វិធីសង្គ្រោះបឋម ពេលមានករណីប្រើថ្នាំលើសកម្រិត
សម័យនេះហើយ ចង់ប្រើថ្នាំព្យាបាលអីក៏ដោយ គួរមានការណែនាំពីពេទ្យត្រឹមត្រូវ។ បើប្រើលើសកម្រិតអាចប្រឈមបញ្ហាសុខភាពច្រើន អាចឈានដល់ស្លាប់។ គួរប្រយ័ត្នបន្តិច កម្ពុជាថ្មី នឹងប្រាប់លម្អិតរឿងប្រើថ្នាំលើសកម្រិត រោគសញ្ញា និងវិធីសង្គ្រោះបឋមឲ្យគ្រប់គ្នាបានដឹង។
១- អ្វីទៅជាការប្រើថ្នាំលើសកម្រិត?
ការប្រើថ្នាំលើសកម្រិត គឺជាការប្រើថ្នាំមួយមុខ ឬច្រើនមុខផ្សំគ្នា ទាំងមានវេជ្ជបញ្ជា ឬគ្មានវេជ្ជបញ្ជា មិនត្រឹមត្រូវតាមកម្រិតប្រើ តាមពេលវេលា ឬតាមការណែនាំរបស់គ្រូពេទ្យ។
២- រោគសញ្ញាប្រើថ្នាំលើសកម្រិត
នៅពេលយើងប្រើថ្នាំលើសកម្រិត រោគសញ្ញាបង្ហាញចេញ អាចមានលក្ខណៈខុសៗគ្នា អាស្រ័យលើភាពធ្ងន់ធ្ងរ ស្ថានភាពសុខភាព និងប្រភេទថ្នាំដែលប្រើលើសកម្រិតតែម្តង។ លើសពីនេះ ដោយសាររាងកាយមនុស្សម្នាក់ៗ និងសកម្មភាពប្រតិកម្ម ភាពខុសគ្នាពី ទើបពិបាកនឹងកំណត់រោគសញ្ញាឲ្យបានជាក់លាក់។
យ៉ាងណា ជាទូទៅ រោគសញ្ញាប្រើថ្នាំលើសកម្រិត មានដូចជា វិលមុខ ស្រមើស្រមៃ វង្វេងវង្វាន់ ក្អួត ប្រកាច់ ពិបាកដកដង្ហើម (ឬឈប់ដកដង្ហើម) ចង្អោរ សន្លឹម ហូរឈាមក្នុងរាងកាយ ចុកពោះ ប៉ះពាល់គំហើញ សន្លប់ ស្រមុកខ្លាំងៗ រាក ។ល។