊ុន (រូបថត៖ Rodong Sinmun)
សមយុទ្ធនេះ មានគោលបំណងបង្ហាញពីសមត្ថភាពរបស់​កូរ៉េខាងជើងក្នុងការរារាំងសត្រូវ និងឆ្លើយតបទៅនឹងការគំរាមកំហែងផ្នែកសន្តិសុខ។ ការ​​បាញ់​សាកល្បង ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​​​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ពុធ​នៅ​​​លើ​សមុទ្រ​លឿង​នៅ​ឆ្នេរ​ភាគ​ខាងលិច​នៃ​ឧបទ្វីប​កូរ៉េ។
លោក គីម បាន​និយាយ​ថា៖ «វាគឺជាបេសកកម្ម និងកាតព្វកិច្ចប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវរបស់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធនុយក្លេអ៊ែររបស់កូរ៉េខាងជើង ដើម្បីការពារអចិន្ត្រៃយ៍នូវអធិបតេយ្យភាព និងសន្តិសុខជាតិ ជាមួយនឹងខែលនុយក្លេអ៊ែរដែលអាចទុកចិត្តបាន ដោយទទួលបាននូវការត្រៀមខ្លួនប្រយុទ្ធ​ឲ្យ​បានហ្មត់ចត់បន្ថែមទៀតនៃកម្លាំងនុយក្លេអ៊ែរ និងការត្រៀមខ្លួនពេញលេញសម្រាប់ការប្រើប្រាស់របស់ពួកគេ»។
អគ្គសេនាធិការចម្រុះរបស់កូរ៉េខាងត្បូង បានបញ្ជាក់ពីការរកឃើញនៃការបាញ់បង្ហោះមីស៊ីល​គ្រូស​ជាច្រើនគ្រាប់ ហើយបាននិយាយថា យោធាកូរ៉េខាងត្បូងកំពុងរក្សាជំហរត្រៀមខ្លួនជាស្រេច។ បើ​តាម​កាសែត Rodong Sinmun មីស៊ីល​ទាំង​នោះ​បាន​ហោះ​ក្នុង​រយៈ​ចម្ងាយ​ប្រមាណ ១ ៥៨៧​គីឡូម៉ែត្រ ដោយ​ចំណាយ​ពេល​ ១៣២​នាទី។
(រូបថត៖ Rodong Sinmun)
ព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺជាការធ្វើតេស្តមីស៊ីលលើកទីបួនរបស់កូរ៉េខាងជើងនៅឆ្នាំ​២០២៥ ហើយធ្វើ​​ឡើង​ស្រប​តាមការប្រកាសនាពេលថ្មីៗ​ពីទីក្រុងព្យុងយ៉ាងដែលប្តេជ្ញាប្រឆាំងនឹងអ្វីដែលខ្លួនយល់ថាជាការបង្កើនការបង្កហេតុខាងយោធាពីសហរដ្ឋអាមេរិក និងសម្ព័ន្ធមិត្តរបស់អាមេរិក។ ទោះបីជាមានការចូលរួមការទូតពីមុនមក រួមទាំងកិច្ចប្រជុំកំពូលរវាងលោក គីម និងប្រធានាធិបតីអាមេរិកលោក ដូណាល់ ត្រាំ ក៏​ភាពតានតឹង​នៅ​តែ​កើនឡើង ដោយកូរ៉េខាងជើងនៅតែបន្តកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍អាវុធរបស់ខ្លួន។
ក្រុមអ្នកវិភាគ បានលើកឡើងថា សកម្មភាពរបស់កូរ៉េខាងជើងគឺមានបំណងពង្រឹងជំហរចរចារបស់ខ្លួន និងធានាបាននូវសម្បទាននៅក្នុងការពិភាក្សាការទូតនាពេលអនាគត។ សហគមន៍អន្តរជាតិបន្តតាមដានស្ថានការណ៍​នេះ​យ៉ាងដិតដល់ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ផលប៉ះពាល់ជាចម្បង​សម្រាប់សន្តិសុខក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក៕