UN បង្កើនការឆ្លើយតបចំពោះការរញ្ជួយដីដ៏សាហាវនៅមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ
យោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ UN News នៅថ្ងៃទី២៩ខែមីនានេះ ប្រធានជំនួយរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ លោក Tom Fletcher បាននិយាយកាលពីថ្ងៃសុក្រថា ចំពេលមានរបាយការណ៍នៃការស្លាប់ ឬបាត់ខ្លួនរាប់រយនាក់ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រ៉ិចទ័រ ដែលមានចំណុចកណ្តាលរបស់ខ្លួននៅភាគកណ្តាលប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ក្រុមអង្គការសហប្រជាជាតិនៅក្នុងតំបន់កំពុង «ឆ្លើយតបយ៉ាងឆាប់រហ័ស»។
បើតាមព័ត៌មានបឋម បន្ទាប់ពីរញ្ជួយដីដ៏សាហាវ ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាមានមនុស្សលើសពី១៤០នាក់បានស្លាប់និងរាប់រយនាក់បានរងរបួស។ ចំណែកនៅប្រទេសថៃ លោកឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានឱ្យដឹងថា កម្មករសំណង់ ១០នាក់បានស្លាប់ និងរាប់សិបនាក់កំពុងបាត់ខ្លួន ដោយប្រតិបត្តិការរុករក និងជួយសង្គ្រោះកំពុងដំណើរការ។
ប្រធានអង្គការសហប្រជាជាតិលោក Antonio Guterres បានផ្ញើការរំលែកទុក្ខដល់អ្នកទាំងអស់នៅក្នុងតំបន់ដែលរងផលប៉ះពាល់ និងបានគូសបញ្ជាក់ថា UN កំពុងប្រមូលការគាំទ្រឱ្យបានលឿនតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។ ក្នុងនោះលោក Fletcher ដែលជាប្រធានការិយាល័យសម្របសម្រួលជំនួយ OCHA បានធ្វើការបែងចែកបឋមពីមូលនិធិឆ្លើយតបគ្រោះអាសន្នកណ្តាលចំនួន ៥ លានដុល្លារ ដើម្បីគាំទ្រជំនួយសង្គ្រោះជីវិត។
ការិយាល័យអ្នកសម្របសម្រួល UN ប្រចាំប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា របាយការណ៍បង្ហាញថា «ការខូចខាតយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរ» បានកើតឡើងនៅក្នុងរដ្ឋ Mandalay ក៏ដូចជា Nay Pyi Taw, Bago, Magway, Sagaing, Shan និងតំបន់ផ្សេងទៀត។ UN យើងកំពុងប្រមូលព័ត៌មានអំពីប្រជាជនដែលរងផលប៉ះពាល់ ការខូចខាតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងតម្រូវការមនុស្សធម៌ជាបន្ទាន់ ដើម្បីណែនាំការឆ្លើយតប ហើយនឹងចែករំលែកព័ត៌មានថ្មីៗបន្ថែមទៀត នៅពេលដែលមានព័ត៌មានវិវឌ្ឍបន្ត។
ជាមួយគ្នានេះលោកស្រី Sheela Matthew ប្រធានកម្មវិធីស្បៀងអាហារពិភពលោករបស់ UN (WFP) បាននិយាយថា WFP មានស្តុកអាហារត្រៀមរួចជាស្រេចនៅក្នុងឃ្លាំង ដើម្បីឆ្លើយតបតាមតម្រូវការ។
ថ្លែងទៅកាន់អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) នៅទីក្រុងហ្សឺណែវ លោកស្រីវេជ្ជបណ្ឌិត Margaret Harris ក៏បានឲ្យដឹងដែរថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងសង្គ្រោះកំពុងដំណើរការដោយមានការសម្របសម្រួលជាមួយការិយាល័យក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងប្រទេសថៃ។ លោកស្រីបាននិយាយថាទីភ្នាក់ងារនេះបានបញ្ជាឱ្យមជ្ឈមណ្ឌលដឹកជញ្ជូនរបស់ខ្លួននៅក្នុងទីក្រុងឌូបៃឲ្យផ្តល់ជំនួយជាចម្បងលើការផ្គត់ផ្គង់របួស ហើយការវាយតម្លៃតម្រូវការសុខភាពកំពុងដំណើរការ។
សូមបញ្ជាក់ថា ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាកំពុងកើតមានសង្រ្គាមស៊ីវិលដ៏ឃោរឃៅកាន់តែខ្លាំងឡើងចាប់តាំងពីមានរដ្ឋប្រហារយោធាជាងបួនឆ្នាំមុន។ ប្រជាជនប្រហែល ២០ លាននាក់ ស្មើនឹងមួយភាគបីនៃចំនួនប្រជាជនត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងត្រូវការជំនួយមនុស្សធម៌នៅឆ្នាំនេះ។ ប្រហែល១៥លាននាក់ត្រូវបានព្យាករថានឹងប្រឈមមុខនឹងអសន្តិសុខស្បៀងធ្ងន់ធ្ងរក្នុងកំឡុងឆ្នាំ ២០២៥ ។ លើសពីនេះការប្រយុទ្ធគ្នារវាងកងកម្លាំងរដ្ឋាភិបាល និងក្រុមប្រដាប់អាវុធប្រឆាំង បានធ្វើឲ្យមនុស្សជាង ៣.៥ លាននាក់ផ្លាស់ទីលំនៅនៅក្នុងប្រទេស៕