ថៃ រកឃើញសពមនុស្ស ៦នាក់ទៀត នៅក្នុងគំនរអគារបាក់រលំ
ក្រុមរុករកបានសន្មត់ថា ពួកគេរកឃើញសាកសពមនុស្សបន្ថែម៦នាក់ទៀតជាប់នៅក្នុងគំនរអគារសវនកម្មដែលបាក់រលំដោយសារឥទ្ធិពលនៃគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត៧.៧រ៉ិចទ័រជះពីប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។ នេះបើយោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ The Nation នៅថ្ងៃអង្គារទី១ខែមេសាឆ្នាំ២០២៥។
សំណល់នៃអគារបាក់រលំក្នុងទីក្រុងបាងកក (រូបថត៖ Reuters)
ហេតុដែលក្រុមរុករកហ៊ានសន្មត់បែបនេះគឺដោយសារតែ ការស្កេន X-Ray នៅ Zone A និង​ Zone C របស់អគារបង្ហាញថា អ្នកទាំងនោះមិនធ្វើចលនាអ្វីសោះហើយគ្មានសញ្ញានៃជីវិតឡើយ ពោលពួកគេគឺជាសាកសព។
តាមការបញ្ជាក់ពីអភិបាលរងក្រុងបាងកកអ្នកស្រី Tavida Kamolvej, អ្វីដែលគេចាប់សញ្ញាឃើញ គឺមិនមានចលនាឡើយ ហើយក៏មិនទាន់ដឹងច្បាស់ដែរថាតើ ពួកគេត្រូវជាប់ក្រោមគំនរអគារនៅជម្រៅជ្រៅប៉ុនណា។
អភិបាលរងក្រុងបាងកកអ្នកស្រី Tavida Kamolvej (រូបថត៖ PR Bangkok)
ដោយមិនទាន់រាប់បញ្ចូលទាំងតួលេខថ្មីនេះ, ចំនួនមនុស្សស្លាប់ដោយសារបាក់រលំអគារសវនកម្មក្នុងខណ្ឌចតុចក្រនៃទីក្រុងបាកក បានកើនឡើងដល់១៣នាក់ហើយ ខណៈ៩នាក់រងរបួសនិង៧៣នាក់រកមិនទាន់ឃើញ។
នៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាឯណោះ ចំនួនមនុស្សស្លាប់ដោយសារការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងក្លា បានកើនឡើងដល់ ៣ ០៣៤​នាក់ហើយ បន្ទាប់​ពី​សាកសពចំនួន ១ ៨០៧​នាក់ ត្រូវ​បាន​យក​ចេញពីគំនរបាក់បែកនៃអគារដែលដួលរលំនៅទីក្រុង Mandalay។
ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បានប្រកាសកាន់ទុក្ខថ្នាក់ជាតិរយៈពេល១សប្តាហ៍ ពោលគឺរហូតដល់ថ្ងៃទី៦ខែមេសា ដោយទង់ជាតិត្រូវបង្ហូតពាក់កណ្តាលដង។
របបយោធាក៏ប្រកាសដែរថា នៅថ្ងៃអង្គារទី១ខែមេសា នឹងមានការស្មិងស្មាធិ៍រយៈពេល១នាទី ដើម្បីរម្លឹកឧទ្ទិសដល់វិញ្ញាណក្ខន្ធជនរងគ្រោះដែលបាត់បង់ជីវិត ដោយគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏សាហាវនេះ៕