អ្នកជំងឺភាគច្រើនមិនបញ្ចេញរោគសញ្ញា នេះជាអាការទាំង ៣ ដែលអាចចំណាំបានថា អ្នកឆ្លងកូវីដ
ជាទូទៅ គេសម្គាល់អ្នកជំងឺដែលឆ្លងវីរុសកូវីដ-១៩ តាមរយៈការប៉ះពាល់ទៅដល់ផ្លូវដង្ហើមធ្ងន់ធ្ងរ។ ប៉ុន្តែមកទល់ពេលនេះ អ្នកជំងឺដែលឆ្លងវីរុសកូវីដ-១៩ មួយចំនួនមិនបញ្ចេញរោគសញ្ញាពាក់ព័ន្ធនឹងផ្លូវដង្ហើមនោះទេ ខណៈរោគសញ្ញាមួយចំនួនធំដូចគ្នាទៅនឹងជំងឺផ្ដាសាយ ដែលនាំឱ្យពិបាកកត់ចំណាំ។
ចាប់តាំងពីការរាតត្បាតដំបូងមកទល់នឹងបច្ចុប្បន្ន រោគសញ្ញាកូវីដ-១៩មានបម្រែបម្រួលអាការរហូត ដែលវានាំឱ្យពិបាកសម្គាល់ណាស់ថា មួយណាជាកូវីដ ឬមួយណាជាផ្ដាសាយ។
យោងតាមលទ្ធផលស្ទង់មតិថ្មីបង្អស់ដោយការិយាល័យស្ថិតិជាតិអង់គ្លេស (ONS) ទៅលើអ្នកឆ្លងមេរោគកូវីដ-១៩ បានបង្ហាញថា មនុស្ស ៤០% ដែលតេស្តវិជ្ជមាន មិនមានរោគសញ្ញាកូវីដនោះទេ។
យ៉ាងណាក្ដី គ្មានរោគសញ្ញា មិនមានន័យថា មិនបានឆ្លងកូវីដឡើយ ប្រសិនបើអ្នកបានប៉ះពាល់ជាមួយអ្នកជំងឺផ្ទាល់ឬប្រយោល ឬធ្លាប់ទៅកន្លែងមានហានិភ័យ។ ទោះបីជាកូវីដ-១៩មិនលេចចេញនូវរោគសញ្ញាទាក់ទងផ្លូវដង្ហើមក៏ដោយ តែអាចចំណាំអាការចំនួន ៣ ដែលបញ្ជាក់ថា អ្នកមានផ្ទុកវីរុសនេះ។ តាមប្រភពពីគេហទំព័រ Mirror បានឱ្យដឹងថា អាការទាំង៣នោះរួមមាន ក្អក អស់កម្លាំង និងឈឺក្បាល។
ចំណែករោគសញ្ញាដែលរាយការណ៍ញឹកញាប់ជាងគេរួមមាន ក្អក គ្រុនក្តៅ ដកដង្ហើមខ្លីបាត់បង់រសជាតិ បាត់បង់ក្លិន អស់កម្លាំង ឈឺបំពង់ក ឈឺក្បាល ឈឺពោះ រាករូស ចង្អោរឬក្អួត។ ចំពោះរោគសញ្ញាទាក់ទិនប្រព័ន្ធរំលាយអាហារ (រាក ចង្អោរ ឬក្អួត) ជាករណីកម្រកើតមាន។
ដោយឡែករោគសញ្ញាឈានដល់ដំណាក់កាលបន្ទាត់ក្រហមដែលគួរតែធ្វើតេស្ត PCR ភ្លាមៗ ព្រមទាំងស្វែងរកការព្យាបាលពីអ្នកជំនាញឱ្យទាន់ពេលវេលារួមមាន ក្អក ក្តៅខ្លួន មិនដឹងរសជាតិ ឬបាត់បង់ក្លិន៕