កុំឆ្ងល់! បញ្ហាមួយចំនួននេះ អាចធ្វើឲ្យកូនមិនសូវឡើងគីឡូ
ការឡើង និងស្រកទម្ងន់របស់កូនតូច អាចជាសញ្ញាមួយបញ្ជាក់ពីស្ថានភាពសុខភាពកូន ពិសេសនោះ ចំពោះទារកបៅទឹកដោះគោម្សៅ។ យ៉ាងណាមិញ ក្មេងខ្លះបៅទឹកដោះគោម្សៅ មួយចំនួនអាចត្រូវម្ដាយកត់សម្គាល់ឃើញថាមិនឡើងគីឡូ តើរឿងនេះយ៉ាងម៉េចវិញ?
ទារកទាំងអស់លូតលាស់ក្នុងល្បឿនខុសៗគ្នា ភាគច្រើនការលូតលាស់ក្រោយពេលសម្រាលរួចកើតគឺលឿន និងមានភាពងាយស្រួល។ ទារកទើបនឹងកើតគួរតែបៅទឹកដោះម្ដាយ ឬទឹកដោះគោម្សៅ ប្រហែល ៤៤-៦០ មីលីលីត្ររៀងរាល់ ៣ម៉ោងម្ដង។ ចំណែកឯទារកមិនគ្រប់ខែ ត្រូវការកាឡូរីច្រើនជាងទារកគ្រប់ខែធម្មតា។ ប៉ុន្តែមានទារកខ្លះពិបាកក្នុងបៅ ខ្លះក្អែ ឬក្អួតអាហារចេញមកវិញអស់ ខ្លះគេងច្រើនពិបាកបំបៅ ឬខ្លះទៀតពិបាកលេបទឹកដោះគោចូល។
ទារកខ្លះទៀតទទួលបានកាឡូរីគ្រប់គ្រាន់ ប៉ុន្តែនៅតែពិបាកក្នុងការឡើងទម្ងន់ដូចការរំពឹងទុករបស់ម៉ាក់ប៉ា។ នេះមានន័យថា ទារកអាចមានបញ្ហាក្នុងការស្រូបយកអាហារ និងការប្រើប្រាស់កាឡូរីដែលបានផ្ដល់ឲ្យពួកគេ។ បញ្ហាពោះវៀនមួយចំនួនដូចជា
ជំងឺ Celiac អាលែកហ្ស៊ីចំណីអាហារ និងរាករូសដែលអាចធ្វើឲ្យទារកមិនអាចប្រើប្រាស់អាហារដែលផ្ដល់ឲ្យពួកគេ ដើម្បីលូតលាស់បាន។
ចុងក្រោយ ទារកមួយចំនួនដែលមានបញ្ហាលូតលាស់ ប្រើប្រាស់កាឡូរីយ៉ាងលឿនដោយសារតែពួកគេមានតម្រូវការកាឡូរីកើនឡើង។ នេះរួមបញ្ចូលទាំងក្មេងដែលត្រូវប្រឹងដកដង្ហើម កើតមុនខែ ឬមានបញ្ហាបេះដូងខុសប្រក្រតី។ ទារក និងក្មេងទាំងនេះត្រូវការកាឡូរីបន្ថែមសម្រាប់ការឡើងទម្ងន់គ្រប់គ្រាន់។
នៅពេលក្មេងបៅទឹកដោះគោមិនឡើងទម្ងន់ ឬក្មេងញ៉ាំអាហារ ឬបៅដោះម្ដាយក៏ដោយ ម៉ាក់ប៉ាគួរតែនាំកូនទៅពិគ្រោះរកដំណោះស្រាយស័ក្ដិសមបំផុតសម្រាប់កូនយើង។ ការមិនឡើងទម្ងន់តាមស្តង់ដារ អាចនាំឲ្យមានបញ្ហាដូចជា ការពន្យារពេលក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ មានអាកប្បកិរិយាមិនសមរម្យ និងការងាយឆ្លងមេរោគបង្កជាជំងឺ៕