នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​៣រូបក្នុងត្រកូល «ស៊ីណាវ៉ាត្រា»​ មាន​វាសនា​​​ខ្ពស់​រួច​ផុត​ពីការទម្លាក់​អំណាច​ដោយសភា ប៉ុន្តែ​​​២រូប​​​​​ឆ្លងមិនផុត​រដ្ឋប្រហារ​
នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​៣រូប​ចេញពី​​ត្រកូល «ស៊ីណាវ៉ាត្រា»​ រួមមាន៖ លោក ថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា លោក​ស្រី យីងឡាក់ ស៊ីណាវ៉ាត្រា និង លោកស្រី ផែថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ទាំង៣រូបសុទ្ធតែមានវាសនាខ្ពស់បានរួច​ផុត​ពី​ការ​​ជជែក​ដេញ​ដោលដើម្បីទម្លាក់ពីតំណែងនាយករដ្ឋមន្ត្រី តាមរយៈ​​​​​ការ​បោះឆ្នោត​​ដកសេចក្តីទុក​ចិត្ត​លើ​រដ្ឋាភិបាល​​ដែលខ្លួន​ដឹកនាំ​។​
លោក ថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ​ឈរកាន់ដៃ​កូនស្រីពៅ ផែថងថាន ខណៈប្អូនស្រី យីងឡាក់ ឈរ​ឱបពីក្រោយ​។ Bangkok Post
លោក ថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ​ដែល​បាន​ដឹកនាំ​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​ពីឆ្នាំ​២០០១ ដល់​២០០៦ បានរួច​ផុតពី​ញត្តិ​​​ស្នើ​ដក​សេចក្តីទុក​ចិត្ត​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុងអំឡុង​ពេលដែលលោក​ដឹកនាំ​ ​ដោយសារតែនៅអំឡុងពេលដែលលោកកាន់តំណែងជានាយករដ្ឋមន្ត្រីពេលនោះស្ថិតក្រោមច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញឆ្នាំ១៩៩៧។ ​
​ច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​របស់​ព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃ​ឆ្នាំ១៩៩៧ ​បានកំណត់ «ចំនួនសមាជិកសភាភាគច្រើន»​ ទើ​ប​អា​ច​ស្នើ​ញត្តិ​​​ដកសេចក្តី​ទុក​ចិត្ត​របស​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន ទើប​​វា​ជាហេតុធ្វើឱ្យគណបក្សប្រឆាំងមិនអាចមានសំឡេងគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីដាក់ញត្តិស្នើសុំធ្វើការចោទសួរដេញដោល ឈាន​ទៅ​បោះឆ្នោ​ត​ទម្លាក់​រដ្ឋាភិបាល​បាន​។
ប៉ុន្តែ​ជា​អកុសល រដ្ឋាភិបាល​របស់​លោក ថាក់​ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ត្រូ​វ​បាន​​ធ្វើរដ្ឋ​ប្រហារទម្លាក់​​នៅខែកញ្ញា​ឆ្នាំ​២០០៦ ពេលដែលលោក​ដឹកនាំ​គណៈប្រតិភូ​ទៅ​ចូលរួម​ប្រជុំ​​​​នៅសន្និបាត​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ។​ ចាប់​ពីពេលនោះ រដ្ឋាភិបាល​យោធា​​​​របស់​ប្រទេស​ថៃ​បាន​រៀបចំ​តាក់​តែ​ង​ច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ថ្មី។
​ក្រោម​ច្បាប់​​រដ្ឋធនុញ្ញថ្មី ​រដ្ឋាភិបាល​​ថៃ​ដឹកនាំ​ដោយ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី លោកស្រី យីងឡាក់ ស៊ីណាវ៉ាត្រា ដែល​ត្រូវ​ជាប្អូន​បង្កើត​​របស់​លោក ថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា បានទទួលរងការចោទសួរដេញដោលរហូតដល់២​ដង ពោលគឺក្នុងឆ្នាំ​២០១២​ទទួល​បាន​សំឡេងគាំទ្រចំនួន៣០៨សំឡេង និងក្នុងឆ្នាំ២០១៣​ម្តងទៀត ដោយ​​ទទួលបានសំឡេងគាំទ្រចំនួន​២៩៧​សំឡេង។ ការ​បោះឆ្នោត​ដកសេចក្តីទុកចិត្តទាំងពីរលើក​នេះ​ ​មិនអាច​ធានា​បាន​កូរ៉ុម​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​ទម្លាក់​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ឡើយ។
ទោះបី​ជា​បែបណា រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​ដឹកនាំ​ដោយ​លោកស្រី លោកស្រី យីងឡាក់ ស៊ីណាវ៉ាត្រា ក៏មាន​វាសនា​មិនខុស​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ដឹកនាំ​ដោយ​​បងប្រុស ដោយ​​ត្រូវ​​ក្រុមយោធាដឹកនាំ​​ដោយ​ លោក ប្រាយុទ្ធ​ ចាន់អូចា ​​ធ្វើរដ្ឋប្រហារ​នៅឆ្នាំ ២០១៤​។
ចំណែក​រដ្ឋាភិបាលរបស់ លោកស្រី ផែថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ដែល​ត្រូវជាកូនស្រី​ពៅ​របស់​លោក​ ថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ទៀត​ ក៏​​​ទទួលរង​នូវ​ការដាក់សម្ពាធ​ដោយសារ​ការ​ដាក់​ញត្តិ​​សម្រាប់​​សួរដេញ​ដោល​ដកសេចក្តីទុក​ចិត្តដែរ​​ ក៏ប៉ុន្តែ​​​តាមរយៈ​ការ​ជជែក​ដេញដោល​ពីរថ្ងៃ​នៅថ្ងៃទី​២៤ និង​ទី​២៥ខែ​មីនា និង​ការ​បោះឆ្នោត​​សភា​​​នៅថ្ងៃទី​​២៦​ខែមីនា ក៏នៅតែ​មិនអាច​ធ្វើ​អ្វី​រដ្ឋាភិបាល​​ដឹកនាំ​ដោយ​​​កូន​ស្រីពៅ​របស់​លោកថាក់ស៊ីនបានឡើយ។ ផ្ទុយទៅវិញ រដ្ឋាភិបាល​ដឹកនាំដោយ លោកស្រី ​ផែថងថាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា បានទទួលសំឡេងគាំទ្ររហូតដល់៣១៩សំឡេង ដែលត្រូវបានគេចាត់ទុកថា ជាចំនួនខ្ពស់បំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនយោបាយថៃ៕